Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna / O MPK / Ekologia
Ekologia

wojciech tulibacki katarzyna kierzek-koperska i mieczyslaw bronskiW Poznaniu staną kolejne miejskie pasieki. Będzie to możliwe w ramach realizacji programu „Poznań dla pszczół”. Domki dla owadów zapylających pojawią się na terenie zajezdni MPK oraz lasków na Marcelinie i Dębinie. Zastępczyni prezydenta Poznania, Katarzyna Kierzek - Koperska, Wojciech Tulibacki - prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego oraz Mieczysław Broński - dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich podpisali list intencyjny, w którym deklarują wolę współpracy w realizacji programu „Poznań dla pszczół”.

 
solaris-urbino-18-electric-01Rozpoczyna się nowa era poznańskiej komunikacji. Do obsługi pasażerskiej wprowadzone zostają nowoczesne i przyjazne środowisku autobusy elektryczne. Pierwsze „elektryki” wyjadą na ulice już dziś – będą wozić pasażerów na linii 174. W najbliższych latach poznański tabor wzbogaci się o kolejne elektryczne pojazdy: MPK otrzymało dofinansowanie na ich zakup.

 
iveco-daily-cng-02Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu jest coraz bardziej eko. Oprócz nowoczesnych i przyjaznych środowisku tramwajów i autobusów, MPK zakupiło także ekologiczne pojazdy techniczne. Pierwsze samochody dostawcze napędzane sprężonym gazem ziemnym CNG trafiły już do MPK Poznań. To osiem samochodów marki IVECO DAILY w dwóch rodzajach zabudowy. Te nowoczesne pojazdy, spełniające najsurowsze normy emisji spalin EURO 6, zastąpią wyeksploatowane technicznie oraz przestarzałe konstrukcyjnie pojazdy marki Lublin zasilane olejem napędowym.
 
solaris-12-hydrogenAutobus wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen, który swoją premierę miał w czerwcu podczas Światowego Szczytu Transportu Publicznego UITP w Sztokholmie, w ostatnich tygodniach był testowany przez przewoźników w Austrii i we Włoszech. Dzisiaj został zaprezentowany w Poznaniu. Jest to jego premiera na rynku polskim.
 
mercedes-citaro-01Taki właśnie elektryczny, bezemisyjny autobus eCitaro pojawiać się będzie przez najbliższy tydzień na liniach 163 i 190 w ramach testów, które przeprowadzamy wspólnie z firmą EvoBus Polska Sp. z o.o.


 
wizualizacja-12-electric-poznan21 autobusów elektrycznych marki Solaris zostanie dostarczonych do MPK Poznań do końca lutego 2020 roku. Elektrobusy zostaną wyposażone w baterie litowo-tytanowe LTO i będą mogły być ładowane zarówno przez pantograf, jak i złącze typu plug-in. Ponadto elektryczne Solarisy  zostaną wyposażone w szereg nowoczesnych udogodnień dla pasażerów i kierowców. To pierwsze autobusy napędzane energią elektryczną, na które zdecydował się Poznań, podążając za rosnącym trendem przełączania się europejskich miast na elektromobilność.

Dzisiaj poznańskie MPK i Solaris Bus & Coach S.A. podpisały umowę na dostawę 21 autobusów elektrycznych – 15 pojazdów przegubowych oraz 6 standardowej długości. Zgodnie z umową całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca lutego 2020 roku. Wartość kontraktu to ponad 70 mln złotych brutto.

 
kominikacja-oddechem-miastaMamy dość stania w korkach?
Dość mamy smogu, który nas zatruwa?
Komunikacja miejska – oddechem dla miasta!

Z takimi hasłami, po raz pierwszy w historii,  rzecznicy największych w kraju spółek komunikacyjnych i zarządów transportu organizują  wspólny projekt, którego inauguracją jest akcja happeningowa zorganizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu tego samego dnia, o tej samej godzinie, w największych miastach Polski: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Poznaniu.
Hasło akcji - „Nie chcemy truć, chcemy zrobić trochę zadymy” kryje wiele dosłowności.
Bo nie chcemy truć o ekologii, ale za pośrednictwem wolontariuszy w maskach przeciwgazowych przemówić do świadomości mieszkańców, by korzystając z miejskiej komunikacji zadbali o własne zdrowie, komfort życia i perspektywy tego życia w przyszłości… 
 
solaris-urbino-electric-05-mPasażerowie MPK Poznań, co jakiś czas mogą porównać tabor, którym jeżdżą na co dzień, z innymi egzemplarzami, uruchamianymi liniowo na czas testów. W ostatnich miesiącach woziliśmy Poznaniaków hybrydą MAN czy czerwono-żółtym AutoSanem. Teraz Poznaniacy znowu byli pierwszymi w Polsce - a to za sprawą elektrycznego autobusu Solarisa, który kursował po ulicach Poznania jako darmowa linia E!
 
