Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Linie turystyczne: W sobotę autobusy linii 102 pojadą na Tor Poznań. W niedzielę uruchomiona zostanie linia H

07.09.2023

Przed nami wyjątkowy weekend z liniami turystycznymi. W sobotę autobusy linii 102 zawiozą pasażerów na Tor Poznań, gdzie odbywać się będzie Piknik z Automobilem zorganizowany w ramach rajdu pojazdów zabytkowych. Natomiast w niedzielę uruchomiona zostanie linia H. Zapraszamy również na linie 0, 20 i 100.

W tym roku obchodzimy jubileusz 125-lecia tramwaju elektrycznego w Poznaniu: od 6 marca 1898 roku tramwaje konne zostały zastąpione przez tramwaje elektryczne. O historii komunikacji miejskiej i pojazdów, które służyły pasażerom można opowiadać długo. Jednak można również  wybrać się na przejażdżkę liniami turystycznymi, obsługiwanymi historycznym taborem MPK Poznań – to znakomita okazja, aby przekonać się jak podróżowało się po Poznaniu przed laty. Poniżej informujemy, jakie pojazdy przewidziano do obsługi linii turystycznych w najbliższy weekend (9-10 września br.)

Zgodnie z harmonogramem, w sobotę na linię 20 wyjedzie tramwaj GT6 (tzw. krótki helmut). W niedzielę na trasie linii 0 kursować będzie skład „wojennych wagonów tramwajowych” KSW+KSW.

W niedzielę, 10 września br. uruchomiona zostanie również linia historyczna H, a to oznacza, że na poznańskie torowiska wyjedzie wagon silnikowy Bergische Stahlindustrie Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer (wagony silnikowe Typu I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu. Odbudowany wagon z 1898 roku będzie kursował na linii historycznej H razem z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer – takie wagony pojawiły się w Poznaniu w 1905 roku).

Rozkład jazdy linii H:

  • Odjazdy z przystanku Gajowa/Stare Zoo: godz. 11.45, 12.45, 13.45, 15.05, 16.05;
  • Odjazdy z placu Wielkopolskiego: godz. 12.10, 13.10, 14.10, 15.30, 16.30.

Na linii 100 w sobotę i niedzielę mają kursować Ikarusy 280 i 260.

Na linię 102, uruchamianą jedynie w soboty, przewidziano autobus DAF. Warto pamiętać, że w  najbliższą sobotę, 9 września br. trasa linii 102 zostanie wydłużona. W związku z organizowanym przez Automobilklub Wielkopolski 50. Poznańskim Międzynarodowym Rajdem Pojazdów Zabytkowych oraz piknikiem autobusy linii 102 pojadą aż do Toru Poznań.

Przebieg trasy linii 102 w dniu 9 września br.:

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – rondo Kaponiera – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Szpitalna – Nowina – Polska – Dąbrowskiego – Wichrowa – Przeźmierowo Rzemieślnicza – Przeźmierowo Rynkowa – Przeźmierowo Wyścigowa – TOR POZNAŃ

TOR POZNAŃ – Przeźmierowo Wyścigowa – Przeźmierowo Rynkowa – Przeźmierowo Rzemieślnicza – Wichrowa – Dąbrowskiego – Lotnicza – 3. Pułku Lotniczego – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – rondo Kaponiera – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY

Przystanek początkowo-końcowy Tor Poznań znajdować się będzie się na parkingu przy ul. Wyścigowej. W kierunku Toru Poznań autobusy nie będą wjeżdżać bezpośrednio pod Muzeum Broni Pancernej –  będą zatrzymywać się na przystanku „Tatrzańska”, zlokalizowanym na ul. Dąbrowskiego przy ul. Tatrzańskiej. Pomiędzy przystankiem „Tatrzańska” a Torem Poznań (w kierunku przeciwnym między Torem Poznań a Muzeum Broni Pancernej) autobus nie będzie się zatrzymywał na przystankach. Rozkład jazdy ulegnie korekcie.

Zachęcamy do skorzystania z oferty poznańskich linii turystycznych!

Szczegółowe informacje (w tym schematy tras, rozkład jazdy, cennik) w zakładce Turystyka-Linie turystyczne.

Ważne: w szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne. Tramwaj typu I nie będzie kursował przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

 

125-lat tramwaju elektrycznego - logotypy podmiotów wspierających MPK Poznań


Pozostałe aktualności


Autobusy wodorowe wyjeżdżają na ulice Poznania

22.09.2023
W Dzień bez Samochodu zaprezentowany został pierwszy całkowicie zeroemisyjny autobus wodorowy w barwach poznańskiego MPK. Od soboty, 23 września, zacznie on wozić pasażerów. Łącznie w Poznaniu będz...

Podbijanie torowiska. Może być głośno

25.09.2023
Tramwaj na torowisku - trasa PST
Począwszy od nocy z wtorku na środę (z 26 na 27 września) na trasie PST będzie wykonywane podbicie stabilizacyjne torowiska. Jest to procedura standardowo przeprowadzana m.in. dla nowo uruchamianyc...

Prace na skrzyżowaniu ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego

21.09.2023
Na pierwszym planie - leżące na ziemi szyny
AKTUALIZACJA: W poniedziałek o  godzinie 12.51 nastąpiło wznowienie ruchu tramwajowego na ul. Przybyszewskiego. Linia 7  wróciła na stałą trasę. Od godziny 14.45 przywrócono stałą organizację ruchu...