Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna / Historia przetargu / PRZETARG - MPK czeka na oferty producentów bimb
zajezdnia-glogowska-mW poniedziałek mija termin, jaki poznańskie MPK wyznaczyło producentom tramwajów na złożenie wstępnych ofert w przetargu. Firmy zwyczajowo czekają z tym do ostatniej chwili. Dopiero w poniedziałek okaże się więc, ilu producentów (spośród dziewięciu zaproszonych do udziału w postępowaniu) wystartuje w walce o wielomilionowy kontrakt.

Z walki o możliwość dostarczenia Poznaniowi tramwajów wycofała się H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Przypomnijmy, że firma protestowała początkowo przeciwko niedopuszczeniu jej przez MPK do udziału w procedurze. Przewoźnik wymagał, aby producent udokumentował, że dostarczył w ciągu minionych trzech lat co najmniej 10 niskopodłogowych tramwajów do jednego miasta.

– FPS tego wymogu nie spełnia. Uznaliśmy ostatni protest tej firmy i wezwaliśmy ją do dostarczenia dokumentów potwierdzających posiadanie doświadczenia – przypomina Jan Firlik, dyrektor pionu tramwajów MPK. – Nie zrobiła tego, ponieważ nie mogła zrobić. Teraz nie bardzo widzę, co jeszcze FPS mogłoby oprotestować.

Wyjaśniła się już również kwestia protestów, złożonych przez firmę Alstom i bydgoską PESĘ. Obaj producenci protestowali przeciwko dopuszczeniu do udziału w przetargu firmy Solaris.
– Solaris wyprodukował tramwaje w konsorcjum. Naszym zdaniem powinno się to liczyć tak samo, jak samodzielna produkcja – uważa Jan Firlik. – Naszą opinię potwierdziła także Krajowa Izba Odwoławcza.
Z decyzji KIO zadowoleni są przedstawiciele Solarisa.

– Byliśmy spokojni o wynik tego postępowania – mówi Mateusz Figaszewski, rzecznik prasowy firmy Solaris Bus&Coach. – Jesteśmy przekonani, że jeśli nasza oferta zwycięży w przetargu, mieszkańcy Poznania będą jeździć tramwajami najwyższej światowej klasy.


źródło: Katarzyna Fertsch, POLSKA Głos Wielkopolski, 24 kwietnia 2009