Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

MPK będzie obchodzić Katarzynki wspólnie z Pasażerami. Sprawdź, jakie atrakcje przygotowaliśmy

18.11.2022

Nauka jazdy tramwajem. Prezentacja autobusów, tramwajów i taboru gospodarczego. Przejażdżka Maltanką i historycznymi pojazdami. To tylko niektóre atrakcje związane z dniem św. Katarzyny, patronki przewoźników. MPK Poznań zaprasza do wspólnych obchodów w niedzielę, 27 listopada br.

25 listopada obchodzony jest dzień św. Katarzyny, patronki kolejarzy i przewoźników miejskich. Tradycją stało się już, że z tej okazji MPK Poznań i Klub Miłośników Pojazdów Szynowych pokazują komunikację miejską „od kuchni”. Tak będzie również w tym roku. Katarzynkowe imprezy odbędą się w niedzielę, 27 listopada br. w godzinach od 12.00 do 16.00, tym razem w kilku lokalizacjach: na przystanku PST Dworzec Zachodni, w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej oraz autobusowej przy ul. Kaczej, a także na Kolejce Parkowej Maltanka. Specjalnie z tej okazji zostaną uruchomione dwie linie: autobusowa i tramwajowa, które ułatwią przemieszczanie się pomiędzy miejscami, w których odbywać się będą Katarzynki. Już dziś zapraszamy na wszystkie wydarzenia!

Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan obchodów dnia św. Katarzyny.

Na terenie przystanku PST Dworzec Zachodni (który obecnie jest wyłączony z użytkowania) odbędzie się wystawa taboru poznańskiego przewoźnika. Będzie tam można obejrzeć historyczne tramwaje (między innymi tramwaj typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer, 105N oraz GT8, czyli tzw. Helmut) oraz nowoczesne pojazdy wykorzystywane przez spółkę, w tym najnowszy autobus elektryczny. Firma Modertrans zaprezentuje pierwszy w Polsce jednoczłonowy i w pełni niskopodłogowy tramwaj – Moderus Gamma LF 05 AC. Zaprezentowane zostaną również pojazdy ratownictwa technicznego i tabor gospodarczy.

Wiele atrakcji będzie czekać na mieszkańców w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej 131/133. To właśnie tutaj mieści się Izba Pamięci i Tradycji MPK Poznań, do której będzie można zajrzeć i obejrzeć zgromadzone zbiory prezentujące historię poznańskiego przewoźnika, a przy okazji wziąć udział w warsztatach tworzenia obrazów z korali. Także w zajezdni przy ul. Głogowskiej będzie okazja, by zobaczyć dzieła Mateusza Wawrowskiego – miłośnika komunikacji i klocków LEGO, Michała Wajchta, który tworzy modele tramwajów z kartonu oraz obrazy i fotografie Michała Wędziny.

Tradycyjnie już, podczas Katarzynek prowadzona będzie „nauka jazdy” tramwajem, w tym roku – Moderusem Beta. Każda „lekcja” potrwa  ok. 10 minut. Ważne: Limit miejsc na naukę jazdy tramwajem w dniu 27 listopada został wyczerpany  (otrzymane potwierdzenie rejestracji na zajęcia należy okazać instruktorowi przy wejściu do tramwaju szkoleniowego).

W zajezdni przy ul. Głogowskiej nie zabraknie również punktu informacyjnego – na stoisku będzie można zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy w spółce, w tym z wymaganiami na poszczególne stanowiska oraz poznać procedurę rekrutacyjną.

Z okazji Katarzynek w niedzielę, 27 listopada, uruchomiona zostanie Kolejka Parkowa Maltanka. Na trasę wyjadą Borsig Bn2t – najstarszy sprawny parowóz w Polsce wraz z wagonem, tak zwaną „kowbojką” oraz „ryjek” (wagon motorowy MBxc1-41) –  najstarszy w Polsce, sprawny wagon z napędem spalinowym. Kursy będą realizowane co pół godziny od 12.00 do 16.00. To atrakcja biletowana – na przejazdy obowiązywał będzie cennik z dopłatą historyczną.

Aby ułatwić dojazd do wszystkich miejsc, w których odbywać się będą Katarzynki uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia dowozowa. Tramwaje historyczne będą kursować – z częstotliwością co 10 minut – po trasie Zawady – Górczyn (będą przejeżdżać ulicami Jana Pawła II, Krzywoustego, Królowej Jadwigi, Matyi i Głogowską). Na trasę wyjadą składy N+ND oraz H+ND, a także tramwaje 102N, 102Na, 105N, GT6, GT8).

Tego dnia warto również skorzystać z przejażdżki historycznym autobusem Jelcz PR110, Ikarus 260 lub DAF MB200, a przy okazji zwiedzić z ich pokładu zajezdnię autobusową przy ulicy Kaczej. Autobusy będą kursować (co 30 minut) na trasie Dworzec Zachodni – Zajezdnia WA2 Kacza – Dworzec Zachodni (poza przystankiem początkowo-końcowym Dworzec Zachodni zatrzymają się jedynie na przystanku Krauthofera w pobliżu zajezdni Głogowska). W trakcie podróży zaplanowany jest przejazd (bez możliwości wysiadania) przez zajezdnię autobusową i zobaczenie hali OC, stacji paliw, stacji ładowania czy najnowszych minibusów – Mercus.

Rozkłady jazdy na linie dowozowe dostępne są do pobrania poniżej aktualności.

Zapraszamy na Katarzynki 2022!

Jednocześnie informujemy, że w niedzielę, 27 listopada, o godzinie 15.00 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej 97, odbędzie się uroczysta msza św. w intencji pracowników MPK Poznań oraz ich rodzin. Po mszy św. wystąpi Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań.


Pozostałe aktualności


Linie turystyczne: w sobotę wieczorne kursy historycznymi tramwajami linii 0

18.07.2024
Historyczne tramwaje stojące obok siebie w hali
Przejażdżki historycznym taborem MPK Poznań już na stałe wpisały się w turystyczny krajobraz miasta: pasażerowie mogą poczuć klimat dawnych czasów, powspominać, a przy okazji zwiedzić Poznań. W naj...

Autobus DAF z MPK Poznań w weekend będzie kursował na Wrocławskich Liniach Turysty...

10.07.2024
Żółty autobus DAF z numerem 1222 pod szybą
W latach 90. ubiegłego wieku te charakterystyczne autobusy kursowały po Poznaniu na co dzień. Obecnie w MPK Poznań został jeden DAF MB200, który jest wykorzystywany na poznańskich liniach turystycz...

W niedzielę na trasę linii turystycznej 0 wyjedzie „berlinka”, a na linię H –...

11.07.2024
Dwa historyczne tramwaje - kremowy z numerem 15 i otwartym pomostem oraz czerwony ze zdobieniami i numerem 437
Przejażdżka zabytkowym taborem jest jak podróż w czasie. Każdy może się o tym przekonać, korzystając z linii turystycznych. W weekend na poznańskie ulice i torowiska znów wyjadą historyczne autobus...