solaris-urbino-hybrid-na-linii-83-mCo jakiś czas dajemy pasażerom możliwość testowania nowych typów pojazdów. Tym razem na poznańskie ulice wyjechał hybrydowy autobus Solarisa. Urbino 12 z ekologicznym napędem wozi już pasażerów norweskiego Oslo, francuskiego Toulon czy zamieszkujących wyspę Reunion na Oceanie Indyjskim. Do soboty 16 czerwca br. będzie woził podróżnych w stolicy Wielkopolski. Dziś kursuje na linii 63.
 
certyfikat-eko-lider-mMiejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. zostało uhonorowane w VI edycji konkursu „ Przetargi dla Najlepszych - Lider Eko - Inwestycji” Certyfikatem Uznania za wieloetnie działania na rzecz ochrony środowiska. To jedyny tego typu konkurs ekologiczny w Polsce. Jego założeniem jest pokazanie i propagowanie działań mających na celu poprawę środowiska. Konkurs ma wyłonić najlepsze i najrzetelniejsze firmy oraz promować inwestorów i wykonawców inwestycji przyjaznych środowisku. Konkurs patronatem honorowym objął Minister Infrastruktury.
 
przedsiebiorstwo-przyjazne-srodowisku-nominacja-mNiedawno Poznań po raz drugi został uhonorowany tytułem Lidera Polskiej Ekologii. Tym razem jury doceniło m.in. organizację międzynarodowej konferencji klimatycznej, w którą zaangażowane było także MPK Poznań Sp. z o.o. To jednak nie jedyne takie wyróżnienie. 10 listopada Wojciech Tulibacki, odebrał z rąk Przewodniczącego Narodowej Rady Ekologicznej – Jerzego Buzka nominację w kategorii „Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku”.

 
rekuperacja09-mRekuperacja ogranicza zużycie energii przez elektryczne pojazdy szynowe. Pozwala zaoszczędzić ok. 20-30 % energii potrzebnej na rozruch oraz jazdę tramwaju i wykorzystać ją ponownie. Tym samym wpływa korzystnie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, powstające przy wytwarzaniu energii elektrycznej. Odzyskana w trakcie hamowania energia może być wykorzystana, w zależności od przyjętych rozwiązań, przez inne pojazdy lub zgromadzona w zasobnikach pojazdu i ponownie wykorzystana przy jego rozruchu.
Te i inne zagadnienia poruszano podczas konferencji REKUPERACJA 2009, zorganizowanej w dniach 17 i 18 września przez Instytut Pojazdów Szynowych "Tabor" w Poznaniu, MPK Poznań Sp. z o.o. oraz Oddział Poznański Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
 
emisja-spalin01-m emisja-spalin02-m

Przedsiębiorstwo o tak dużej skali jak MPK Poznań Sp. z o.o. ma niewątpliwie duży wpływ na otoczenie wokół nas. Aby ograniczyć negatywne oddziaływania na środowisko naturalne wynikające z eksploatacji zajezdni i stałych obiektów w różnych miejscach miasta oraz z eksploatacji taboru komunikacyjnego, Spółka realizuje szereg działań w ramach ochrony środowiska.

 

eco-driving-mNasi kierowcy przechodzą także szkolenia z zakresu eco-drivingu. Dzięku autobusom posiadającym elektroniczny przepływomierz paliwa, mierzącym rzeczywiste zużycie paliwa przez pojazd na zadanym dystansie, uczą się jak odpowiednia technika jazdy wpływa na oszczędności w zużyciu paliwa przez autobus.

 
W listopadzie 2008 roku staliśmy się właścicielami pierwszego w Polsce a dziewiątego w Europie autobusu z napędem hybrydowym.

hybryda-schemat-m


Rozmieszczenie elementów napędu hybrydowego w autobusie Solaris Urbino 18 Hybrid