Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna / Bezpieczeństwo / Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc
pierwsza-pomoc

Podróżując komunikacją miejską, chcąc nie chcąc, możemy być świadkiem ataku padaczki, zatrzymania krążenia czy choćby zwykłego omdlenia. Nasi motorniczowie i kierowcy, a także służby ratunkowe, przeszkoleni są z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zanim jednak kierujący pojazdem zostanie powiadomiony o takiej sytuacji i zatrzyma tramwaj czy autobus w bezpiecznym miejscu, pomóc może któryś z współpasażerów. W artykułach przygotowanych z ratownikami Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu prezentujemy jak zachować się w poszczególnych sytuacjach.wstrzas-anafilaktyczny-plakatAnafilaksja to bardzo ostra i nagła reakcja alergiczna, której najbardziej niebezpieczną dla życia odmianą jest  wstrząs anafilaktyczny, zwany inaczej uczuleniowym. Krytyczne znaczenie w sytuacji jego wystąpienia ma szybkie i sprawne udzielenie pomocy choremu, w tym podanie leku ratującego życie – adrenaliny.

 
omdlenie14 lutego w Polsce obchodzony jest Dzień Chorego na Padaczkę, dlatego trzy lata temu przybliżyliśmy Wam jak udzielić pomocy osobie, która ma atak epilepsji. Rok później, nawiązując do Walentynek, skupiliśmy się na sercu i informowaliśmy jak ratować osobę w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Tym razem, kontynuując cykl dotyczący pierwszej pomocy, realizowany przy wsparciu ratowników ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, chcemy Wam wyjaśnić jak postępować, jeśli ktoś w Waszym otoczeniu zemdleje.
Wyobraźcie sobie sytuację: podróżujecie tramwajem lub autobusem i nagle jeden z współpasażerów upada albo siedząc, traci przytomność. Sprawdzacie czynności życiowe i okazuje się, że osoba oddycha. Co się stało? Jak pomóc takiej osobie?
 
ratownictwo-tramwaj-mW Polsce na cukrzycę choruje około 2 mln ludzi*, z czego połowa nawet nie wie, że jest chora. Jeśli by dodać do tego osoby, które mają stan przedcukrzycowy, okaże się, że problem cukrzycy dotyka bezpośrednio nawet 9 mln Polaków. Mijamy ich codziennie w tramwajach i autobusach, warto więc wiedzieć jak pomóc takiej osobie.
 
resuscytacja-pasazera-w-tramwaju-tramino-mCzy wiecie, że dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Serca (ang. World Heart Day)? To święto obchodzone jest w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF).
Z tej okazji przypominamy jak postępować w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, czyli zatrzymania czynności serca. Jeśli stwierdzicie, że leżący nie reaguje, jest nieprzytomny, nie oddycha, powinniście rozpocząć uciskanie klatki piersiowej.

Pamiętajcie:
- jeśli nie czujecie się z tym dobrze, nie musicie robić oddychania "usta-usta"!
- nie obawiajcie się, że przez uciskanie klatki piersiowej zrobicie poszkodowanemu jeszcze większą krzywdę - nie zrobicie,
- jeśli natychmiast podejmiecie resuscytację, zwiększycie szansę przeżycia poszkodowanego 2 a nawet 3-krotnie!

Więcej...
 
resuscytacja-pasazera-w-tramwaju-tramino-mCzy wiesz, że statystycznie dorosły Polak będzie ratował życie od 8 do 9 razy? W 70-80% tych przypadków odbędzie się w  gronie najbliższego otoczenia (znajomi, rodzina). Jeśli tylko świadkowie podejmą natychmiast resuscytację krążeniowo-oddechową, zwiększą szansę przeżycia poszkodowanego 2 a nawet 3-krotnie!
 
ratownictwo-zsr-mpk-poznan-i-sa-psp-mKrzysztof Prokopczyk, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu: „Za każdym razem, przede wszystkim należy wezwać pogotowie pod numerem 999 lub 112 i pomocy udzielać do przyjazdu karetki.