Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Dni Pary na Maltance. W weekend kursować będą parowóz Borsig oraz „ryjek”

06.09.2023

Weekend zapowiada się pogodnie, warto więc zaplanować wypad nad Maltę i przejażdżkę kolejką. Tym bardziej, że w sobotę i niedzielę po wąskich torach Maltanki kursować będą dwa absolutnie wyjątkowe pojazdy: Borsig Bn2t – najstarszy czynny parowóz w Polsce oraz „ryjek”, czyli wagon MBxc1-41 będący najstarszym w Polsce, sprawnym wagonem z napędem spalinowym.

Kolejka Parkowa Maltanka jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Poznania. Od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkanek i mieszkańców, jak i turystów. Przejażdżka nią wzbudza radość zarówno u młodszych, jak i starszych, a zgromadzony tabor przyciąga uwagę miłośników wąskotorówek. W najbliższy weekend (9 i 10 września br.) na szlak wyjadą pojazdy, które wzbudzają największe zainteresowanie: parowóz Borsig oraz „ryjek”.

Borsig Bn2t to parowóz z niezwykłą historią. Został wyprodukowany w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po wojnie w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został… pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany i – w 1999 roku – skierowany do eksploatacji. Obecnie jest własnością MPK Poznań i ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance. Jest też najstarszym czynnym parowozem w Polsce.

Natomiast „ryjek” (wóz motorowy nr 1) jest najstarszym w kraju, sprawnym wagonem z napędem spalinowym. Został wyprodukowany w 1932 roku w warszawskiej fabryce Lilpop, Rau & Loewenstein. Pracował na Bydgoskiej Kolei Powiatowej, później został przekazany na kolejkę wąskotorową w Witaszycach. Gdy w 1991 roku zapadła decyzja o jej likwidacji, wagon został przekazany PKMK. W latach 1994-2004 roku był wykorzystywany na Maltance, powrócił na nią w ubiegłym roku, po tym jak przeszedł na własność MPK Poznań i został wyremontowany.

Zapraszamy na Maltankę!

Przypominamy, że kolejka czynna jest codziennie (do ostatniego weekendu września). W dni robocze kursy ze stacji Maltanka odbywają się co godzinę a w weekendy kolejka jeździ co 30 minut. Szczegółowe informacje, w tym cennik i rozkład jazdy, dostępne są w zakładce Turystyka-Maltanka.


Pozostałe aktualności


Zakończenie sezonu linii turystycznych. Pracownicy MPK S.A. z Krakowa opowiedzą o ...

28.09.2023
Bok czerwonego wagonu tramwajowego. Widoczne napisy WPK Gdańsk Gdynia i numer 126
Kończy się wrzesień, czas pożegnać się z liniami turystycznymi i rozstać się z wagonem KSW, który został nam udostępniony na tegoroczny sezon przez MPK S.A. w Krakowie. Zanim jednak to nastąpi – za...

Naprawa sieci trakcyjnej w rejonie skrzyżowania ulic Kórnickiej i Jana Pawła II

29.09.2023
Torowisko i sieć trakcyjna na węźle Kórnicka
W nocy z soboty na niedzielę (z 30 września na 1 października) rozpoczną się i potrwają do około godz. 10.00 w niedzielę (1 października) pilne prace związane z usuwaniem awarii sieci trakcyjnej na...

Kolejka Parkowa Maltanka będzie kursować w weekendy do 22 października

28.09.2023
Wagon Ryjek na stacji zwierzyniec - widok z torów na przód wagonu
Na prośbę pasażerów i ze względu na sprzyjającą pogodę Kolejka Parkowa Maltanka będzie kursować także w październiku, ale jedynie w weekendy. Co roku koniec września oznacza zakończenie sezonu ...