W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Zakończenie prac remontowych w ciągu ulicy Głogowskiej

25.08.2023

W poniedziałek, 4 września tramwaje wrócą na pętlę Górczyn. W pierwszy weekend września zakończy się bowiem przebudowa torowiska na ulicy Głogowskiej. Przeprowadzono kompleksowy remont torów na ponad 1,5-kilometrowym odcinku między ulicami Hetmańską a Ściegiennego.

– Od prawie dziesięciu lat konsekwentnie inwestujemy w poprawę jakości infrastruktury tramwajowej, zarówno torowisk jak i trakcji. Przez ten czas nakłady na te prace wzrosły prawie dziesięciokrotnie. Jeszcze w 2014 roku były to niecałe 3 miliony złotych, a w ostatnich zbliżyliśmy się do 30 milionów rocznie – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Torowisko na ul. Głogowskiej eksploatowane było przez ponad 20 lat. W tym czasie przeprowadzano tam wyłącznie bieżące prace utrzymaniowe, które pozwalały na zachowanie płynności ruchu tramwajowego bez znaczącej poprawy jego jakości. Modernizacja przyniesie korzyści na wiele lat, zwiększając komfort i bezpieczeństwo pasażerów korzystających z tej trasy.

W ramach prac remontowych wymieniono szyny oraz wykonano nową zabudowę torowiska. Roboty były prowadzone na istniejącej płycie podtorowej, z wykorzystaniem już istniejących mocowań punktowych. Dodatkowo podczas prac modernizacyjnych wymieniono również krawędzie peronowe na przystankach Sielska (w kierunku Mostu Dworcowego) oraz Krauthofera (w obu kierunkach).

Remont torowiska na ul. Głogowskiej był jednym z zaplanowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego na okres letni, kiedy to w związku z wakacjami natężenie ruchu w mieście jest dużo mniejsze. Dodatkowe działania zostały podjęte przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu. Wymieniono m.in. rozjazd wjazdowy na Zajezdnię Głogowską (od strony pętli Górczyn) oraz zwrotnice – wraz z napędami i systemem ogrzewania – na węźle Głogowska/Hetmańska (od strony Górczyna).

Ruch tramwajów do pętli Górczyn zostanie przywrócony 4 września. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu (www.ztm.poznan.pl)

Po otwarciu tego odcinka będą trwać jeszcze prace wykończeniowe (zalewki, szlifowanie). Nie będą one jednak miały wpływu na funkcjonowanie komunikacji.


Pozostałe aktualności


Prace w centrum – zmiany dla kierowców i pasażerów

01.12.2023
Widok z lotu ptaka na centrum Poznania, widoczny Okrąglak
W nocy z piątku na sobotę (z 1 na 2 grudnia) rozpoczną się – zgodnie z zapowiedziami - przygotowania do otwarcia tras tramwajowych w centrum. Poza zmianami dla podróżujących tramwajem, wprowadzona ...

Linia 24 zmienia trasę. Sprawdźcie, gdzie będzie można zobaczyć „świąteczną bimbę”...

01.12.2023
Ozdobiony lampkami, rozświetlony tramwaj linii 24
W związku z pracami w centrum miasta od poniedziałku 4 grudnia br. zostanie zmieniona trasa linii 24. Tym samym „świąteczna bimba” pojawiać się będzie także na Jeżycach. Ozdobiony światełkami tr...

Tramwaje testują trasę kórnicką, w grudniu pojadą też przez centrum

28.11.2023
Tramwaj na nowym torowisku na trasie kórnickiej - widok z lotu ptaka
Na gruntownie przebudowaną trasę kórnicką wjechały pierwsze tramwaje oraz pojazdy techniczne MPK Poznań – we wtorek, 28 listopada br., przeprowadzane były testy nowej infrastruktury. Wkrótce pa...