Zmień wersję językową na PL
Zmień wersję językową na DE
Zmień wersję językową na EN

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK
Infolinia ZTM
Centrala Nadzoru Ruchu MPK

Wyszukiwarka

Sieci społecznościowe

Newsletter

Unia Europejska
Biuletyn Informacji Publicznej
UITP Member
Strona Główna / Bezpieczeństwo / Dzieci / MAMY miejsce / Bezpieczne ustawienie wózka dziecięcego w pojeździe
mamy-miejsce-3-grafika-mPrzodem do kierunku jazdy? Bokiem? Tyłem? Jak ustawić wózek, aby w razie awaryjnego hamowania dziecko było jak najbardziej bezpieczne? Na te pytania odpowiedzieli pracownicy MPK Poznań Sp. z o.o., naukowcy z Politechniki Poznańskiej i strażacy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Szkoły Pożarnej w Poznaniu. W autobusie i tramwaju przeprowadzili badania, które miały zmierzyć zachowanie wózka i  dziecka jako pasażera w każdej z tych sytuacji.


Testy wykazały, że wózek głęboki najlepiej jest ustawić przodem do kierunku jazdy a koła znajdujące się z tyłu zablokować hamulcem. Natomiast spacerówkę powinno się ustawić tyłem do kierunku jazdy, blokując koła. W każdym z przypadków warto dodatkowo trzymać wózek za rączkę. Najmniej bezpieczne jest ustawienie wózka bokiem do kierunku jazdy. Nie dość, że pojazd małego pasażera jest o wiele mniej stabilny, to na dziecko działają siły poprzeczne, które są bardziej odczuwalne niż wzdłużne. Wyniki badań prezentujemy w przewodniku .pdf który można pobrać poniżej:

 Pobierz MAMY miejsce 3 - Jak prawidłowo ustawić wózek w tramwaju i autobusie?
Typ:pdf
Rozmiar:942.55 Kb
Jak NIE USTAWIAĆ wózka w tramwaju i autobusie:


Do badań wybrano dwa typowe wózki dziecięce – głęboki oraz spacerówkę. Podczas testów w wózkach umieszczono specjalne manekiny, o masie odpowiadającej masie małego dziecka. Na manekinach zainstalowane zostały trójosiowe przetworniki drgań, które podczas nagłego hamowania rejestrowały przyspieszenia działające na główkę małego pasażera.
Wózki ustawiono przodem, tyłem oraz bokiem do kierunku jazdy, w miejscu oznakowanym w pojazdach jako miejsce dla wózków. Analizy przeprowadzono podczas nagłego hamowania przy prędkości 30 oraz 40 km/h. Do badań wybrano dwa pojazdy - tramwaj niskopodłogowy Siemens Combino oraz autobus niskopodłogowy MAN.

To już trzecia edycja kampanii „MAMY miejsce”, skierowanej do rodziców i opiekunów podróżujących komunikacją miejską wraz z dziećmi. Chcemy regularnie przypominać o tym jakie prawa mają oni w pojazdach transportu publicznego, a jednocześnie wskazywać im ułatwienia i inne kwestie, które warto wiedzieć. W pierwszej edycji udostępniliśmy mamom i tatusiom przewodnik, który pokazywał jakimi drzwiami najlepiej będzie im wsiąść z wózkiem do pojazdu. Za drugim razem skierowaliśmy się do pasażerów, przypominając, że opiekun z maluszkiem ma w pojeździe swoje miejsce i że warto być życzliwym, pomagać i ustępować. Tym razem postanowiliśmy zbadać czy rodzice, stawiając wózek w różnych konfiguracjach, nie narażają małego pasażera na ryzyko dodatkowego urazu w przypadku gwałtownego, awaryjnego hamowania.

Podróżujmy świadomie i bezpiecznie!


Patronat:
Fundacja MaMa
Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren
miastodzieci.pl