Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

ZTM: Terminale do sprzedaży biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych są montowane w pojazdach MPK Poznań

07.02.2023

W pojazdach MPK Poznań rozpoczął się montaż terminali do sprzedaży biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych. W pierwszej kolejności terminale są instalowane – na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu – w tramwajach.

Pasażerowie MPK Poznań zyskują możliwość kupowania jednorazowych biletów czasowych lub 24-godzinnych przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona obsługującego technologię HCE lub NFC. W pierwszych pojazdach urządzenia zostały już zamontowane.

W pierwszej kolejności terminale pojawiają się w tramwajach, następnie będą instalowane w autobusach.

– Wcześniej terminale zamontowano w autobusach przewoźników podmiejskich, teraz rozpoczęła się największa część wdrażania systemu płatności zbliżeniowych. W tramwajach i autobusach MPK Poznań zostanie zamontowanych blisko 560 terminali – informuje ZTM w Poznaniu, podając jednocześnie, że zakończenie montażu w tramwajach planowane jest na przełomie lutego i marca. Wtedy rozpoczną się prace w autobusach MPK Poznań. Zakończenie prac związanych z uruchomieniem systemu w całej aglomeracji jest planowane w I kwartale 2023 r.

Pojazdy, w których działa system zostaną oznaczone specjalnymi naklejkami, które będą umieszczone na drzwiach wejściowych, w pobliżu których znajduje się terminal. To szczególnie ważne w przypadku składów złożonych z  dwóch wagonów. – Apelujemy do pasażerów chcących skorzystać z systemu o zwracanie uwagi na oznaczenie  – podaje ZTM w Poznaniu.

 

Jak działa system? Informacje ZTM w Poznaniu

Zakup biletu. Po wejściu do autobusu lub tramwaju, na ekranie terminala, wystarczy wybrać bilet, a następnie przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub smartfon obsługujący technologię HCE lub NFC. Akceptacja transakcji trwa tylko pół sekundy.

Kontrola biletowa. Jeśli transakcja została wykonana kartą zbliżeniową to właśnie ta karta powinna zostać przyłożona do czytnika kontrolera. Jeśli podróżny będzie płacił za bilet smartfonem z podpiętą kartą, wówczas do czytnika kontrolera trzeba zbliżyć telefon, pamiętając żeby mieć włączony NFC.  Ważność biletu można sprawdzić w terminalu w autobusie lub tramwaju, którym podróżujemy.

Bezpieczeństwo. Pasażerowie korzystający z urządzeń działających w ramach OPS (Open Payment System) mają gwarancję maksymalnego bezpieczeństwa transakcji – informuje ZTM w Poznaniu. Dostawca usługi systematycznie przechodzi audyty potwierdzające spełnienie rygorystycznych wytycznych międzynarodowych organizacji płatniczych Visa i Mastercard. Mennica Polska posiada ponadto specjalistyczny certyfikat PCI DSS. Potwierdza on, że wszystkie informacje powiązane z kartą płatniczą klienta, w tym dane osobowe oraz numery PIN są szyfrowane, przesyłane i przechowywane z zachowaniem rygorystycznych procedur.

 

Więcej wiadomości o systemie wraz z informacjami praktycznymi dotyczącymi korzystania z niego można znaleźć w artykule „Rozpoczęcie płatności kartą na liniach ZTM”


Pozostałe aktualności


Noc Muzeów: w sobotę można wybrać się na przejażdżkę liniami turystycznymi H, 0, 2...

15.05.2024
Stary, kremowo-ciemnozielony tramwaj przed gmachem opery w Poznaniu
Już w najbliższą sobotę, 18 maja br.,  odbędzie się Noc Muzeów. To doskonała okazja, aby zwiedzić instytucje kultury po zmroku, to również możliwość wybrania się na przejażdżkę historycznym taborem...

Wymiana części węzła rozjazdowego u zbiegu ulic Kraszewskiego i Dąbrowskiego

13.05.2024
Mijające się tramwaje na ulicy Dąbrowskiego
W sobotę, 18 maja br. - po zakończeniu prac na węźle Głogowska-Hetmańska - na swoje stałe trasy wrócą tramwaje linii nr 1, 7 i 11. Tego samego dnia rozpocznie się naprawa części rozjazdu u zbiegu u...

Wybory do rad osiedli. Bezpłatny dojazd do lokali wyborczych dla seniorów i osób z...

09.05.2024
Miasto Poznań - zdjęcie z lotu ptaka
W niedzielę, 12 maja br. odbędą się wybory do czterdziestu rad osiedli. Zgodnie z taryfą ZTM, osoby, które mają 60 lat lub więcej, a także osoby z niepełnosprawnościami wraz z opiekunem nie muszą p...