Linie tramwajowe
W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Tramwaj Combino jak nowy. Pierwszy wagon po naprawie głównej wyjeżdża na poznańskie torowiska

15.02.2023

Na poznańskie torowiska powraca tramwaj Siemens Combino – pierwszy, który przeszedł naprawę główną. W toku prac odtworzono jego walory i kondycję techniczną do stanu jak w tramwaju nowym, dzięki czemu przez kolejne lata będzie mógł służyć pasażerom. Prace przy kolejnych tramwajach Siemens Combino będą prowadzone sukcesywnie – na jednym z nich zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.

MPK Poznań posiada 14 tramwajów Siemens Combino, które od 2003 roku przewożą pasażerów. Po latach użytkowania pojazdy wymagają naprawy głównej, czyli przeglądu elementów konstrukcji oraz wszystkich zamontowanych urządzeń, podzespołów, instalacji i wyposażenia oraz – w razie konieczności – ich naprawy, modernizacji bądź wymiany. Prace już trwają: zgodnie z wynikiem postępowania przetargowego, przeprowadza je firma Saatz.

Pierwszy z tramwajów Combino (numer boczny 503) przeszedł już konieczne naprawy i rozszerzone badanie techniczne – właśnie zakończyły się odbiory, potwierdzające, że można nim przewozić pasażerów. Wagon przeszedł kompleksowy przegląd, w wyniku którego wymieniono bądź odnowiono poszczególne elementy, w tym układy elektryczne, sterowania i napędowe.

Jednocześnie pojazd zyskał oświetlenie LED oraz nową powłokę lakierniczą – na tramwaju nadal dominujący jest kolor zielony, ciągle występują elementy żółte, ale więcej jest czerni. System informacji pasażerskiej wzbogacony został o dodatkowe wyświetlacze z numerem linii po bokach pojazdu oraz dodatkowe monitory informacyjne.

Wewnątrz m.in. wymieniono wykładzinę podłogową, odnowiono fotele pasażerskie, panele ścienne i poręcze, które – poza tymi znajdującymi się przy drzwiach – są teraz szare. Wymienione zostały wszystkie przyciski, z których korzystają pasażerowie m.in. do otwierania drzwi. Zamontowano uchwyt i pasy do mocowania przewożonych rowerów.

Odnowiona została też kabina motorniczego – wymieniony został fotel motorniczego, a pulpit został zregenerowany i wyposażony w nową aparaturę sterującą. Dodane zostały nowe ekrany komputera pokładowego oraz wymieniony został sterownik systemu informacji pasażerskiej (SIP), PEKA i ITS (inteligentnego sterowania ruchem). Dotychczasowy rejestrator zdarzeń (czarna skrzynka) wymieniono na urządzenie nowszej generacji.

Prace przy kolejnych tramwajach Siemens Combino będą prowadzone sukcesywnie – obecnie wykonawcy przekazano dwa kolejne wagony, a następny jest przygotowywany do przekazania. Na jednym z pojazdów zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne – pozyskana dzięki nim energia wspomagać będzie zasilanie systemów pokładowych zasilanych instalacji 24 V. To jednak rozwiązanie testowe, którego realizacji podjęły się (bez dodatkowych kosztów po stronie MPK Poznań) firmy Enika oraz Saatz.

Wszystkie Tramwaje Siemens Combino z poznańskiej floty mają przejść naprawy główne do końca 2024 roku. Działania te przyczyniają się do zwiększania niezawodności taboru oraz poprawy komfortu podróżowania i pozwolą na dalszą eksploatację przez kolejne lata.


Pozostałe aktualności


Kolejny etap prac przy moście Teatralnym

23.03.2023
W sobotę, 25 marca, rozpocznie się kolejny etap wymiany łuków na torowisku w rejonie mostu Teatralnego i ul. Roosevelta. Prace nie wpłyną na organizację transportu publicznego. Z uwagi na konieczno...

Zbiórka krwi w zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej 131/133

22.03.2023
ambulans do pobierania krwi
W poniedziałek (27 marca br.) na terenie zajezdni tramwajowej przy ulicy Głogowskiej 131/133 odbędzie się zbiórka krwi. Zapraszamy w godzinach od 8.00 do 13.00. Zbiórkę krwi organizuje Klub Hono...

Wymiana łuków na torowisku przy moście Teatralnym

09.03.2023
Prace na torowisku, w tle przejeżdżające zielono-żółte tramwaje MPK Poznań
W poniedziałek (13 marca) rozpocznie się wymiana łuków na torowisku w rejonie mostu Teatralnego i ul. Roosevelta. Prace nie wpłyną na organizację transportu publicznego. Z uwagi na konieczność zwęż...