W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

#125latTramwajuElektrycznego


125 lat temu w stolicy Wielkopolski zakończyła się era tramwaju konnego, a przewoźnik – wówczas pod nazwą Posener Strassenbahn – otworzył kolejny rozdział w historii poznańskiej komunikacji miejskiej: tramwaju elektrycznego.

To wydarzenie, poprzedzone budową własnej elektrowni oraz montażem sieci trakcyjnej, spowodowało wielkie zainteresowanie mieszkańców: – „Publiczność okazała dla nowego środka lokomocyi wielkie zaufanie, bo każdy wagon był przepełniony pasażerami” – opisywał wyjazd pierwszych tramwajów elektrycznych w 1898 roku „Kuryer Poznański”.

Debiut tramwajów elektrycznych wywołał spore zainteresowanie, ale i obawy. Media ostrzegały: – „Niewprawne oko z trudnością oceni szybkość z jaką porusza się wagon motorowy, dlatego lepiej by było gdyby każdy raczej poczekał kilka sekund, aniżeli w przypuszczeniu, że może jeszcze przejść na drugą stronę ulicy, wstępował na tory i relsy a tym samym narażał się na niebezpieczeństwo pochwycenia przez wagon”.

O historii tramwaju elektrycznego w Poznaniu przeczytacie Państwo na kolejnych stronach.

Jubileusz 125-lecia funkcjonowania tramwaju elektrycznego w Poznaniu sprawia, że ten rok będzie dla komunikacji miejskiej wyjątkowy. Dzięki współpracy z partnerami, MPK Poznań planuje przeprowadzić – w listopadzie – wydarzenie dla mieszkańców. Zostanie ono połączone z obchodami dnia św. Katarzyny, patronki przewoźników.


125-lat tramwaju elektrycznego - logotypy podmiotów wspierających MPK Poznań


Aktualności: 125 lat Tramwaju Elektrycznego


Duży Szczeciniak jest już w Poznaniu. W niedzielę zobaczymy go na paradzie

23.11.2023
Skład wagonów KSW i S2D
Wagon doczepny S2D – tak zwany „Duży Szczeciniak” – powraca po remoncie na poznańskie torowiska! W najbliższą niedzielę będzie można go zobaczyć w trakcie parady organizowanej z okazji 125-lecia tr...

125 lat tramwaju elektrycznego w Poznaniu: od dziś w sprzedaży okolicznościowa kar...

20.11.2023
Karta, na której widoczna jest stara pocztówka i napis PEKA
W 1898 roku w stolicy Wielkopolski zakończyła się era tramwaju konnego, a rozpoczął się trwający do dziś etap tramwaju elektrycznego. Z okazji 125-lecia tego wydarzenia Miasto wydaje okolicznościow...

Linie turystyczne: W sobotę autobusy linii 102 pojadą na Tor Poznań. W niedzielę u...

07.09.2023
Tramwaj typu I przy Operze
Przed nami wyjątkowy weekend z liniami turystycznymi. W sobotę autobusy linii 102 zawiozą pasażerów na Tor Poznań, gdzie odbywać się będzie Piknik z Automobilem zorganizowany w ramach rajdu pojazdó...