Zapraszamy na przejażdżkę Kolejką Parkową Maltanka codziennie od 10.00 do 19.00 co godzinę oraz w soboty, niedziele i święta co 30 minut.
Strona Główna » Bezpieczeństwo » Pierwsza pomoc » Pierwsza pomoc: atak epilepsji
ratownictwo-zsr-mpk-poznan-i-sa-psp-mKrzysztof Prokopczyk, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu: „Za każdym razem, przede wszystkim należy wezwać pogotowie pod numerem 999 lub 112 i pomocy udzielać do przyjazdu karetki.

Padaczka (epilepsja) - charakteryzuje się występowaniem napadów drgawkowych z utratą lub zaburzeniami przytomności, w większości przypadków napad padaczkowy obejmuje całe ciało, prowadząc do utraty przytomności  trwającej nawet kilkanaście minut .

Objawy: chory upada na ziemię, traci świadomość, kończyny wyprężają się, pojawiają się drgawki, ślinotok, w wyniku bezdechu może dojść do zasinienia, do przygryzania języka, oddania np. moczu,
W tej sytuacji nie powinniśmy na siłę powstrzymywać drgawek. Pacjenta należy chronić  przed uszkodzeniem ciała, nie wkładać żadnych rzeczy pod głowę poszkodowanego gdyż może to spowodować zapadnięcie języka i utrudnione oddychanie, ochronić głowę przed okaleczeniem przytrzymując ją z boku, nie otwierać siła zaciśniętych ust, nie wkładać choremu nic do ust  aby nie spowodować ewentualnych urazów jamy ustnej. Nie podajemy nic do picia i jedzenia (żadnych leków), w razie potrzeby rozpiąć rzeczy pod szyją chorego aby ułatwić oddychanie. Po napadzie poszkodowani najczęściej mają problemy z kojarzeniem faktów, logicznym kontaktem.

Omdlenie - chwilowa utrata przytomności, najczęściej spowodowana zaburzeniami ukrwienia mózgu (zbyt mała ilość  tlenu dopływającego do mózgu).

Objawy: osoba jest nieprzytomna, ma bladą skórę pokrytą potem, tętno może być słabo wyczuwalne
Należy ułożyć chorego na wznak, nogi podnieść do góry, aby zwiększyć napływ krwi do mózgu, co zapewni jego lepsze ukrwienie (dotlenienie), zapewnić dostęp powietrza (rozpiąć ewentualne ubranie pod szyją poszkodowanego). Nie podawać nic do picia i jedzenia, nie sadzać na siedzeniu, zostawić w pozycji leżącej.
W przypadku ciężarnych kobiet wskazane zastosować ułożenie poszkodowanej na lewym boku.

Nieprzytomny -  postępowanie z nieprzytomnym, przy założeniu że posiada  własny oddech i krążenie i że nie jest poszkodowanym urazowym polega na ułożeniu go w pozycji bocznej ustalonej – bezpiecznej. Zapobiega ona zapadnięciu języka i opadaniu żuchwy oraz zachłyśnięciu. W razie ewentualnych  wymiocin takie ułożenie chorego spowoduje, że treść sama wypłynie na zewnątrz.
Chorego pozostawiamy cały czas w tej pozycji pamiętając o sprawdzaniu co 1 minutę jego parametrów życiowych – tętno i oddech”
.

Ratownicy z Zakładowej Służby Ratowniczej dodają:
W przypadku zawału serca, któregoś z współpasażerów należy ułożyć go w pozycji półsiedzącej i jeśli poszkodowany ma ją przy sobie – podać pod język nitroglicerynę i aspirynę, rozpiąć części garderoby krępujące szyję i klatkę piersiową i zapewnić dostęp świeżego powietrza.

Choć 14 lutego większość mówi o Walentynkach, w tym dniu obchodzony jest także polski Dzień Chorego na Padaczkę.