W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Remont zadaszenia nad peronami na dworcu Junikowo. Wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji miejskiej

15.03.2024

W sobotę (23 marca br.) rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i autobusowymi na dworcu Junikowo. Na czas prac wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji miejskiej.

Dworzec Junikowo użytkowany jest przez ZTM i MPK w Poznaniu od ponad 10 lat. Konieczny stał się remont zadaszenia znajdującego się nad peronami autobusowymi oraz tramwajowymi. Prace rozpoczną się w sobotę, 23 marca br.

W trakcie prac najpierw rozebrane zostanie dotychczasowe pokrycie dachowe  wraz z podsufitką  i obudową ścian bocznych. Wykonawca będzie musiał przeprowadzić  konserwację konstrukcji stalowej, a następnie przystąpić do zakładania nowego zadaszenia wraz z odwodnieniem, montażem instalacji oraz oświetlenia LED. Założona zostanie nowa izolacja dachu, a na ścianach bocznych dworca zamontowane zostaną panele żaluzjowe docelowo pokryte „zieloną ścianą” (od środka zamontowane zostaną natomiast przejrzyste osłony, które ochronią pasażerów oczekujących na pojazd przed wiatrem).

W trakcie prac uwzględnione zostaną również wiaty na rowery, a czas zamknięcia trasy wykorzystany zostanie m. in. na regenerację wyeksploatowanych i wymagających naprawy napędów elektrycznych zwrotnic na terenie pętli.

Prace  będą trwały 6 miesięcy. Po ich zakończeniu lokalizacja peronów przyjazdowych i odjazdowych znajdujących się na pętli Junikowo nie ulegnie zmianie. Do tego czasu jednak wprowadzone zostaną zmiany w transporcie publicznym.

Obsługę ruchu przejmie Punkt Nadzoru Ruchu Budziszyńska, który zostanie przystosowywany do zwiększonego ruchu pasażerskiego – tam będą kończyły trasę tramwaje linii 1, 13 i 15. Do pętli Budziszyńska skierowane zostaną również autobusy linii nr 122, 177, 716, 727 i 803. Służby MPK Poznań przygotowują również przystanek tymczasowy, który umożliwi korzystanie z połączeń w rejon cmentarza w ruchu wahadłowym (przez pierwsze dwa tygodnie remontu linia 91 funkcjonować będzie na trasie Budziszyńska-Cmentarna, a następnie do przystanku Junikowo, zlokalizowanego w pobliżu wejścia na cmentarz).

Rozpoczęcie prac w bieżącym terminie zagwarantuje przywrócenie pełni funkcjonalności na dworcu Junikowo przed wzmożonym ruchem spowodowanym obchodami uroczystości Wszystkich Świętych.

 

Zarząd Transportu Miejskiego: zmiany w komunikacji miejskiej od 23 marca 2024 (sobota):

linie tramwajowe 1, 13 i 15 – trasy tramwajowe zostaną skrócone do pętli Budziszyńska,

uruchomiona zostanie linia  wahadłowa 91, na której tramwaje będą kursowały z częstotliwością co 12/15 minut wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej.

Linia 91

    • Przez pierwsze dwa tygodnie remontu: BUDZISZYŃSKA (przystanek tymczasowy) – Grunwaldzka – CMENTARNA
    • Po zakończeniu demontażu sieci trakcyjnej na pętli Junikowo (od 30 marca): BUDZISZYŃSKA (przystanek tymczasowy) – Grunwaldzka – JUNIKOWO (przystanek przy wejściu na cmentarz)

linie autobusowe 177, 716, 727, 803 i 257 – trasy zostaną wydłużone z Junikowa do pętli Budziszyńska. Przystanek końcowy dla tych linii umiejscowiony będzie na wysokości przystanku tramwajowego Budziszyńska. Przystanek początkowy znajdować się będzie w rejonie punktu nadzoru ruchu przy pętli tramwajowej.

linie nocne 214 i 224 skierowane zostaną do pętli Junikowo PKM (bez wjazdów na pętlę) z zachowaniem wjazdów na przystanki Malwowa i Plewiska/Straż Pożarna;

linia autobusowa 122  będzie funkcjonować na zmodyfikowanej trasie (bez wjazdów na pętlę Junikowo i z zachowaniem wjazdów do parkingu na ul. Cmentarnej tylko w godz. 10.00-18.00);

Linia nr 122 – zmieniona trasa na czas remontu na pętli Junikowo

BUDZISZYŃSKA – Grunwaldzka – Dziewińska – Kmicica – Ścinawska – Grunwaldzka – Cmentarna (w godz. 10:00-18:00) – Wieruszowska – Ziębicka – Grunwaldzka –Smoluchowskiego – Kamiennogórska – Jeleniogórska – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA

Kursy co około 30/40 minut.

Jednocześnie informujemy, że Punkt Obsługi Klienta ZTM znajdujący się na dworcu będzie nieczynny od 25 marca.


Pozostałe aktualności


W weekend zapraszamy na linie turystyczne obsługiwane historycznym taborem

13.06.2024
Żółty autobus DAF, w tle las
W weekend na ulicach Poznania ponownie pojawią się historyczne tramwaje i autobusy. Zachęcając do skorzystania z oferty linii turystycznych przypominamy, że w najbliższą sobotę i niedzielę (15-16 c...

Naprawa torowisk na węźle Most Dworcowy oraz na Starołęce. Zmiany w komunikacji mi...

12.06.2024
Tramwaj na moście Dworcowym. W tle iglica targowa
W sobotę, 22 czerwca br. rozpoczynają się naprawy torowisk na węźle Most Dworcowy oraz na Starołęce. W związku z tym zmieniona zostanie organizacja transportu publicznego. Zmiany w funkcjonowaniu k...

Zbiórka krwi i warsztaty z pierwszej pomocy. Zapraszamy w środę, 12 czerwca!

10.06.2024
Kolaż zdjęć różnych służb mundurowych_poniżej napis Wielospecjalistyczny Szpital Miejski
Pracownicy Nadzoru Ruchu MPK Poznań  i Zakładowej Służby Ratowniczej wezmą udział w wyjątkowej akcji, która w środę, 12 czerwca br., odbędzie się na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskie...