Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna / O MPK / Ekologia / REKUPERACJA znaczy ekologiczniej i oszczędniej
rekuperacja09-mRekuperacja ogranicza zużycie energii przez elektryczne pojazdy szynowe. Pozwala zaoszczędzić ok. 20-30 % energii potrzebnej na rozruch oraz jazdę tramwaju i wykorzystać ją ponownie. Tym samym wpływa korzystnie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, powstające przy wytwarzaniu energii elektrycznej. Odzyskana w trakcie hamowania energia może być wykorzystana, w zależności od przyjętych rozwiązań, przez inne pojazdy lub zgromadzona w zasobnikach pojazdu i ponownie wykorzystana przy jego rozruchu.
Te i inne zagadnienia poruszano podczas konferencji REKUPERACJA 2009, zorganizowanej w dniach 17 i 18 września przez Instytut Pojazdów Szynowych "Tabor" w Poznaniu, MPK Poznań Sp. z o.o. oraz Oddział Poznański Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Zjawisko rekuperacji, ze względu na konieczne do rozwiązania problemy z urządzeniami na podstacjach trakcyjnych, nie jest chętnie wykorzystywane przez krajowych przewoźników. Poznańskie MPK jest jednym z niewielu, o ile nie jedynym przedsiębiorstwem komunikacyjnym w Polsce, które świadomie stosuje rekuperację energii i posiada spore doświadczenie w tym temacie – mówi Jan Firlik, dyrektor Wydziału Tramwajowego MPK Poznań Sp. z o.o. Możliwości oszczędzania energii dały, bowiem nie tylko tramwaje RT6N1 oraz Combino, ale i wagony zmodernizowane przez Modertrans. W odpowiednią instalację będzie wyposażonych także 40 tramwajów, które pojawią się w stolicy Wielkopolski przed Euro2012.

W konferencji REKUPERACJA 2009 wzięło udział wiele autorytetów naukowych z dziedziny budowy i eksploatacji pojazdów szynowych. Zgromadzone informacje dadzą większą podbudowę teoretyczną do kolejnych działań i udoskonaleń w dziedzinie skutecznego oszczędzania energii. W składzie Komitetu Honorowego Konferencji znalazł się Prezes MPK Poznań Sp. z o.o. Wojciech Tulibacki. Patronat honorowy nad konferencją objęli Marszałek Województwa Pan Marek Woźniak i Pan Janusz Engelberdt Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.