W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

MPK Poznań zamierza kupić kolejne autobusy elektryczne i wodorowe

30.04.2024

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu ogłosiło przetargi na dostawę nowych, niskopodłogowych, przyjaznych środowisku autobusów miejskich. Spółka chce kupić co najmniej 9 autobusów elektrycznych (bateryjnych) oraz 5 pojazdów z wodorowym ogniwem paliwowym.

MPK Poznań konsekwentnie wymienia tabor na taki, który jest przyjazny środowisku. Obecnie posiada łącznie ok. 330 autobusów miejskich. Niemal 25 proc. z nich to pojazdy zeroemisyjne: we flocie Spółki znajduje się 58 autobusów elektrycznych (bateryjnych) oraz 25 autobusów elektrycznych z wodorowym ogniwem paliwowym.

Z myślą o rozwoju zeroemisyjnego, a przez to przyjaznego i nieuciążliwego dla środowiska,  transportu publicznego przedsiębiorstwo zamierza kupić kolejne ekologiczne, fabrycznie nowe niskopodłogowe pojazdy. Przetargi, które właśnie zostały ogłoszone dotyczą autobusów wodorowych oraz elektrycznych, tak zwanych pełnobateryjnych (bez pantografu). Są prowadzone na potrzeby realizacji części przedsięwzięcia, na które Spółka zamierza uzyskać dofinansowanie w formie dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zeroemisyjny transport Zielony transport publiczny”.

Postępowania przetargowe dotyczą zakupu:

  • 9 przegubowych ok. 18-metrowych autobusów elektrycznych, z możliwością rozszerzenia zakupu o maksymalnie 8 takich samych pojazdów,
  • 5 autobusów standardowej długości ok. 12 metrów z napędem wodorowym, z opcją zakładającą rozszerzenie zakupu o maksymalnie 4 takie pojazdy.

Autobusy mają być wyposażone podobnie jak pozostałe z floty MPK Poznań. Będą to wiec pojazdy niskopodłogowe, z rampą dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Autobusy będą też posiadały nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny oraz klimatyzację całopojazdową.

Termin składania ofert upływa w przypadku autobusów elektrycznych 4 czerwca br., a wodorowych – 5 czerwca br.

Autobusy mają być dostarczane do przedsiębiorstwa od trzeciego kwartału 2025 roku.


Pozostałe aktualności


W weekend zapraszamy na linie turystyczne obsługiwane historycznym taborem

13.06.2024
Żółty autobus DAF, w tle las
W weekend na ulicach Poznania ponownie pojawią się historyczne tramwaje i autobusy. Zachęcając do skorzystania z oferty linii turystycznych przypominamy, że w najbliższą sobotę i niedzielę (15-16 c...

Naprawa torowisk na węźle Most Dworcowy oraz na Starołęce. Zmiany w komunikacji mi...

12.06.2024
Tramwaj na moście Dworcowym. W tle iglica targowa
W sobotę, 22 czerwca br. rozpoczynają się naprawy torowisk na węźle Most Dworcowy oraz na Starołęce. W związku z tym zmieniona zostanie organizacja transportu publicznego. Zmiany w funkcjonowaniu k...

Zbiórka krwi i warsztaty z pierwszej pomocy. Zapraszamy w środę, 12 czerwca!

10.06.2024
Kolaż zdjęć różnych służb mundurowych_poniżej napis Wielospecjalistyczny Szpital Miejski
Pracownicy Nadzoru Ruchu MPK Poznań  i Zakładowej Służby Ratowniczej wezmą udział w wyjątkowej akcji, która w środę, 12 czerwca br., odbędzie się na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskie...