Zapraszamy na przejażdżkę Kolejką Parkową Maltanka codziennie od 10.00 do 19.00 co godzinę oraz w soboty, niedziele i święta co 30 minut.
Strona Główna » Bezpieczeństwo » Użytkownicy dróg
Bezpieczeństwo - użytkownicy dróg
Parkuj 1 metr od torowiska
1-metr-kampaniaPodczas weekendu 7-9 grudnia tego roku doszło do zablokowania 13 tramwajów przez samochody, które były zaparkowane zbyt blisko torowisk. Takich zdarzeń z roku na rok przybywa. Teraz, w przedświątecznym pośpiechu sytuacja staje się nagminna.  Z niefrasobliwymi kierowcami, którzy pozostawiają samochód w sposób, który uniemożliwia tramwajom przejazd, walczymy od dawna. Od lat prowadzimy akcję „1 metr”. Jeden z filmów kampanii „Dzień dobry. Ruszamy”, który emitujemy m.in. w naszych pojazdach adresowany jest do kierowców, by nie pozostawiali w miejscu niedozwolonym swojego auta. Po mieście jeździ tramwaj, który przypomina, żeby parkować metr od torowiska.
Teraz - następna ofensywa. Tym razem we współpracy z Miejskim Inżynierem Ruchu i Zarządem Dróg Miejskich, a z poparciem Pana Mariusza Wiśniewskiego - Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania.
Więcej…
 
Jak polscy kierowcy wjeżdżają pod tramwaje
kolizja-samochodu-z-tramwajemKolizje samochodów z tramwajami należą do najbardziej niebezpiecznych, co wynika oczywiście z masy pojazdów szynowych. Dwuwagonowy zestaw wypełniony pasażerami waży około 40 ton, a mocna rama i gruba blacha powodują, że delikwent w osobówce, który dostanie się pod tramwaj, zostaje solidnie zmasakrowany. Wszyscy niby to wiecie, a mimo to regularnie wjeżdżacie pod tramwaje... (Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości portalu Interia.pl)
Więcej…
 
Torowisko? Nie szkodzi!
blokowanie-przejazdu-tramwajowi-plac-wolnosci-mDziś po godz. 11:00 doszło do zablokowania ruchu tramwajowego na Placu Wolności. „Tradycyjnie” zawinił kierowca, który zaparkował na chodniku przed bankiem w taki sposób, że bimby nie mogły koło niego przejechać. Na miejscu zjawiła się Straż Miejska, ale właściciel Opla zdążył wrócić do pojazdu zanim jego autem zainteresowała się pomoc drogowa. Po 12 minutach sytuacja była rozwiązana jednak… nie do końca. „Dwójka” przejechała dosłownie kilka metrów, kiedy całkowicie zablokował ją kierowca dostawczego wozu, próbujący wcisnąć się na pas do skrętu w lewo w ul. Ratajczaka.
Więcej…
 
Cykl "Bezpieczne skrzyżowanie" - Na rondzie Rataje uważajmy na tramwaje i... pieszych
bezpieczne-skrzyzowanie-rondo-rataje-mKontynuujemy cykl Głosu Wielkopolskiego z naszym udziałem - "Bezpieczne skrzyżowanie". Ostatnio opisywaliśmy jak przejechać Rondo Kaponiera przy wyłączonej sygnalizacji świetlnej. Dziś przyszła kolej na Rondo Rataje. Choć zdecydowany prym w kolizjach wiodą tu samochody osobowe, kilkakrotnie zdarzyło się, że auto wjechało w nasz tramwaj. Za każdy razem przypominaliśmy pasażerom jak prawidłowo poruszać się po Rondzie Rataje. Tym razem, przy pomocy drugiego najchętniej czytanego dziennika w regionie, chcemy dotrzeć do większej ilości osób.
Więcej…
 
Cykl "Bezpieczne skrzyżowanie" - Rondo Kaponiera
bezpieczne-skrzyzowanie-rondo-kaponiera-mNiedawno Głos Wielkopolski rozpoczął cykl artykułów "Bezpieczne skrzyżowanie", który ma objaśniać czytelnikom zasady poruszania się na konkretnych węzłach w mieście. My także niejednokrotnie przypominaliśmy naszym pasażerom zasady panujące na poszczególnych rondach i skrzyżowaniach, dlatego postanowiliśmy połączyć siły z naszym poznańskim dziennikiem i wyjaśnić czytelnikom także kwestie związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. Rondo Kaponiera było już brane pod uwagę w ramach tegoż cyklu. Jednak w związku z awarią sygnalizacji świetlnej, autorzy postanowili do niej wrócić. Bo gdy jest wyłączona, po Kaponierze jeździ się zupełnie inaczej.
Więcej…
 
Wilda z niechlubnym rekordem-1 metr
1-metr-gorna-wilda-mW porównaniu z ubiegłym rokiem liczba nieprawidłowo parkujących spadła niemal o połowę. Można by przypuszczać, że wina leży po stronie przyjezdnych, którzy nie do końca wiedzą jak zaparkować aby zapewnić swobodny przejazd pojazdów komunikacji miejskiej. Nic bardziej mylnego! Z 15 przypadków, których doliczyliśmy się od początku roku do połowy lutego, 2/3 wstrzymań zafundowali mieszkańcom… sami Poznaniacy.
Więcej…
 
