Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna / O MPK / Inwestycje / Zakup 25 autobusów Solaris Urbino / Nowe autobusy pełne nowości
biletomat-bus-mPonad 20 lat temu poznaniacy mogli zapłacić za przejazd kupując bilet w automacie na pokładzie pojazdu.   Automaty mają wrócić, a pierwszy ich zwiastun pojawi się  w nowym autobusie, który wyruszy na trasę już w dniu Wszystkich Świętych.


W latach 1964 – 1976 we wszystkich tramwajach, autobusach i trolejbusach (bo wtedy jeszcze po Poznaniu kursowały trolejbusy) znajdowały się automaty do sprzedaży biletów.
krab-m
Automat do sprzedaży biletów w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Poznań Sp. z o.o.
Poczciwe „Kraby” przyjmowały złotówki (za bilet normalny) i pięćdziesięciogroszówki (za bilet ulgowy) lecz często niestety się psuły, bo sprytni poznaniacy zamiast monety wkładali kawałki metalu lub druty. „Kraby” naiwnie dawały się oszukać i szczodrze wydawały bilety wypluwając z siebie całe ich taśmy. Dlatego zostały wycofane i dziś można je oglądać już tylko wśród eksponatów Muzeum Komunikacji.
Po  23 latach biletomaty mają wrócić do naszych pojazdów. Pierwszy, testowy został zainstalowany w nowym autobusie marki Solaris, który stanowi forpocztę dostawy 25 nowoczesnych, komfortowych, niskopodłogowych pojazdów.
- Automat musi przejść najpierw fazę testów – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań Sp. z o.o. – zobaczymy jak się sprawdzi, jak ocenią go pasażerowie.    
Testowy biletomat to nie jedyne novum, którą przyniesie nowa dostawa autobusów. W dostarczanych właśnie pojazdach zastosowano bowiem wiele innowacyjnych rozwiązań, które dla wszystkich nowych autobusów będą stanowić już standard.
- Nowe pojazdy są wyposażone w wiele dodatkowych elementów, które mają niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu przejazdu. Są to zabezpieczenia przeciwpożarowe,  wzbogacony system monitoringu, elektroniczne wyświetlacze i szersze oraz szczelniejsze drzwi – wylicza Krzysztof Książyk, dyrektor przewozów autobusowych.

autobusy-2012-logo