W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Prace w centrum – zmiany dla kierowców i pasażerów

01.12.2023

W nocy z piątku na sobotę (z 1 na 2 grudnia) rozpoczną się – zgodnie z zapowiedziami – przygotowania do otwarcia tras tramwajowych w centrum. Poza zmianami dla podróżujących tramwajem, wprowadzona zostanie także czasowa organizacja ruchu dla kierowców.

W pierwszej kolejności powstaną dwie nakładki na tory. Jedna z nich – która od 4 grudnia umożliwiać będzie dojazd w rejon pl. Wiosny Ludów do przystanku ”Wrocławska” – zamontowana zostanie na ul. por. Janiny Lewandowskiej. Pojazdy, których obecnie nie obowiązuje zakaz ruchu na tej ulicy, nie będą miały możliwości przejazdu po nakładce. Całkowicie wyłączony z ruchu zostanie więc odcinek między Kupcem Poznańskim a pl. Bernardyńskim.

Druga nakładka torowa powstanie na ul. 23 Lutego – dzięki niej tramwaje od strony Śródki będą mogły dojeżdżać do tymczasowego przystanku zlokalizowanego na ul. 23 Lutego przed placem Cyryla Ratajskiego. W trakcie weekendowych prac związanych z jej budową wyłączone zostaną miejsca parkingowe znajdujące się w okolicy. Poza dojazdem do posesji zamknięty będzie ruch samochodowy między ul. Nowowiejskiego a pl. C. Ratajskiego.

Od 4 grudnia sieć będzie rozwieszana i podłączana nad torowiskami wzdłuż pl. Wolności, ul. 27 Grudnia, Ratajczaka i Gwarnej. Prace te realizowane będą z poziomu torowiska tramwajowego zintegrowanego z jezdnią. Z tego powodu dojazd do posesji w trakcie prac na tych ulicach będzie ręcznie kierowany możliwymi objazdami.

Przyłączenie nowych sieci do tych już działających nie może odbyć się przy kursujących tramwajach. W związku z tym konieczne jest wyłączenie napięcia. Oznacza to, że w czasie prac tramwaje w centrum pokierowane zostaną objazdami. Nie będą mogły dojechać ulicą Św. Marcin do Al. Marcinkowskiego, podobnie nieprzejezdny będzie też węzeł przy Okrąglaku.

Czas, kiedy w centrum będą prowadzone prace związane z przyłączaniem sieci trakcyjnej, służby MPK Poznań wykorzystają na naprawę torowiska na ul. Strzeleckiej. W poniedziałek, 4 grudnia, rozpoczną się prace w rejonie ul. Rybaki. W związku z tym do 8 grudnia jezdnia na ul. Strzeleckiej zostanie zwężona – ruch kołowy zostanie jednak utrzymany (zostanie przeniesiony na drugi tor). Później prace będą wykonywane również w rejonie ulicy Krakowskiej.

Po podłączeniu sieci trakcyjnej w centrum, przeprowadzone zostaną niezbędne pomiary, odbiory techniczne torowisk i testy tramwajowe. Miasto dokłada starań, by do świąt Bożego Narodzenia wznowiony został ruch tramwajowy przez plac budowy w centrum oraz na zmodernizowanej trasie kórnickiej.


Pozostałe aktualności


Protest rolników. Możliwe utrudnienia od godzin porannych we wtorek, 20 lutego

19.02.2024
Pracownicy Nadzoru Ruchu MPK Poznań na skrzyżowaniu. Obok tramwaj, w tle mnóstwo traktorów
Na wtorek, 20 lutego br. rolnicy zapowiadają rozpoczęcie kolejnego protestu: - Nie będziemy wjeżdżać do miasta, tylko po prostu będziemy blokowali główne węzły komunikacyjne – zapowiadają. Na trasa...

Walentynkowe przejazdy kolejką. W niedzielę zapraszamy na Maltankę!

15.02.2024
Ryjek ciągnący wagon na łuku torowiska. Dookoła śnieg
Wczoraj obchodzone były Walentynki. Pozostając w ich nastroju mamy dla Was wspaniałą wiadomość: w najbliższą niedzielę (18 lutego br.) uruchomiona zostanie Kolejka Parkowa Maltanka. Na przejazdy za...

Protest rolników w piątek, 9 lutego br. Mogą wystąpić utrudnienia komunikacyjne

08.02.2024
Na zdjęciu widoczni są (na tle tramwaju) dwaj mężczyźni w białych czapkach i odblaskowych kamizelkach z napisami: Nadzór ruchu oraz Zabezpieczenie ruchu
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania informuje, że na piątek, 9 lutego br., zapowiadany jest protest rolników i przejazd ciągników pod Urząd Wojewódzki przy al. Niepodległości. W związku...