W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Maltanka


Sezon 2023 Kolejki Parkowej Maltanka został zakończony.

Kolejka Maltanka jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych atrakcji Poznania. Przejażdżka nią cieszy nie tylko najmłodszych, ale również miłośników wąskotorówek. Na niespełna 4-kilometrowej trasie kolejki znajdują się stacje: Maltanka, Ptyś, Balbinka i Zwierzyniec. Podróżując ciuchcią można więc wygodnie dotrzeć z okolic ronda Śródka do Term Maltańskich, czy Nowego Zoo, podziwiając po drodze jezioro i atrakcje Malty. Wszystko to sprawia, że kolejka od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.

Opiekun Kolejki Parkowej Maltanka:

 

Rozkład jazdy:

Z uwagi na zapowiadane niekorzystne warunki atmosferyczne w najbliższy weekend (21-22 października) Kolejka Parkowa Maltanka nie będzie kursować. Sezon 2023 zostaje zamknięty.

Tabor

Szczegółowe informacje na temat pojazdów obsługujących Maltankę znajdą Państwo tutaj.

Trasa

 • Maltanka – Pierwsza stacja na trasie kolejki. Jest to jedna z 3 stacji, które znajdują się na trasie kolejki od początku jej istnienia. W roku 1998 powstał obecny budynek zbudowany na styl architektury pruskiej. Znajduje się w nim kasa biletowa, nastawnia, pomieszczenie dyżurnego ruchu, pomieszczenie dyrekcji kolejki oraz restauracja. Stacja posiada dwa perony (jeden dla wsiadających a drugi dla wysiadających) i tor odstawczy który zajmują obecnie wózki do przewozu dłużyc. Przy peronie dla wsiadających znajduje się parowóz-eksponat: Tx26-423. Układ torowy tworzy pętle dzięki czemu lokomotywa nie musi przejeżdżać na drugi koniec składu, żeby poprowadzić kolejny pociąg. Niedaleko pętli znajduje się także lokomotywownia w której znajduje się tabor liniowy kolejki.
 • Ptyś – W okolicy Term Maltańskich znajduje się stacja Ptyś, na której mogą wsiąść/wysiąść pasażerowie odwiedzający kompleks rekreacyjno-sportowy.
 • Balbinka – Stacja Balbinka jest miejscem mijania się dwóch pociągów na kolejce. Znajdują się tu 2 tory oraz 2 perony . Semafory są sterowane zarówno ze stacji Maltanka jak i Zwierzyniec.
 • Dawna stacja Przystań – Pod koniec linii do roku 2000 znajdował się peron stacji Przystań – dziś zachowała się po niej tylko tablica z nazwą (znajdująca się obecnie w lokomotywowni).
 • Zwierzyniec – Jest to ostatnia stacja na trasie kolejki, w pobliżu Nowego Zoo. Układ torowy powstał na kształt pętli. Znajduje się tu także tor odstawczy. Pod blaszanym dachem znajduje się kasa, oraz pomieszczenie dyżurnego ruchu wraz z nastawnią. Stacja jest wyposażona w semafory świetlne.

Ciekawostki

 • Maltanka jest jedną z 3 kolejek parkowych w Polsce i jako jedna z dwóch o torze o prześwicie 600mm,
 • Jako jedyna w Polsce ma semafory świetlne i zwrotnice starowane automatycznie,
 • Aby parowóz poprowadził pierwszy pociąg o 10.00 trzeba zacząć go uruchamiać około 5.00 rano,
 • Borsig Bn2t jest najstarszym, sprawnym parowozem w Polsce oraz jedynym w Polsce parowozem wąskotorowym posiadającym dwie gwizdawki,
 • WLs40-100 jest lokomotywą najbardziej związana z Poznaniem. Powstała w ZNTK Poznań a następnie pracowała na Łęgach Dębińskich oraz na Maltance,
 • Najstarsza szyna na kolejce pochodziła z 1898 roku. Pamięta więc czasy Powstania Wielkopolskiego.

Aktualności: Turystyka


W niedzielę przed Mikołajkami na trasę Maltanki wyjedzie „ryjek” z „kowbojką”

27.11.2023
Wagon - ryjek jesienią, nad Maltą
Zbliżają się Mikołajki - z tej okazji MPK Poznań przygotowało dla fanów Maltanki niespodziankę! W najbliższą niedzielę, 3 grudnia br., będzie można wybrać się na przejażdżkę kolejką. Specjalnie na ...

Kolejka Parkowa Maltanka nie będzie kursować

18.10.2023
Tył wagonu Kolejki Parkowej Maltanka
Z uwagi na zapowiadane niekorzystne warunki atmosferyczne w najbliższy weekend (21-22 października) Kolejka Parkowa Maltanka nie będzie kursować. Sezon 2023 zostaje zamknięty.

Dni Pary na Kolejce Parkowej Maltanka. Zapraszamy w weekend!

11.10.2023
Parowóz na torach. w tle jezioro Maltańskie
W sobotę i niedzielę (14 i 15 października br.) na Kolejce Parkowej Maltanka będzie kursował parowóz Borsig Bn2t z 1925 roku. Zapraszamy! W październiku Kolejka Parkowa Maltanka czynna jest tylk...