Zapraszamy na przejażdżkę Kolejką Parkową Maltanka codziennie od 10.00 do 19.00 co godzinę oraz w soboty, niedziele i święta co 30 minut.
Strona Główna » Bezpieczeństwo » Współpraca z Policją » Porozumienie z Policją
porozumienie-z-policjaMPK Poznań Sp. z o.o. regularnie nawiązywało współpracę z poznańską policją. W pierwszej połowie 2008 zrealizowano pilotażowe szkolenie dla kierowców i motorniczych, które miało nauczyć naszych pracowników jak bronić się przed agresywnymi pasażerami oraz jak radzić sobie w przypadku niecodziennych incydentów w pojazdach. Pod koniec października zawarto umowę o współpracy dla bezpieczeństwa pasażerów miejskiej komunikacji podczas grudniowego Szczytu Klimatycznego ONZ oraz Euro 2012.

Poznań jako organizator wielkich imprez masowych musi liczyć się z zagrożeniami, jakie mogą wyniknąć w związku z ich przebiegiem. Sprecyzowanie w umowie zasad współpracy przewoźnika i policji powinno umożliwić widoczną poprawę bezpieczeństwa pasażerów miejskiej komunikacji - powiedział podczas podpisywania dokumentu wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser.

W myśl umowy MPK zobowiązuje się m.in. do przeszkolenia wytypowanej grupy policjantów w obsłudze środków komunikacji miejskiej i z zasad budowy środków transportu. Natomiast policja przeszkoli motorniczych i kierowców jak powinni zachowywać się w razie ataku terrorystycznego czy też zdarzeń losowych.

"Nie chcemy, aby policjanci prowadzili tramwaje, ale chcemy, aby potrafili uruchomić czy też zatrzymać pojazd, a dodatkowo, aby wiedzieli, gdzie w autobusach i tramwajach mogą być ukryte materiały niebezpieczne" - wyjaśnił szef poznańskiej policji insp. Zbigniew Hultajski.

Obie strony wypracują też procedury, które będą stosowane w wypadku nagłych nieprzewidywalnych zdarzeń.

Podpisane porozumienie ma przygotować policję i MPK do wystąpienia ewentualnych zagrożeń bombowych, pożarowych i chemicznych, sytuacji porwania autobusu lub tramwaju, sprawnej ewakuacji pasażerów, czy też interwencji policji w przypadku chuligańskich wybryków w pojazdach.

"Przed grudniowym szczytem klimatycznym na pewno zakończymy pierwsze szkolenia" - powiedział po podpisaniu umowy dyrektor poznańskiego MPK Marek Tulibacki.

Na początku grudnia w Poznaniu odbędzie się Szczyt Klimatyczny ONZ, podczas którego do Poznania zjedzie kilka tysięcy jego uczestników. W roku 2012 Poznań będzie jednym z miast organizatorów meczów podczas piłkarskich Mistrzostw Europy Euro 2012. (PAP)