W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

„Ryjek” będzie gościł na obchodach 70-lecia kolejki wąskotorowej w Cottbus

27.05.2024

Wóz motorowy nr 1 z 1932 roku, czyli popularny „ryjek” weźmie udział w 70-leciu kolejki wąskotorowej w Cottbus. Impreza odbędzie się w dniach 1 i 2 czerwca br.

Dwa lata temu, podczas obchodów 50-lecia Kolejki Parkowej Maltanka, w Poznaniu gościł Graf Arnim – parowóz wyprodukowany w 1895 roku, który do dziś jest wykorzystywany na Kolei Parkowej w Cottbus. W tym roku załoga Maltanki się zrewanżuje: na jubileusz do Brandenburgii zabierze  „ryjka”, który jest najstarszym w Polsce, nadal sprawnym, wagonem z napędem spalinowym: przejażdżka wagonem MBxc1-41 z pewnością uatrakcyjni obchody 70-lecia kolejki parkowej w Cottbus.

Impreza odbędzie się w dniach 1-2 czerwca br. Organizatorzy zapowiadają festyn rodzinny z atrakcjami oraz – oczywiście – przejazdy kolejką. Udział zapowiedzieli goście nie tylko z Maltanki, ale również m.in. z Mużakowskiej Kolejki Leśnej, Wyrzyskiej Kolei Powiatowej w Białośliwiu itd.

Kolej Parkowa w oddalonym o ok. 30 km od granicy z Polską Cottbus została uruchomiona – wówczas jako kolej pionierska – 1 czerwca 1954 roku. Dzięki takiemu samemu rozstawowi szyn jak na Maltance (wynoszącemu 600 mm) możliwa jest wymiana lokomotyw i wagonów pomiędzy kolejkami. Na odcinku 3,2 km kolejka pokonuje trasę  łączącą z sobą najważniejsze atrakcje turystyczne południowej części Cottbus, a dworzec kolejki wąskotorowej w dzielnicy Cottbus – Sandow jest równocześnie stacją pokazową lokomotyw wąskotorowych (parowych i elektrycznych).

 


Pozostałe aktualności


W weekend zapraszamy na linie turystyczne obsługiwane historycznym taborem

13.06.2024
Żółty autobus DAF, w tle las
W weekend na ulicach Poznania ponownie pojawią się historyczne tramwaje i autobusy. Zachęcając do skorzystania z oferty linii turystycznych przypominamy, że w najbliższą sobotę i niedzielę (15-16 c...

Naprawa torowisk na węźle Most Dworcowy oraz na Starołęce. Zmiany w komunikacji mi...

12.06.2024
Tramwaj na moście Dworcowym. W tle iglica targowa
W sobotę, 22 czerwca br. rozpoczynają się naprawy torowisk na węźle Most Dworcowy oraz na Starołęce. W związku z tym zmieniona zostanie organizacja transportu publicznego. Zmiany w funkcjonowaniu k...

Zbiórka krwi i warsztaty z pierwszej pomocy. Zapraszamy w środę, 12 czerwca!

10.06.2024
Kolaż zdjęć różnych służb mundurowych_poniżej napis Wielospecjalistyczny Szpital Miejski
Pracownicy Nadzoru Ruchu MPK Poznań  i Zakładowej Służby Ratowniczej wezmą udział w wyjątkowej akcji, która w środę, 12 czerwca br., odbędzie się na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskie...