W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Zakończenie sezonu linii turystycznych. Pracownicy MPK S.A. z Krakowa opowiedzą o historii swojego miasta i komunikacji miejskiej w wagonie KSW

28.09.2023

Kończy się wrzesień, czas pożegnać się z liniami turystycznymi i rozstać się z wagonem KSW, który został nam udostępniony na tegoroczny sezon przez MPK S.A. w Krakowie. Zanim jednak to nastąpi – zapraszamy na ostatnie w sezonie 2023 kursy. Szczególnie atrakcyjnie zapowiada  się sobota.

W najbliższy weekend po raz ostatni w sezonie 2023 na trasy wyjadą historyczne tramwaje linii 0, 20 i H oraz autobusy linii 100 i 102. Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się sobota: oprócz dwóch linii autobusowych uruchomione zostaną aż trzy tramwajowe! Tego dnia odwiedzą nas również pracownicy MPK S.A. z Krakowa, którzy opowiedzą o historii swojego miasta i komunikacji miejskiej. A zrobią to – rzecz jasna! – w wagonie KSW, który jest własnością MPK S.A w Krakowie, ale dzięki współpracy przewoźników w tym sezonie kursował na poznańskich liniach turystycznych.

Kraków z jego pięknymi zabytkami jak Wawel, kościół Mariacki czy Kazimierz można zwiedzać na różne sposoby. Będąc w stolicy Małopolski warto w okresie wakacyjnym wybrać się w podróż Krakowską Linią Muzealną i obejrzeć miasto z okien historycznych tramwajów i autobusów. Jakie historyczne pojazdy dostępne są w Krakowie? Co jeszcze warto tam zobaczyć? Czego posmakować? Dowiecie się w sobotę! Nasi goście z Krakowa będą dla Was dostępni w wagonie KSW, który będzie kursował na linii dodatkowej 0! Dla wszystkich uczestników, także tych najmłodszych przygotowali niespodzianki.

Ze względu na kończący się sezon w sobotę (30 września br.) zostanie uruchomiona nie tylko linia 20 (wagon 102N), ale także  linia 0, na którą skierowany zostanie skład KSW+KSW, czyli tzw. „wojennych wagonów tramwajowych”. Skład ten, jak już informowaliśmy, mógł się w tym sezonie pojawić na liniach turystycznych dzięki współpracy MPK Poznań i MPK S.A. w Krakowie. Krakowski przewoźnik użyczył nam wagon doczepny wyprodukowany dla austriackiego miasta Graz – kursuje on wraz z dwukierunkowym KSW Heidelberg (wagon trafił do Poznania w 1944 roku, został odnowiony i w ubiegłym roku powrócił na torowiska). W zamian na Krakowskiej Linii Muzealnej kursował wagon ND z Poznania.

Również w sobotę, 30 września, na trasę linii H wyjedzie wagon silnikowy Bergische Stahlindustrie Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer (wagony silnikowe Typu I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu. Odbudowany wagon z 1898 roku będzie kursował na linii historycznej H razem z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer – takie wagony pojawiły się w Poznaniu w 1905 roku).

Rozkład jazdy tramwajowych linii turystycznych w sobotę, 30 września br.

Linia 0: odjazdy z przystanku Gajowa/Stare Zoo – godz. 11.45, 12.45, 13.45, 15.15, 16.15

Linia 20: odjazdy z przystanku Gajowa/Stare Zoo – godz. 11.15, 12.15, 13.15, 14.45, 15.45, 16.45

Linia H: odjazdy z przystanku Gajowa/Stare Zoo – godz. 12.40, 13.40, 14.20, 15.20; odjazdy z przystanku Pl. Wielkopolski – godz. 13.05, 14.05, 14.45, 15.45.

 

Natomiast na turystyczną linię autobusową 100 w sobotę (30 września) skierowane zostaną Ikarusy: 280 i 260. Na linii 102 pojawi się – tradycyjnie już – Jelcz („ogórek”).

W niedzielę na linię 0 wyjedzie skład KSW+KSW, a na linię 100 – Ikarus 280 i MAN.

Zapraszamy gorąco!


Pozostałe aktualności


Prace w centrum – zmiany dla kierowców i pasażerów

01.12.2023
Widok z lotu ptaka na centrum Poznania, widoczny Okrąglak
W nocy z piątku na sobotę (z 1 na 2 grudnia) rozpoczną się – zgodnie z zapowiedziami - przygotowania do otwarcia tras tramwajowych w centrum. Poza zmianami dla podróżujących tramwajem, wprowadzona ...

Stadler Polska: Tramwaj TANGO NF3 dla Sarajewa na jazdach testowych w Poznaniu

04.12.2023
Żółty tramwaj TANGO NF3 dla Sarajewa w hali
Pierwszy z zamówionych przez Kanton Sarajewo tramwajów typu TANGO NF3 produkowanych w siedleckim zakładzie Stadler Polska rozpoczął jazdy próbne na infrastrukturze miejskiej w Poznaniu. Większość j...

Linia 24 zmienia trasę. Sprawdźcie, gdzie będzie można zobaczyć „świąteczną bimbę”...

01.12.2023
Ozdobiony lampkami, rozświetlony tramwaj linii 24
W związku z pracami w centrum miasta od poniedziałku 4 grudnia br. zostanie zmieniona trasa linii 24. Tym samym „świąteczna bimba” pojawiać się będzie także na Jeżycach. Ozdobiony światełkami tr...