Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna / Bezpieczeństwo / Użytkownicy dróg / 1 metr / Zachowaj 1 metr odstępu
1-metr-plakat-mW ubiegłym tygodniu zaapelowaliśmy do kierowców o uważne parkowanie w pobliżu torowiska, rozpoczynając tym samym dyskusję o tym zjawisku w poznańskich mediach. Tymczasem w ciągu ostatnich kilku dni samochody osobowe 13 razy wstrzymały pasażerom podróż!W ciągu zaledwie tygodnia niechlubna statystyka jeszcze się podniosła: doszło do 13 kolejnych wstrzymań, co od początku stycznia daje łącznie 25 takich zdarzeń, wstrzymujących ruch komunikacji miejskiej na w sumie 487 minut (8h 7 min). Auta blokowały przejazd przy placu Wolności (stojąc w miejscu, gdzie jest zakaz zatrzymywania się), na ul. Św. Marcin, na ul. Górna Wilda, na ul. Strzeleckiej (na wysokości ul. Kopernika), na ul. Wołyńskiej. Autobusy miały problemy z przejazdem w Zalasewie, przy zbiegu ulic Szymborskiej i Chociszewskiego, przy ul. Niedziałkowskiego i na Dworcu Głównym. Tworząc niniejszy artykuł, pisaliśmy, że w tym tygodniu rekordzistka zatrzymała 5 tramwajów na ul. Wołyńskiej. Pasażerowie na łaskawy powrót właścicielki auta musieli czekać 40 minut. Dzień później "przebił" ją jednak  kierowca, parkujący przy ul. Niedziałkowskiego. Wstrzymał ruch autobusowy w tym rejonie na 52 minuty! Trzy z nich skierowano objazdem.

Pasażerowie domagają się, aby w takich przypadkach pojazd był od razu odholowywany. Może to jednak zrobić wyłącznie straż miejska lub policja, która jest wzywana na miejsce zdarzenia. MPK Poznań Sp. z o.o. nie ma do tego uprawnień.

Pamiętaj!


Uważne parkowanie uchroni Cię przed mandatem karnym, kosztami związanymi ze wstrzymaniem pojazdów komunikacji miejskiej czy holowaniem Twojego auta na policyjny parking. Uchroni też setki pasażerów, przed oczekiwaniem aż Twój samochód zniknie sprzed kół tramwaju czy autobusu.

Poszczególne typy tramwajów mają różne szerokości. Ponadto odległość od szyny jest inna przy jeździe po linii prostej, a inna przy skręcie. Aby pojazd komunikacji miejskiej mógł bez problemów przejechać obok Twojego auta potrzebne jest przynajmniej 0,6 m. Najbezpieczniejsza odległość to 1 metr.

Zasady tej przestrzegaj także w pobliżu nieczynnych torowisk. W przypadku konieczności nagłej zmiany trasy przez tramwaje, będą one mogły pojechać objazdem.

Pamiętaj o tym, kiedy następnym razem zaparkujesz w pobliżu torowiska!


blokowanie-komunikacji-20-m blokowanie-komunikacji-21-m blokowanie-komunikacji-22-m
30 stycznia br. kierowca wstrzymał ruch tramwajowy na ul. 27 grudnia na ponad pół godziny, blokując tym samym 7 tramwajów, a pozostałe zmuszając do jechania objazdem
blokowanie-komunikacji-16-m blokowanie-komunikacji-17-m blokowanie-komunikacji-18-m
2 lutego br.
wstrzymanie: 13 min
2 lutego br.
wstrzymanie: 52 min
2 lutego br.
wstrzymanie: 47 min