Dziękujemy, że jesteście z nami
Strona Główna » Kampanie » Pamięci Wisławy Szyborskiej » Pamięci Wisławy Szymborskiej
szymborska-wislawa-przywieszki-m„Dziękuję ci, serce moje,
że obudziłam się znowu”

pisała Wisława Szymborska w wierszu „Do serca w niedzielę”. Korzystając ze słonecznych okoliczności przyrody, kiedy wiosna właśnie budzi się do życia, chcemy także naszej noblistce pozwolić obudzić się znowu. Dzięki współpracy MPK Poznań Sp. z o.o. i II Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu na ulicach miasta pojawiły się fragmenty tekstów poetki.

„Pomysł zrodził się w dniach po śmierci pani Szymborskiej” – przyznaje Iwona Cieślik, kierownik Biura Promocji. „Nie chcieliśmy dać jej tak po prostu odejść, tak bez słowa. Dlatego postanowiliśmy ubrać w jej wersy przestrzeń miasta, a dokładniej: przystanki tramwajowe”. Do współpracy zaprosiliśmy licealistów z poznańskiej „Dwójki”, dla których wybieranie najciekawszych fragmentów utworów pani Wisławy było jednocześnie pretekstem do przyjrzenia się jej spuściźnie.

„To zaszczyt móc przystąpić do projektu eksponującego kulturę wysoką, której symbolem jest poezja naszej noblistki Wisławy Szymborskiej, nie bez przyczyny określanej mianem poetki kultury” – mówi Dyrektor II LO Małgorzata Dembska. „Jej poezja pozostaje w opozycji do dominującej w naszych czasach kultury masowej, skupiającej się na sferze doznań fizycznych a nie duchowych. Jest ona próbą nowego, oryginalnego opisywania świata i człowieka, tego współczesnego, któremu nie starcza czasu na głębszą refleksję, na zadumę nad istotą bytu”. Zdaniem Dyrektor Dembskiej: „To doskonały pomysł, by wiersze Szymborskiej lub cytaty z nich umieszczać w miejscach publicznych, gdyż może chociaż nieliczni podążą za myślą poetki i uznają, że miała rację, pisząc: każdy kij ma dwa końce, nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy, życie jest teatrem, tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono. Może, dzięki tej ciekawej akcji, jej wiersze sprowokują intelekt przypadkowych czytelników, zmuszając ich do podjęcia dialogu z poetką, która przecież nigdy do końca nie odchodzi”. Koordynatorem projektu w poznańskiej „Dwójce” jest Mariusz Chołody, nauczyciel języka polskiego, który skutecznie zachęcił młodzież do aktywnego udziału w tym poetyckim przedsięwzięciu.

„Mamy nadzieję, że pasażerowie w tym codziennym pędzie zdołają się na chwilę zatrzymać, przeczytać te kilka wersów i zachować w pamięci naszą nieprzeciętną pisarkę, czy – jak sama pisała – nad losem Szymborskiej podumać przez chwilę” – dodaje Iwona Cieślik.