W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

„Księżniczka” w Krakowie. Wagon 102Na z Poznania będzie kursował w tym sezonie na Krakowskiej Linii Muzealnej

10.06.2024

MPK SA w Krakowie zaprezentowało pojazdy, które będą przewozić pasażerów podczas 22. sezonu Krakowskiej Linii Muzealnej. To m.in. „Księżniczka”, czyli wagon 102 Na, który jest własnością poznańskiego przewoźnika.

– Na Krakowskiej Linii Muzealnej w sezonie 2024 będą kursować wyjątkowe i niezwykle atrakcyjne pojazdy. Miłośników zabytkowego taboru przewiezie m.in. „Księżniczka” oraz „Parówka”. To potoczne nazwy tramwajów, które na tegoroczny sezon wakacyjny trafiły do stolicy Małopolski z Poznania i Warszawy. A stało się to dzięki współpracy trzech przewoźników: MPK w Krakowie, MPK w Poznaniu oraz Tramwajów Warszawskich, którzy już po raz kolejny wymienili się historycznymi wagonami – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK SA w Krakowie.

Poznański wagon 102Na, potocznie nazywany właśnie „Księżniczką, to wagon przegubowy, jeden z 65. jakie w latach 1970-1973 trafiły do Poznania.  Były eksploatowane przez ponad 40 lat, od 1970 do 2013 roku. Tramwaj, który trafił do Krakowa to ostatni z tej serii o numerze 71. Został wyprodukowany w chorzowskim Konstalu pod koniec 1972 roku. Od 11 lat jest wagonem historycznym.

Z kolei z Tramwajów Warszawskich trafił do Krakowa jeden z najbardziej charakterystycznych wagonów dla stolicy Polski. Jest to wagon 13N, popularnie nazywany „Parówką”. Wagony tej serii były eksploatowane ponad 50 lat, ostatnie z nich wyjechały na regularną linię 31 grudnia 2012 roku.

– W ramach wymiany MPK w Krakowie przekazało na okres wakacyjny dwa tramwaje. Posiadany przez nas warszawski wagon typu K trafił do Poznania, a do Warszawy pojechał norymberski tramwaj GT6. Jestem pewien, że te tramwaje wzbudzą bardzo duże zainteresowanie mieszkańców tych miast, bo nigdy tego typu tramwaje tam nie kursowały. To też jest cel naszej inicjatywy, aby w ten sposób przybliżać pasażerom ciekawą, ale też trudną i czasami skomplikowaną historię komunikacji tramwajowej w Polsce – mówi Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPKS SA w Krakowie.

Krakowska Linia Muzealna w tym sezonie funkcjonuje od 9 czerwca do 22 września br.

Wagonami z Warszawy i Poznania będzie można się przejechać po raz pierwszy na Krakowskiej Linii Muzealnej w niedzielę, 23 czerwca br.


Pozostałe aktualności


W weekend zapraszamy na linie turystyczne obsługiwane historycznym taborem

13.06.2024
Żółty autobus DAF, w tle las
W weekend na ulicach Poznania ponownie pojawią się historyczne tramwaje i autobusy. Zachęcając do skorzystania z oferty linii turystycznych przypominamy, że w najbliższą sobotę i niedzielę (15-16 c...

Naprawa torowisk na węźle Most Dworcowy oraz na Starołęce. Zmiany w komunikacji mi...

12.06.2024
Tramwaj na moście Dworcowym. W tle iglica targowa
W sobotę, 22 czerwca br. rozpoczynają się naprawy torowisk na węźle Most Dworcowy oraz na Starołęce. W związku z tym zmieniona zostanie organizacja transportu publicznego. Zmiany w funkcjonowaniu k...

Zbiórka krwi i warsztaty z pierwszej pomocy. Zapraszamy w środę, 12 czerwca!

10.06.2024
Kolaż zdjęć różnych służb mundurowych_poniżej napis Wielospecjalistyczny Szpital Miejski
Pracownicy Nadzoru Ruchu MPK Poznań  i Zakładowej Służby Ratowniczej wezmą udział w wyjątkowej akcji, która w środę, 12 czerwca br., odbędzie się na terenie Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskie...