Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna / Bezpieczeństwo / Piesi / Piesi / Motorniczowie i kierowcy ratują życie pieszym
piesi-02W przedświątecznym okresie zwykle spieszymy się bardziej niż zwykle. Niestety jednocześnie mniej niż zwykle uważamy na to, jak nasze zachowania oddziałują na nas samych oraz na innych uczestników ruchu. Nieuwaga i pośpiech mogą kosztować zdrowie, a nawet życie! Apelujemy, aby w tym szczególnym okresie, szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. I szczególnie uważać przechodząc przez przejścia dla pieszych oraz poruszając się po jezdni. A wystarczy tylko stanąć i się rozejrzeć. Wystarczy poczekać tę chwilkę na zielone światło. Wszystko po to, aby nadchodzące święta spędzić z najbliższymi, ciesząc się zdrowiem.
Zobacz filmy ku przestrodze!

Tramwaj to czołg na szynach! Przy sprzyjających warunkach pogodowych, na suchych torach tramwaj jadący z prędkością 50 km/godz. hamując podstawowym hamulcem elektrodynamicznym, zatrzyma się  dopiero po 80 metrach! Kiedy szyny są mokre, przysypane opadającymi liśćmi bądź oblodzone, a tramwaj obciążony, droga ta znacznie się wydłuża. Nagłe wtargnięcie pieszego na tory może skończyć się tragicznie. Trzeba również pamiętać, że pojazd komunikacji miejskiej wiezie kilkadziesiąt, czasami kilkaset osób. Nagłe hamowanie spowoduje ryzyko upadku i urazów pasażerów.

Pamiętaj!
- oczekując na przystanku na tramwaj/autobus stój w bezpiecznej odległości od krawędzi peronu

- oczekując na przystanku na tramwaj/autobus stój przodem do nadjeżdżającego pojazdu

- nie przebiegaj przed ruszającym lub jadącym tramwajem/autobusem, możesz stracić równowagę lub się poślizgnąć i upaść
http://epoznan.pl/news-news-36940-Wstrzymanie_tramwajow_na_Placu_Wielkopolskim - Siedmiolatka przechodziła przez torowisko w niedozwolonym miejscu i upadła. Dzięki reakcji motorniczego, który szybko zatrzymał pojazd, dziecku nic się nie stało.

- przez przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną przechodź wyłącznie na zielonym świetle, a przez jezdnię przechodź wyłącznie na oznakowanych przejściach dla pieszych (zebra)

piesi-01-s
- zachowaj ostrożność, kiedy na przejściu wchodzisz na kilkupasmową ulicę, pojazd na drugim pasie może się nie zatrzymać

- zachowaj ostrożność, kiedy wychodzisz zza dużego pojazdu, kierowca na kolejnym pasie może Cię nie zauważyć

-  przed wejściem na jezdnię zatrzymaj i rozejrzyj się, nie utrudniaj sobie obserwacji zasłaniając się parasolem, nasuwając na głowę kaptur, nie ograniczaj percepcji zatykając uszy słuchawkami czy rozmawiając przez komórkę