Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna / O MPK / Tabor / Autobusy liniowe / Solaris Urbino 8,6
solaris-urbino-8-6-mUrbino 8,6 ma długość 8,6 m i jest o piętnaście centymetrów węższy w porównaniu z innymi autobusami. Pojazdy mogą zabrać na pokład do 50 pasażerów i są wykorzystywane na liniach o mniejszym natężeniu ruchu pasażerskiego.

To niskopodłogowe pojazdy, klimatyzowane w całej przestrzeni pasażerskiej. Są w pełni dostosowane do potrzeb pasażerów z wózkami dziecięcymi a także osób niepełnosprawnych z ograniczoną zdolnością poruszania się: stanowisko do mocowania wózków inwalidzkich naprzeciw szerokich, przestronnych drzwi oraz zewnętrzny i wewnętrzny  przycisk  sygnalizujący zamiar wsiadania lub wysiadania. Nowe autobusy wyposażone są też w elektroniczne wyświetlacze, które informują o numerze kursu na danej linii, a także w drzwi odskokowo uchylne, sterowane przez fotokomórkę.

Wzbogacony system monitoringu umożliwia nie tylko rejestrowanie obrazu w pojeździe, ale również na zewnątrz, przed autobusem. Kamera skierowana na trasę przejazdu to niezwykle przydatny element. Dzięki niej będzie można odtworzyć przebieg kolizji i wszelkich zdarzeń drogowych z udziałem autobusu.

Urbino 8,6 są wyposażone w najnowocześniejsze, ekologiczne silniki spełniające najbardziej rygorystyczną normę czystości spalin EEV. Zastosowano w nich system samogaszący w komorze silnika, który stanowi zabezpieczenie na wypadek pożaru. Na pokładzie dla wygody pasażerów zamontowano automat  do sprzedaży biletów, a na fotelach specjalną, znaną już poznaniakom tkaninę, której wzór jest nawiązaniem do Euro 2012. Motywy, które stanowią jej deseń to piłki futbolowe i poznańskie koziołki.

Producent Solaris
Model Urbino 8.6 Alpino
Klasa pojemności MIDI
Długość [mm] 8 600
Szerokość [mm] 2 400
Wysokość [mm] 3 050
Masa własna [kg] 9 250
Dopuszczalna masa całkowita [kg] 14 400
Ilość osi 2
Ilość i układ drzwi 2 (1-2)
Ilość miejsc siedzących 13+1
Ilość miejsc stojących 38
Wysokość podłogi [mm] 320 (mierzona w świetle drzwi)
Silnik Cummins ISB6.7EV o pojemności 6.693 cm3
Norma Euro EEV
Układ silnika rzędowy, stojący, 6 cylindrów
Moc silnika [kW / KM] 180,5/245
Skrzynia biegów ZF 6AP1200B oraz VOITH 854.5


solaris-urbino-8-6-02-m solaris-urbino-8-6-03-m
solaris-urbino-8-6-04-m