W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Moderus Gamma LF 05 AC na poznańskich torowiskach! Przewozi pasażerów linii 99

18.09.2023

Mający niecałe 15 metrów długości Moderus Gamma LF 05 AC to pierwszy w Polsce jednoczłonowy tramwaj w pełni niskopodłogowy. Dziś rano wyjechał w swój premierowy kurs z pasażerami. Będzie wykorzystywany na poznańskich liniach komunikacyjnych, przede wszystkim na linii 99.

– To pierwszy w Polsce jednoczłonowy tramwaj w pełni niskopodłogowy. Choć ma niecałe 15 metrów, to wypełniliśmy go szeregiem nowoczesnych rozwiązań. Najważniejsze z nich to innowacyjny układ napędowy zapewniający większą oszczędność energii podczas rozruchu, większą płynność jazdy oraz niemal całkowicie bezgłośną pracę układu napędowego – informuje Modertrans Poznań, zaznaczając, że w tramwaju zastosowano systemy wspomagające codzienną pracę motorniczego, a także rozwiązania nakierowane na bezpieczeństwo i wygodę podróżnych.

Moderus Gamma LF 05 AC został zaprezentowany przez producenta, czyli firmę Modertrans Poznań, w maju 2021 roku. Poznaniacy i poznanianki mogli go zobaczyć m.in. podczas ubiegłorocznych Katarzynek na prezentacji taboru na Dworcu Zachodnim. Do tej pory nie było jednak okazji do podróżowania nim. Teraz to się zmieniło. Dzięki współpracy MPK Poznań, Modertrans Poznań oraz ZTM w Poznaniu tramwaj (w MPK Poznań zyskał numer boczny 600) został skierowany do obsługi linii komunikacyjnych – dzięki temu będzie można sprawdzić, jak pojazd sprawdza się w poznańskich realiach.

Dziś od rana tramwaj realizuje kursy na linii 99, wczesnym wieczorem pojawi się także na linii 11.

Również w kolejnych dniach Moderus Gamma LF 05 AC będzie przewoził pasażerów przede wszystkim na linii 99, choć poza godzinami szczytów komunikacyjnych możliwe będzie skierowanie go do obsługi linii 11.


Pozostałe aktualności


Noc Muzeów: w sobotę można wybrać się na przejażdżkę liniami turystycznymi H, 0, 2...

15.05.2024
Stary, kremowo-ciemnozielony tramwaj przed gmachem opery w Poznaniu
Już w najbliższą sobotę, 18 maja br.,  odbędzie się Noc Muzeów. To doskonała okazja, aby zwiedzić instytucje kultury po zmroku, to również możliwość wybrania się na przejażdżkę historycznym taborem...

Wymiana części węzła rozjazdowego u zbiegu ulic Kraszewskiego i Dąbrowskiego

13.05.2024
Mijające się tramwaje na ulicy Dąbrowskiego
W sobotę, 18 maja br. - po zakończeniu prac na węźle Głogowska-Hetmańska - na swoje stałe trasy wrócą tramwaje linii nr 1, 7 i 11. Tego samego dnia rozpocznie się naprawa części rozjazdu u zbiegu u...

Wybory do rad osiedli. Bezpłatny dojazd do lokali wyborczych dla seniorów i osób z...

09.05.2024
Miasto Poznań - zdjęcie z lotu ptaka
W niedzielę, 12 maja br. odbędą się wybory do czterdziestu rad osiedli. Zgodnie z taryfą ZTM, osoby, które mają 60 lat lub więcej, a także osoby z niepełnosprawnościami wraz z opiekunem nie muszą p...