Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna / O MPK / Ekologia / Poznaniacy testują kolejny autobus - hybrydowy
solaris-urbino-hybrid-na-linii-83-mCo jakiś czas dajemy pasażerom możliwość testowania nowych typów pojazdów. Tym razem na poznańskie ulice wyjechał hybrydowy autobus Solarisa. Urbino 12 z ekologicznym napędem wozi już pasażerów norweskiego Oslo, francuskiego Toulon czy zamieszkujących wyspę Reunion na Oceanie Indyjskim. Do soboty 16 czerwca br. będzie woził podróżnych w stolicy Wielkopolski. Dziś kursuje na linii 63.

„Pasażerowie są nim zachwyceni!”
– przyznaje Darek Berger, kierowca, który prowadzi ten autobus przez większość czasu w pracy. „Podróżni podchodzą do mnie i pytają czy firma kupi takich więcej. Zresztą wóz wzbudza zainteresowanie nie tylko młodych. Raz podeszła do mnie starsza pani, mówiąc że czuje się tu jak na pokładzie samolotu”. Wszystko dlatego, że wnętrze jest bardzo kolorowe, znajduje się fotelik dla dzieci, elementy ozdobione są wesołą grafiką. „Najładniej wygląda wieczorem, ze względu na swoje oświetlenie” – przyznaje Darek.

solaris-urbino-hybrid-na-linii-83-02-s

Od swojej starszej siostry, która od 2008 roku jeździ w barwach MPK Poznań, autobus różni się tym, że zastosowano w nim system „start/stop”. Oznacza to, że po zatrzymaniu pojazdu, silnik się automatycznie wyłącza, a przy ruszaniu uruchamia. Dzięki temu podczas postoju nie emituje dodatkowych zanieczyszczeń.

Oprócz tradycyjnego spalinowego silnika Cummins ISB6.7EV o mocy 220 koni mechanicznych i pojemności 6,7 litra, Solaris Urbino 12 Hybrid posiada zasilanie z czterech baterii litowo-jonowych, umieszczonych w podestach pod siedzeniami, w środkowej części pojazdu. Baterie magazynujące energię elektryczną o napięciu 340 woltów, ładowane są podczas hamowania autobusu, dzięki czemu nie wymagają zewnętrznych źródeł zasilania.