Akcja "1 metr" we Wrocławiu i Krakowie
1-metr-wroclaw-m"1 metr" to hasło akcji rozpoczętej przez MPK Poznań Sp. z o.o. a adresowanej do wszystkich kierowców, tych zwłaszcza którzy parkując blokują przejazd pojazdów komunikacji miejskiej. Akcja ma uświadomić właścicielom czterech kółek, że aby uniknąć wstrzymania pojazdów komunikacji miejskiej, mandatu i opłaty za holowanie, wystarczy dokładnie sprawdzić odległość od szyny w jakiej znajduje się samochód. To właśnie 1 metr.
Więcej…
 
Akcja "1 metr" - zdjęcia
1-metr-mW ramach akcji „1 metr” w czwartek 4 lutego br. od godz. 13 do 17 w Poznaniu jeździł oblepiony plakatami tramwaj obsługiwany przez członków KMPS. Z jego pokładu rozdawano kierowcom ulotki. Dla niewłaściwie parkujących kierowców przygotowaliśmy też breloczki z metrową miarką, które rozdawali pracownicy nadzoru ruchu MPK. Jak przebiegała akcja, zobaczycie w naszej Galerii.
 
Zachowaj 1 metr odstępu
1-metr-plakat-mW ubiegłym tygodniu zaapelowaliśmy do kierowców o uważne parkowanie w pobliżu torowiska, rozpoczynając tym samym dyskusję o tym zjawisku w poznańskich mediach. Tymczasem w ciągu ostatnich kilku dni samochody osobowe 13 razy wstrzymały pasażerom podróż!


Więcej…
 
Nie blokuj pojazdów komunikacji miejskiej - wystarczy 1 metr
blokowanie-komunikacji-11-mNieprawidłowo parkujący kierowcy to utrapienie motorniczych. Od początku roku blokowali przejazd pojazdom komunikacji miejskiej 12 razy, powodując w sumie opóźnienia wielkości 220 min. (3 godz. 40 min.). Lekkomyślność jednego człowieka rzutuje na pasażerów w pojeździe (nawet do kilkuset osób!), pasażerów czekających na przystankach na kurs, który jest opóźniony lub nie odbywa się oraz powoduje konieczność wprowadzania nagłych zmian w rozkładzie jazdy. A wszystko przez to, że ktoś postanowił kupić kanapkę w fast-foodzie podjeżdżając „pod samą ladę” albo zrobić przelew parkując prawie w holu banku. Apelujemy o więcej wyobraźni!
Więcej…
 
Spiesz się powoli
rataje-wypadek-m
Pojazdy z dwóch pierwszych pasów (biały samochód w tle oraz autobus)  zatrzymały się. Auto z ciężarną pasażerką, poruszające się na trzecim pasie, wjechało wprost pod tramwaj!
Każdy kierowca doskonale wie, że jesień i zima to najtrudniejszy dla komunikacji okres. Niesprzyjająca pogoda, która ma także wpływ na nasz stan psycho-fizyczny, jest jedną z przyczyn zwiększonej ilości kolizji i wypadków. Niestety do wypadków dochodzi także w wyniku nieprzestrzegania zasad kodeksu drogowego, zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych. Przez pośpiech jednej osoby, cierpią przede wszystkim pasażerowie, dlatego apelujemy o rozwagę i rozsądek.
Oprócz przeprowadzania szkoleń i spotkań dla motorniczych i kierowców, przypominamy wszystkim czytelnikom o kilku ważnych zasadach, które należy szczególnie mieć w pamięci w tym okresie.
Więcej…
 
Bądź ostrożny jesienią i zimą
117-2009-1-mKażdy kierowca doskonale wie, że jesień i zima to najtrudniejszy dla komunikacji okres. Niesprzyjająca pogoda, która ma także wpływ na nasz stan psycho-fizyczny, jest jedną z przyczyn zwiększonej ilości kolizji i wypadków. Co roku do tego okresu przygotowują się motorniczowie MPK Poznań Sp. z o.o.
W październiku, podobnie jak w latach ubiegłych, w zajezdniach przy ul. Głogowskiej i Fortecznej odbyły się specjalne instruktaże dla motorniczych. W czasie spotkań i pogadanek, kilkuset pracowników ruchu omawiało najważniejsze zasady prowadzenia pojazdów w utrudnionych warunkach i dzieliło się własnymi doświadczeniami. Motorniczowie mieli też możliwość omówienia najważniejszych utrudnień na trasie, w celu zaproponowania nowych rozwiązań. Celem tych corocznych instruktaży jest zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Więcej…
 
Uwaga! Czołg na szynach
czolg-m
prędkość droga reakcji droga hamowania
samochód
50 km/h
13,9 m 10 m
tramwaj
50 km/h 13,9 m 49 m
40 km/h 11,1 m 30,8 m
20 km/h 5,5 m 7,7 m

Więcej…