Zapraszamy na przejażdżkę Kolejką Parkową Maltanka codziennie od 10.00 do 19.00 co godzinę oraz w soboty, niedziele i święta co 30 minut.
Strona Główna » Bezpieczeństwo » Pierwsza pomoc » Pierwsza pomoc: omdlenie
omdlenie14 lutego w Polsce obchodzony jest Dzień Chorego na Padaczkę, dlatego trzy lata temu przybliżyliśmy Wam jak udzielić pomocy osobie, która ma atak epilepsji. Rok później, nawiązując do Walentynek, skupiliśmy się na sercu i informowaliśmy jak ratować osobę w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Tym razem, kontynuując cykl dotyczący pierwszej pomocy, realizowany przy wsparciu ratowników ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, chcemy Wam wyjaśnić jak postępować, jeśli ktoś w Waszym otoczeniu zemdleje.
Wyobraźcie sobie sytuację: podróżujecie tramwajem lub autobusem i nagle jeden z współpasażerów upada albo siedząc, traci przytomność. Sprawdzacie czynności życiowe i okazuje się, że osoba oddycha. Co się stało? Jak pomóc takiej osobie?

Omdlenie to jedno z najczęstszych zjawisk, do którego dochodzi podczas poruszania się po mieście. Dochodzi do niego w momencie, kiedy działają na nas silne bodźce, jak np. zła wiadomość, stres, silny lęk, kiedy przebywamy w ciasnych, dusznych pomieszczeniach lub na skutek mocnego bólu. Naczynia krwionośne gwałtownie rozszerzają się, powodując zmniejszony napływ krwi do mózgu, potem jego niedokrwienie i niedotlenienie, aż w końcu krótkotrwałą utratę przytomności. 
Omdlenie poprzedzają typowe objawy:
- osłabienie
- zaburzenia równowagi
- „mroczki” przed oczami
- szumy w uszach
- blada, spocona skóra

Jak postępować, kiedy będziemy chcieli udzielić pomocy takiej osobie?
1. zadbaj o bezpieczeństwo własne i osoby poszkodowanej
2. sprawdź podstawowe parametry życiowe (świadomość i oddech)
3. ułóż poszkodowanego na plecach, dbając o zachowanie drożności dróg oddechowych
4. jednocześnie unieś jego górne i dolne kończyny (u kobiety w zaawansowanej ciąży, należy zastosować ułożenie na lewym boku (bądź podłożenie poduszki lub koca pod prawy bok w pozycji na plecach)
5. zapewnij dostęp świeżego powietrza (poluźnij krawat, rozepnij kołnierzyk)
6. kontroluj oddech do momentu odzyskania przytomności - jeśli po kilku minutach świadomość nie powraca – wezwij Zespół Ratownictwa Medycznego tel. 999 lub 112.

Nie wolno wlewać poszkodowanemu napojów do ust, może się zakrztusić! Nie powinno się też cucić poszkodowanego uderzeniami w twarz