W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Kolejka Parkowa Maltanka kończy sezon 2023

20.09.2023

Tylko do końca tego tygodnia czynna będzie Kolejka Parkowa Maltanka. Ostatnie kursy w sezonie 2023 odbędą się niedzielę, 24 września. Zapraszamy!

Zbliża się koniec września, a wraz z nim koniec sezonu 2023 na Maltance. Na przejażdżkę ciuchcią będzie można się wybrać tylko do końca tego tygodnia. Jak już informowaliśmy, niedziela (24 września br.) będzie ostatnim dniem funkcjonowania kolejki w czasie tegorocznego sezonu. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę,  wagoniki pociągną: „ryjek” oraz lokomotywa spalinowa (niebieska).

O niebieskiej lokomotywie z numerem fabrycznym 100 mówi się często, że jest symbolem Maltanki. Pracuje w tym miejscu od początku istnienia wąskotorówki nad Maltą, czyli od 1972 roku (wcześniej  służyła mieszkańcom ciągnąc wagoniki na Harcerskiej Kolei Dziecięcej na Łęgach Dębińskich). Na Maltance pojawi się po dłuższej przerwie – w tym roku przeszła obowiązkową naprawę główną, w trakcie której przeprowadzono kompleksowy przegląd i wymianę zużytych części.

Natomiast „ryjek” (wóz motorowy nr 1 w 1932 roku) jest najstarszym, zachowanym w Polsce wagonem z napędem spalinowym. Nic dziwnego, że każdy jego wyjazd cieszy się dużym zainteresowaniem. Ze względu na niewielką pojemność oraz nieprzystosowanie do przewozu wózków dziecięcych oraz inwalidzkich do „ryjka” dołączone zostaną wagoniki, co pozwoli na przewóz większej liczby osób, także niepełnosprawnych (wagoniki są dostosowane do ich potrzeb).

Przypominamy, że w dni robocze kolejka jeździ co godzinę. W weekend ciuchcia będzie kursować co 30 minut, w godzinach od 10.00 do 19.00 (ostatni kurs ze stacji Maltanka o godz. 18.30, a ze stacji Zwierzyniec o godz. 19.00).  Więcej informacji w zakładce Turystyka-Maltanka.

Zapraszamy!

Informujemy również, że w najbliższy weekend na Maltance nie zobaczymy Borsiga Bn2t, który tegoroczny sezon zakończy wyjazdem do Czech. Ten najstarszy sprawny parowóz w Polsce, na co dzień będący ozdobą taboru Maltanki, weźmie udział w Jesiennych Drzwiach Otwartych Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii w Žamberku, które odbywać się będą 23 września br. w godzinach od 10.00 do 18.00.


Pozostałe aktualności


Prace w centrum – zmiany dla kierowców i pasażerów

01.12.2023
Widok z lotu ptaka na centrum Poznania, widoczny Okrąglak
W nocy z piątku na sobotę (z 1 na 2 grudnia) rozpoczną się – zgodnie z zapowiedziami - przygotowania do otwarcia tras tramwajowych w centrum. Poza zmianami dla podróżujących tramwajem, wprowadzona ...

„Świąteczny tramwaj KitKat” od dzisiaj na poznańskich torowiskach

06.12.2023
Czerwony tramwaj z numerem 707 i logotypem KitKat
Od 6 do 29 grudnia br. po Poznaniu będzie kursował „świąteczny tramwaj KitKat”. To ozdobiony słodkimi i świątecznymi motywami tramwaj GT8, wynajęty przez partnera zewnętrznego. „Świąteczny tramw...

Stadler Polska: Tramwaj TANGO NF3 dla Sarajewa na jazdach testowych w Poznaniu

04.12.2023
Żółty tramwaj TANGO NF3 dla Sarajewa w hali
Pierwszy z zamówionych przez Kanton Sarajewo tramwajów typu TANGO NF3 produkowanych w siedleckim zakładzie Stadler Polska rozpoczął jazdy próbne na infrastrukturze miejskiej w Poznaniu. Większość j...