Zapraszamy na przejażdżkę Kolejką Parkową Maltanka codziennie od 10.00 do 19.00 co godzinę oraz w soboty, niedziele i święta co 30 minut.
Strona Główna » Bezpieczeństwo » Użytkownicy dróg » 1 metr » Nie blokuj pojazdów komunikacji miejskiej - wystarczy 1 metr
blokowanie-komunikacji-11-mNieprawidłowo parkujący kierowcy to utrapienie motorniczych. Od początku roku blokowali przejazd pojazdom komunikacji miejskiej 12 razy, powodując w sumie opóźnienia wielkości 220 min. (3 godz. 40 min.). Lekkomyślność jednego człowieka rzutuje na pasażerów w pojeździe (nawet do kilkuset osób!), pasażerów czekających na przystankach na kurs, który jest opóźniony lub nie odbywa się oraz powoduje konieczność wprowadzania nagłych zmian w rozkładzie jazdy. A wszystko przez to, że ktoś postanowił kupić kanapkę w fast-foodzie podjeżdżając „pod samą ladę” albo zrobić przelew parkując prawie w holu banku. Apelujemy o więcej wyobraźni!

"Jeśli następuje wstrzymanie 10 minut to wypada przynajmniej 1 kurs każdej linii, która przebiega przez feralny rejon" – tłumaczy kierownik działu Nadzoru Ruchu MPK Poznań Sp. z o.o. Wojciech Sklepik. "Jeśli wstrzymanie jest dłuższe, opóźnienie wpływa zarówno na kursy w jedną jak i w drugą stronę. Bo przecież nawet jak pojazdy przyjadą w końcu na pętlę, będzie zbyt późno, żeby wyjechać na trasę zgodnie ze swoim rozkładem. Żeby to przedstawić obrazowo podam przykład: 15-minutowe wstrzymanie na Moście Teatralnym, powoduje konieczność 2-godzinnego ustawiania kolejnych kursów na pętlach".

Jeśli kierowca nie pojawi się w miarę szybko, to wstrzymanie trwa dłużej...
"W przypadku braku możliwości kontynuowania kursu, motorniczy zgłasza ów fakt do naszej centrali" – dodaje kierownik Sekcji Kontroli Ruchu Ryszard Tomczak. "Odpowiednie służby przyjeżdżają na miejsce w ciągu 10-15 minut. Jeśli do tego czasu nie można skontaktować się z kierowcą, jego samochód zostaje odholowany przez Straż Miejską lub Policję. My niestety nie mamy uprawnień aby odholowywać auta. Kiedy kierowca się jednak pojawi, podpisuje formularz o wstrzymaniu ruchu i jest obciążany kosztami za wstrzymanie tramwajów w zależności od długości odcinka, czasu wstrzymania i ilości linii".

Jest jednak kilka miejsc, w których do wstrzymań dochodzi częściej.
To prawda, w pewnych rejonach to zjawisko występuje notorycznie. Chcemy uczulić aby kierowcy dokładniej sprawdzali odległość od torów w jakiej zostawiają swój samochód. Bezpieczna odległość od szyny wynosi od ok. 60cm do metra. Dotyczy to zarówno parkujących, jak i pojazdów poruszających się na pasie obok torów tramwajowych. Do wstrzymań najczęściej dochodzi na następujących odcinkach:
- ul. Górna Wilda od ul. Królowej Jadwigi do Rynku Wildeckiego,
- ul. Pl. Wolności  od Al. Marcinkowskiego do ul. Ratajczaka i dalej ul. 27 Grudnia na wysokości Okrąglaka,
- ul. Dąbrowskiego od Mostu Teatralnego do Rynku Jeżyckiego,
- Św. Marcin od Ratajczaka do Al. Marcinkowskiego.
Uczulamy aby w tych miejscach zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na odległość od torowiska!

Czy w tym roku udało się już pobić jakiś „rekord”?
Rekordzistką okazała się mieszkanka Skórzewa, która przed godz. 21:00 zaparkowała swoje auto na ulicy Św. Marcin na wysokości Kina Muza, w miejscu gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju. Zablokowała aż 15 składów tramwajowych! Nie byliśmy w stanie przeprowadzić objazdu z ul. Św Marcin z tej samej przyczyny - przez źle zaparkowane auta. Samochody osobowe skutecznie uniemożliwiały skręt tramwajów w ul. Towarową czy w ul. Gwarną. Na skutek tego, przez niemal godzinę pasażerowie linii 2, 5, 9, 13 oraz 16 nie mogli skorzystać ze „swoich” połączeń. Skutki przymusowego postoju odczuwali jeszcze do 22:30, do kiedy trwały utrudnienia w ruchu.


Wstrzymanie Ilość nieodbytych/opóźnionych kursów
blokowanie-komunikacji-15-m 55 min 15 zablokowanych tramwajów, pozostałe kursowały objazdami
blokowanie-komunikacji-01-m 9 min 1 zablokowany autobus
blokowanie-komunikacji-02-m 10 min 5 zablokowanych tramwajów
blokowanie-komunikacji-03-m 22 min 1 zablokowany tramwaj nocny
blokowanie-komunikacji-04-m
blokowanie-komunikacji-06-m 40 min 5 zablokowanych tramwajów, pozostałe kursowały objazdami
blokowanie-komunikacji-07-m 13 min 4 zablokowane tramwaje
blokowanie-komunikacji-08-m 22 min 5 zablokowanych tramwajów
blokowanie-komunikacji-09-m 26 min 5 zablokowanych tramwajów
blokowanie-komunikacji-10-m 17 min 3 zablokowane tramwaje
blokowanie-komunikacji-11-m 17 min 3 zablokowane tramwaje
blokowanie-komunikacji-12-m
blokowanie-komunikacji-13-m 60 min nieodbyty 1 kurs tramwaju specjalnego WOŚP
blokowanie-komunikacji-14-m 29 min 1 zablokowany autobus, pozostałe kursowały objazdami