Zapraszamy na przejażdżkę Kolejką Parkową Maltanka codziennie od 10.00 do 19.00 co godzinę oraz w soboty, niedziele i święta co 30 minut.
Strona Główna » Kampanie » Stop kradzieżom kieszonkowym » Nie bądź karpiem! Nie daj się złowić!
nie-badz-karpiem-nie-daj-sie-zlowic-mKomenda Wojewódzka Policji we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu wykorzystując doświadczenie przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie oraz funkcjonariuszy stołecznej Policji zainicjowała w Poznaniu działania prewencyjne pod hasłem „Nie bądź Karpiem! Nie daj się złowić!" ukierunkowane na zwiększenie świadomości społecznej pod kątem zapobiegania drobnym, ale także dotkliwym stratom powstałym na skutek kradzieży kieszonkowych.

Okres przedświąteczny to czas, w którym wszyscy mamy do czynienia z intensywnymi przygotowaniami i tzw. gorączką zakupów. Niestety to także okres żniw dla przestępców specjalizujących się w kradzieżach kieszonkowych. Kradzieże te są dokonywane przede wszystkim w środkach komunikacji miejskiej, na placach targowych, w centrach handlowych. Wykrywalność tych spraw jest niska. Wynika to zarówno z faktu nie pozostawiania śladów przez sprawców, jak i późnego zauważenia straty przez ofiarę przestępstwa. Zwykle także brakuje świadków czynu, co wiąże się ze stosowaniem przez sprawców metod skutecznie odwracających uwagę otoczenia od przedmiotu przestępstwa.

Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilku osobowych, mogą wśród nich być dzieci i kobiety. Cechą charakterystyczną sprawców takich przestępstw jest nie wyróżnianie się w tłumie. Właśnie dlatego nie należy liczyć na złapanie takiego złodzieja, lecz trzeba położyć zdecydowanie większy nacisk na uniemożliwienie dokonania przestępstwa poprzez stosowanie prostych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że również w tych sytuacjach znajduje swe potwierdzenie stara zasada mówiąca, że: „To okazja czyni złodzieja".

Metody stosowane przez przestępców:

– Najczęściej grupowo, często w duecie, kradzieży dokonuje jeden, pozostali: robią „sztuczny tłok", odwracają uwagę, ubezpieczają, przechwytują łup.

– „Kieszonkowcem" może być każdy: młody przystojny mężczyzna, nobliwy emeryt bezradna staruszka, niewinnie wyglądające dziecko itp. Przestępcy ci starają się niczym nie wyróżniać.

– Nie mają krępującego ruchy bagażu ale najczęściej typową torbę, reklamówkę lub przewieszony przez rękę płaszcz lub kurtkę.

– Wykorzystują ścisk na przejściach, korytarzach i w kolejkach oraz tzw. „gorączkę podróżną", zajmowanie miejsc, rozmieszczanie bagażu itp. Aranżują przy tym potknięcia, otarcia itp.

– Za upatrzoną ofiarą chodzić potrafią nawet kilka godzin, wybierając dogodną dla siebie sposobność aby dokonać kradzieży.

– Skradzione portfele, saszetki są po natychmiastowym przekazaniu ich wspólnikom przestępstwa opróżniane z zawartości i wyrzucane.

– Skradzione dokumenty i klucze mogą być wykorzystane do okradzenia domu lub mieszkania ofiary.

– „Sztuczny tłok" – usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej.

– „Na kosę" – kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki.

– „Zza parawanu" – sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę.

– „Uwaga złodzieje" – taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga do portfela, wskazując miejsce, gdzie go ukrył, obserwującym go złodziejom.

Jak się bronić przed złodziejami kieszonkowymi:

Kobiety:

– Przechowywać niewielkie kwoty pieniędzy w kilku miejscach.

– Wartościowych rzeczy i portfela nie nosić w „reklamówkach" (łatwo je przeciąć).

– W torebce pieniądze, dokumenty i klucze chować w przegródce z dodatkowym zapięciem (zamek błyskawiczny).

– Torebkę trzymać przed sobą przyciskając ją ramieniem, torebka nie może zwisać swobodnie na ramieniu.

– W trakcie zakupów nie prezentować zawartości całego portfela.

– W tramwaju czy autobusie nie „zajmować" siedzącego miejsca swoją torebką i oddalać się w celu skasowania biletu.

Mężczyźni:

– Portfela nie przechowywać w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Każde niestandardowe rozwiązanie tej kwestii znacząco utrudnia działania przestępcy, np. dodatkowa, umieszczona w nietypowym miejscu kieszeń przeznaczona na pieniądze.

– Nie nosić portfela tak grubego, że widać go niezależnie od tego, w której kieszeni jest schowany.

– W miejscach publicznych pamiętać o zapięciu marynarki i płaszcza, szczególnie gdy ręce są zajęte np. bagażem.

Stosowanie tych kilku metod bardzo skutecznie ogranicza możliwość doznania bolesnej straty, a przy tym nic nie kosztuje. Warto wykazać się odrobina przezorności by móc cieszyć się szczęśliwymi i bezpiecznymi świętami.