Logotyp MPK Poznań Sp. z o.o.
Kolejka Parkowa Maltanka
Strona Główna / Bezpieczeństwo / Użytkownicy dróg
Bezpieczeństwo - użytkownicy dróg
Parkuj 1 metr od torowiska
1-metr-kampaniaPodczas weekendu 7-9 grudnia tego roku doszło do zablokowania 13 tramwajów przez samochody, które były zaparkowane zbyt blisko torowisk. Takich zdarzeń z roku na rok przybywa. Teraz, w przedświątecznym pośpiechu sytuacja staje się nagminna.  Z niefrasobliwymi kierowcami, którzy pozostawiają samochód w sposób, który uniemożliwia tramwajom przejazd, walczymy od dawna. Od lat prowadzimy akcję „1 metr”. Jeden z filmów kampanii „Dzień dobry. Ruszamy”, który emitujemy m.in. w naszych pojazdach adresowany jest do kierowców, by nie pozostawiali w miejscu niedozwolonym swojego auta. Po mieście jeździ tramwaj, który przypomina, żeby parkować metr od torowiska.
Teraz - następna ofensywa. Tym razem we współpracy z Miejskim Inżynierem Ruchu i Zarządem Dróg Miejskich, a z poparciem Pana Mariusza Wiśniewskiego - Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania.
Więcej…
 
Torowisko? Nie szkodzi!
blokowanie-przejazdu-tramwajowi-plac-wolnosci-mDziś po godz. 11:00 doszło do zablokowania ruchu tramwajowego na Placu Wolności. „Tradycyjnie” zawinił kierowca, który zaparkował na chodniku przed bankiem w taki sposób, że bimby nie mogły koło niego przejechać. Na miejscu zjawiła się Straż Miejska, ale właściciel Opla zdążył wrócić do pojazdu zanim jego autem zainteresowała się pomoc drogowa. Po 12 minutach sytuacja była rozwiązana jednak… nie do końca. „Dwójka” przejechała dosłownie kilka metrów, kiedy całkowicie zablokował ją kierowca dostawczego wozu, próbujący wcisnąć się na pas do skrętu w lewo w ul. Ratajczaka.
Więcej…
 
Wilda z niechlubnym rekordem-1 metr
1-metr-gorna-wilda-mW porównaniu z ubiegłym rokiem liczba nieprawidłowo parkujących spadła niemal o połowę. Można by przypuszczać, że wina leży po stronie przyjezdnych, którzy nie do końca wiedzą jak zaparkować aby zapewnić swobodny przejazd pojazdów komunikacji miejskiej. Nic bardziej mylnego! Z 15 przypadków, których doliczyliśmy się od początku roku do połowy lutego, 2/3 wstrzymań zafundowali mieszkańcom… sami Poznaniacy.
Więcej…
 
Akcja "1 metr" we Wrocławiu i Krakowie
1-metr-wroclaw-m"1 metr" to hasło akcji rozpoczętej przez MPK Poznań Sp. z o.o. a adresowanej do wszystkich kierowców, tych zwłaszcza którzy parkując blokują przejazd pojazdów komunikacji miejskiej. Akcja ma uświadomić właścicielom czterech kółek, że aby uniknąć wstrzymania pojazdów komunikacji miejskiej, mandatu i opłaty za holowanie, wystarczy dokładnie sprawdzić odległość od szyny w jakiej znajduje się samochód. To właśnie 1 metr.
Więcej…
 
Akcja "1 metr" - zdjęcia
1-metr-mW ramach akcji „1 metr” w czwartek 4 lutego br. od godz. 13 do 17 w Poznaniu jeździł oblepiony plakatami tramwaj obsługiwany przez członków KMPS. Z jego pokładu rozdawano kierowcom ulotki. Dla niewłaściwie parkujących kierowców przygotowaliśmy też breloczki z metrową miarką, które rozdawali pracownicy nadzoru ruchu MPK. Jak przebiegała akcja, zobaczycie w naszej Galerii.
 
Zachowaj 1 metr odstępu
1-metr-plakat-mW ubiegłym tygodniu zaapelowaliśmy do kierowców o uważne parkowanie w pobliżu torowiska, rozpoczynając tym samym dyskusję o tym zjawisku w poznańskich mediach. Tymczasem w ciągu ostatnich kilku dni samochody osobowe 13 razy wstrzymały pasażerom podróż!


Więcej…
 
Nie blokuj pojazdów komunikacji miejskiej - wystarczy 1 metr
blokowanie-komunikacji-11-mNieprawidłowo parkujący kierowcy to utrapienie motorniczych. Od początku roku blokowali przejazd pojazdom komunikacji miejskiej 12 razy, powodując w sumie opóźnienia wielkości 220 min. (3 godz. 40 min.). Lekkomyślność jednego człowieka rzutuje na pasażerów w pojeździe (nawet do kilkuset osób!), pasażerów czekających na przystankach na kurs, który jest opóźniony lub nie odbywa się oraz powoduje konieczność wprowadzania nagłych zmian w rozkładzie jazdy. A wszystko przez to, że ktoś postanowił kupić kanapkę w fast-foodzie podjeżdżając „pod samą ladę” albo zrobić przelew parkując prawie w holu banku. Apelujemy o więcej wyobraźni!
Więcej…
 
Spiesz się powoli
rataje-wypadek-m
Pojazdy z dwóch pierwszych pasów (biały samochód w tle oraz autobus)  zatrzymały się. Auto z ciężarną pasażerką, poruszające się na trzecim pasie, wjechało wprost pod tramwaj!
Każdy kierowca doskonale wie, że jesień i zima to najtrudniejszy dla komunikacji okres. Niesprzyjająca pogoda, która ma także wpływ na nasz stan psycho-fizyczny, jest jedną z przyczyn zwiększonej ilości kolizji i wypadków. Niestety do wypadków dochodzi także w wyniku nieprzestrzegania zasad kodeksu drogowego, zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych. Przez pośpiech jednej osoby, cierpią przede wszystkim pasażerowie, dlatego apelujemy o rozwagę i rozsądek.
Oprócz przeprowadzania szkoleń i spotkań dla motorniczych i kierowców, przypominamy wszystkim czytelnikom o kilku ważnych zasadach, które należy szczególnie mieć w pamięci w tym okresie.
Więcej…
 
Bądź ostrożny jesienią i zimą
117-2009-1-mKażdy kierowca doskonale wie, że jesień i zima to najtrudniejszy dla komunikacji okres. Niesprzyjająca pogoda, która ma także wpływ na nasz stan psycho-fizyczny, jest jedną z przyczyn zwiększonej ilości kolizji i wypadków. Co roku do tego okresu przygotowują się motorniczowie MPK Poznań Sp. z o.o.
W październiku, podobnie jak w latach ubiegłych, w zajezdniach przy ul. Głogowskiej i Fortecznej odbyły się specjalne instruktaże dla motorniczych. W czasie spotkań i pogadanek, kilkuset pracowników ruchu omawiało najważniejsze zasady prowadzenia pojazdów w utrudnionych warunkach i dzieliło się własnymi doświadczeniami. Motorniczowie mieli też możliwość omówienia najważniejszych utrudnień na trasie, w celu zaproponowania nowych rozwiązań. Celem tych corocznych instruktaży jest zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Więcej…
 
Uwaga! Czołg na szynach
czolg-m
prędkość droga reakcji droga hamowania
samochód
50 km/h
13,9 m 10 m
tramwaj
50 km/h 13,9 m 49 m
40 km/h 11,1 m 30,8 m
20 km/h 5,5 m 7,7 m

Więcej…