Linie turystyczne
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

„Kowbojka” na XII Zlocie Miłośników Kolejek Wąskotorowych w Białośliwiu

03.07.2024

„Kowbojka”, czyli wagon wyprodukowany prawdopodobnie w 1912 roku, weźmie udział w XII Zlocie Miłośników Kolejek Wąskotorowych w Białośliwiu. Impreza odbędzie się już w najbliższy weekend (w dniach od 5 do 7 lipca br.).

Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych na stacji Wyrzyskiej Kolei Powiatowej w Białośliwiu odbędzie się po raz dwunasty.   Tradycyjnie już w wydarzeniu weźmie udział załoga Maltanki, w tym roku z „kowbojką”.

„Kowbojka” to wagon Bxhi 00300014 254-1. Został on wyprodukowany prawdopodobnie w 1912 roku i początkowo służył jako wagon bagażowy. W toku eksploatacji został przebudowany na klasyczny wóz pasażerski z ustawionymi wzdłuż ścian bocznych ławkami i przedłużonymi pomostami wejściowymi. Wagon przez wiele lat pełnił służbę w Białośliwiu, później wraz z pozostałymi pojazdami z kolekcji Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych znalazł się w posiadaniu MPK Poznań. Obecnie jest najstarszym czynnym wagonem pasażerskim na Kolejce Parkowej Maltanka.

Wymiana wagonów pomiędzy kolejkami w Poznaniu, Białośliwiu, ale również Żninie jest możliwa dzięki takiemu samemu rozstawowi szyn, wynoszącemu 600 mm.

Podczas Zlotu w Białośliwiu atrakcji – jak co roku – nie zabraknie. Na piątek przewidziano zwiedzanie stacji z przewodnikiem oraz możliwość uczestnictwa w przygotowaniu parowozów do ruchu (pod nadzorem maszynistów). Natomiast w sobotę i niedzielę odbywać się będzie festyn rodzinny.

Poniżej publikujemy program Zlotu, zapraszając jednoczenie do Białośliwia.

Program XII Zlotu Miłośników Kolejek Wąskotorowych w Białośliwiu

5 lipca 2024 (piątek)

8.00-12.00 – rozpalanie parowozów i jazdy próbne (przyjazd pierwszych uczestników)

15.00 – 19.00 – przejazdy ogólnodostępne pociągami parowymi (Białośliwie – Kocik Młyn) – odjazdy co godzinę

6 lipca 2024 (sobota)

8.00 – rozpalanie i przygotowywanie parowozów

od 10.00 – przejazdy ogólnodostępne pociągami parowymi (Białośliwie – Kocik Młyn)

13.00 – otwarcie zlotu i powitanie gości

14.00 – parada pojazdów szynowych

od 15.00 – przejazdy ogólnodostępne pociągami parowymi (Białośliwie – Kocik Młyn)

22.00-23.00 – nocny pociąg specjalny dla miłośników

22.30-1.30 – dyskoteka pod chmurką

7 lipca 2024 (niedziela)

10.00-15.00 – przejazdy ogólnodostępne pociągami parowymi

15.00 – konkurs maszynistów16.30-19.00 – przejazdy ogólnodostępne pociągami parowymi (Białośliwie – Kocik Młyn)

20.00 Zakończenie Zlotu

Zapraszamy również na Kolejkę Parkową Maltanka

W dni robocze kursy na Maltance odbywają się co godzinę, a w weekendy – co 30 minut.  Dzięki kolejce w atrakcyjny sposób  można dojechać z okolic ronda Śródka do Term Maltańskich czy Nowego Zoo. Szczegółowe informacje w zakładce Turystyka-Maltanka.


Pozostałe aktualności


Linie turystyczne: w niedzielę na trasę linii H wyjedzie wagon silnikowy Typu I

25.07.2024
Historyczny tramwaj przy kamienicy
W weekend na ulicach Poznania znów pojawią się historyczne tramwaje i autobusy: będzie można wybrać się na przejażdżkę liniami turystycznymi 0, 20, 100 i 102, a w niedzielę uruchomiona zostanie rów...

Od piątku (26 lipca br.) zmiana organizacji ruchu w rejonie ronda Starołęka

25.07.2024
Nowe torowisko układane na rondzie
W związku z postępem prac przy wymianie torowiska na rondzie Starołęka od piątku (26 lipca br.) zmieni się organizacja ruchu drogowego w tym rejonie. Prosimy kierowców o zachowanie ostrożności i st...

Forteczna-Starołęcka: od poniedziałku 22 lipca br. przywrócony zostanie ruch samoc...

19.07.2024
Tramwaj linii 93
Prace na przejeździe tramwajowym przy pętli Starołęka PKM zmierzają ku końcowi. W związku z tym, od poniedziałku, 22 lipca br., otwarty dla ruchu samochodowego zostanie przejazd z ulicy Fortecznej ...