Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna / Bezpieczeństwo / Dzieci / MAMY miejsce / Którymi drzwiami wejść do pojazdu? - przewodnik po komunikacji miejskiej
mamy-miejsce-plakat-mKtórymi drzwiami najlepiej wchodzić do pojazdu z wózkiem, tak aby przejścia nie utrudniały dodatkowe barierki i uchwyty? Gdzie ustawić wózek wewnątrz tramwaju czy autobusu? Czy rodzic/opiekun z dzieckiem ma wyznaczone miejsce w pojeździe? - na te i inne pytania odpowie nasz przewodnik!

„Niejednokrotnie nasi pracownicy byli świadkami, kiedy osoba, wsiadająca do pojazdu z wózkiem dziecięcym, próbowała korzystać z niewłaściwych drzwi” – przyznaje Iwona Cieślik kierownik Biura Promocji MPK Poznań. – „Zbyt wąska przestrzeń, przeszkoda w postaci dodatkowej barierki, to wszystko sprawiało, że spanikowana mama naprędce szukała innej możliwości wejścia do pojazdu. Sytuacja narażała na stres nie tylko ją, ale i podróżnych, którzy niecierpliwie oczekiwali na odjazd z przystanku i odliczali mijający czas”.

Drugą sprawą jest ustawienie wózka dziecięcego w pojeździe. Mamy nie muszą cisnąć się między rzędami krzesełek, ponieważ w poznańskich pojazdach komunikacji miejskiej, dla wózków wyznaczona jest specjalna przestrzeń. Chcemy więc mamom podpowiedzieć, którędy wsiadać i gdzie ustawić wózek dziecięcy, aby podróżowało im się lepiej.


KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA


Wszystkie autobusy, kursujące po Poznaniu, są niskopodłogowe. Oznacza to łatwiejsze wsiadanie i wysiadanie z pojazdu, szczególnie z wózkiem. Autobusy posiadają funkcję tzw. „przyklęku”, dzięki czemu kierowca może obniżyć podłogę pojazdu do poziomu przystanku. Wewnątrz pojazdu znajduje się
przestrzeń wydzielona zarówno dla wózków dziecięcych, jak i inwalidzkich. Mamy ze starszymi dziećmi mają także swoje miejsce w każdym autobusie. Jest
ono oznaczone następującym piktogramem.


KOMUNIKACJA TRAMWAJOWA


Choć tabor tramwajowy nie jest w 100% niskopodłogowy, dążymy do tego, aby sukcesywnie kupować tego typu pojazdy. Na trasach, na których jest to możliwe, kursują tramwaje niskopodłogowe. W rozkładach jazdy są one oznaczone literką „n”.

W każdym typie tramwaju znajdują się odpowiednio przygotowane drzwi, przez które można wnieść wózek do pojazdu. W tramwajach typu 105N i Moderus (łatwo je rozpoznać, ponieważ mają dwa osobne wagony) są to trzecie drzwi liczone od czoła wagonu.

mamy-miejsce-przewodnik-dla-rodzicow-105n-s

Natomiast we wszystkich pozostałych, jednoczłonowych pojazdach (czyli w Tramino, Combino, Moderusach Beta, Tatrach, niemieckich Duewagach) są to drugie drzwi licząc od początku pojazdu.

mamy-miejsce-przewodnik-dla-rodzicow-combino-s
mamy-miejsce-przewodnik-dla-rodzicow-tatra-s

Dodatkowo, pamiętajcie drodzy rodzice, że lewe skrzydło drzwi w wagonach Duewag jest o 10 cm szersze (ma ok. 62 cm), dlatego tą stroną będzie Wam
wygodniej wsiąść.

mamy-miejsce-przewodnik-dla-rodzicow-gt8-drzwi-s

Na wprost wejścia oznaczonego dla wózków dziecięcych i inwalidzkich, znajduje się wolna przestrzeń gdzie można wózek postawić (wyjątkiem są niemieckie wagony dwukierunkowe, które najczęściej kursują jako tramwaj wahadłowy, np. na czas remontów oraz wersje z Frankfurtu).

W tramwajach niskopodłogowych zamontowane są specjalne niebieskie przyciski, za pomocą których mama z wózkiem może zasygnalizować prowadzącemu pojazd, że będzie:
wsiadać mamy-miejsce-przewodnik-dla-rodzicow-niebieski-guzik-wejscie-s
lub wysiadać


Ponadto w tramwajach typu Combino, naciśnięcie tego przycisku powoduje, że drzwi nie zamkną się automatycznie (np. w trakcie wolniejszego wysiadania pasażera). Warto zatem z nich korzystać jeśli macie problem z szybszym poruszaniem się.

Także w tramwajach znajdują się wyznaczone miejsca dla matki z dzieckiem, oznaczone tym samym piktogramem co w autobusach.
mamy-miejsce-przewodnik-dla-rodzicow-piktogram-s

Do zobaczenia na trasie!

 Pobierz Przewodnik po komunikacji miejskiej dla mam
Typ:pdf
Rozmiar:8,17 MB