Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna / Kampanie / 3maj się! / Zwiększ swoje bezpieczeństwo. Trzymaj się!
trzymaj_sieMPK Poznań przypomina o zasadach bezpieczeństwa w pojazdach komunikacji miejskiej. Podróżując autobusem lub tramwajem warto trzymać się poręczy bądź uchwytów. W ten sposób można uniknąć bolesnych urazów na przykład podczas gwałtownego hamowania.

W autobusie linii 164, kobieta, która się przewróciła, została zabrana przez pogotowie ratunkowe do szpitala. Tego samego dnia do lecznicy trafiła również inna kobieta, która upadła w tramwaju linii 5. Podobne sytuacje odnotowano w „jedynce” oraz „szesnastce”. Wszystkie zdarzenia miały miejsce w ciągu tylko jednego tygodnia. Dlatego apelujemy do pasażerów, aby podczas jady zawsze trzymali się przeznaczonych do tego uchwytów bądź poręczy.

Bezpieczeństwo pasażerów jest dla MPK Poznań kwestią priorytetową. Kierowcy i motorniczowie podczas szkoleń są wyczulani, aby płynnie ruszali z przystanków i równie płynnie się zatrzymywali. Każdego dnia, wyjeżdżając na ulice, starają się przewidzieć zachowania innych uczestników ruchu drogowego, ale… wszystkiego przewidzieć się nie da. Bywa, że chcąc uniknąć zderzenia, muszą gwałtownie hamować.  W takich sytuacjach trzymanie się poręczy zapewnia pasażerom więcej bezpieczeństwa.

Tymczasem kierowcy i motorniczowie zwracają uwagę, że zdarza się, iż pasażerowie wsiadając do autobusu mają obie ręce zajęte – trzymają w nich torby z zakupami, telefon itd. Czasami podczas jazdy nie trzymają się poręczy, a jedynie opierają się plecami o szybę czy ścianę pojazdu. W takich sytuacjach nie trzeba gwałtownego hamowania, aby się przewrócić – wystarczy manewr skręcania albo minimalne szarpnięcie żeby stracić równowagę. Efekt? W najlepszym przypadku rozbity telefon lub rozsypane zakupy. Konsekwencje jednak mogą być znacznie bardziej poważne. Trzymanie się uchwytów lub poręczy może uchronić przed bolesnymi urazami.

Po serii upadków z ubiegłego tygodnia zasada płynnego ruszania i hamowania zostanie prowadzącym pojazdy przypomniana. Jednocześnie MPK Poznań przypomina pasażerom o potrzebie trzymania się podczas jazdy uchwytów i poręczy, kontynuując kampanię „Trzymaj się!”: „3maj się! Tramwaj lub autobus może w każdej chwili gwałtownie zahamować. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych  - korzystaj z uchwytów i poręczy” – informujemy.

Przypominamy również, że zgodnie z Regulaminem Przewozów pasażerom nie wolno przebywać w pojeździe na łyżworolkach, wrotkach lub podobnych urządzeniach. Pasażer powinien prawidłowo zabezpieczyć i nadzorować przewożone przez siebie rzeczy i ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe na skutek ich przewożenia. Operator nie ponosi odpowiedzialności za szkody spowodowane m.in. jazdą bez trzymania się przeznaczonych do tego uchwytów lub poręczy.