Logotyp MPK Poznań Sp. z o.o.
Kolejka Parkowa Maltanka
Strona Główna / Tramwaje wracają na pętle Połabska, Wilczak i Piątkowska. Od jutra - remont torowiska i sieci na ul. Dąbrowskiego

Komunikaty

T12
12.08.2022
Zmiana statusu przystanków „Lechicka/Poznań-Plaza”

164  216  226
11.08.2022
20.08.2022
Prace na ul. Kościelnej

1  7
12.08.2022
15.08.2022
Prace na skrzyżowaniu Hetmańska/Jarochowskiego

01.08.2022
Zmiany w komunikacji tramwajowej i autobusowej od 1 sierpnia br. - Zmiany na dworcu Rataje

01.08.2022
Zmiana statusu przystanków „Naramowice” i „Armii Poznań”

01.08.2022
Zmiany w komunikacji tramwajowej i autobusowej od 1 sierpnia br. - Plac Wiosny Ludów

01.08.2022
Zmiany w komunikacji tramwajowej i autobusowej od 1 sierpnia br. - otwarcie ul. 28 Czerwca 1956 r. dla ruchu tramwajowego

01.08.2022
Zmiany w komunikacji tramwajowej i autobusowej od 1 sierpnia br - Remont trasy PST

727
25.07.2022
Rozbudowa drogi powiatowej 2401P w Dąbrówce

01.08.2022
Zmiany w komunikacji tramwajowej i autobusowej od 1 sierpnia br.

164  170
15.07.2022
Tymczasowa zmiana lokalizacji przystanku „Tołstoja 01” (TOLT01)

178  185
15.07.2022
Przywrócenie organizacji ruchu na skrzyżowaniu Lechicka/Murawa

164
04.07.2022
Remont nawierzchni na ul. Kasprzaka

527
02.07.2022
Zmiana lokalizacji przystanków „Rydzowa”

213  214  218  223  224
20.06.2022
[AKTUALIZACJA] Zmiana miejsca zatrzymania autobusów nocnych na węźle „Most Dworcowy”

Sprawdź nasze oferty pracy!Reklamuj się w MPK!

przejazd techniczy - ul. rooseveltaPo trwających w wakacje remontach, dziś odbył się przejazd techniczny, który potwierdził, że tramwaje mogą bezpiecznie kursować do pętli Połabska, Piątkowska i Wilczak. Od jutra ekipy MPK Poznań przeniosą się na ulicę Dąbrowskiego, gdzie zaplanowano prace sieciowe oraz wymianę nawierzchni torowej i drogowej na odcinku od ul. Prusa do ul. Kraszewskiego.

Tradycyjnie już - z uwagi na mniejszą niż zwykle liczbę pasażerów - okres wakacyjny to czas intensywnych prac torowych i sieciowych. W tym roku remonty prowadzono w rejonie ulic Roosevelta i Pułaskiego oraz na Przełajowej.

- Zrealizowaliśmy kompleksowe remonty, których celem było podniesienie jakości i trwałości torowiska - mówi Marek Grzybowski, wiceprezes Zarządu MPK Poznań ds. Technicznych. Przypomina, że odnowione odcinki nie były remontowane od połowy lat 90., a fragmenty torowiska na ul. Przełajowej od połowy lat 80. XX wieku. Dzięki wykonanym pracom poprawi się jakość i bezpieczeństwo podróżowania, ponadto torowisko będzie przygotowane na otwarcie nowej trasy tramwajowej z Naramowic do Wilczaka, skąd właśnie m.in. ulicą Przełajową pasażerowie będą kontynuować podróż do centrum.

Na ulicy Przełajowej (od Winograd do zakresu budowanej trasy na Naramowice) przeprowadzono kompleksowy remont torowiska, podobnie - w ciągu ulic Roosevelta-Pułaskiego oraz na węźle rozjazdowym aleja Wielkopolska - Nowowiejskiego - Pułaskiego. We wszystkich tych lokalizacjach najpierw zdemontowano nawierzchnię drogową i torową, przeprowadzono korytowanie torowiska i stabilizację gruntu, aby móc zacząć układać podkłady i mocować szyny. Dzięki generalnemu remontowi torowisko powinno posłużyć przez lata. Gruntownie odnowione zostały również przystanki: „Poznańska” (w kierunku Winograd), „Wielkopolska” oraz „Przełajowa” (w obu kierunkach).

Zgodnie z harmonogramem, od 1 września br. ekipy MPK rozpoczną - zapowiedziane wiosną - prace na Jeżycach.

Na ulicy Dąbrowskiego, na odcinku od ulicy Prusa do ulicy Kraszewskiego, zostanie wyremontowane torowisko. Równolegle toczyć się będą prace sieciowe: wymieniona zostanie lina nośna oraz drut jezdny. Przy okazji tych prac zostanie zmodernizowana podstacja na ulicy Janickiego zasilająca tramwaje kursujące m.in. na ul. Dąbrowskiego. Jest to bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla transportu tramwajowego w tym rejonie miasta.

Co ważne, w przyszłym roku poprawi się także standard przystanków przy rynku Jeżyckim wzdłuż ulicy Dąbrowskiego. Po przebudowie osoby starsze i mające problem z poruszaniem się będą mogły łatwiej korzystać z komunikacji publicznej. Obecnie opracowywana jest dokumentacja, w oparciu o którą przystanki te zostaną przebudowane. Powstanie ona do końca tego roku, dzięki czemu już w 2021 roku będzie można wykonać platformy, które będą umożliwiać łatwiejsze wysiadanie i wsiadanie z tramwajów.

Z uwagi na prowadzone prace w dniach 1-30 września br. tramwaje nie będą kursowały odcinkiem ulicy Dąbrowskiego od węzła Żeromskiego/Dąbrowskiego do mostu Teatralnego, a także przez ul. Zwierzyniecką. Linia 2 zostanie zawieszona, tramwaje linii 17 i 18 zmienią trasy - pojadą przez ulice Przybyszewskiego i Grunwaldzką. Zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa "za tramwaj" T2, na trasie z Ogrodów do Dworca Głównego PKP.

Więcej informacji o transporcie publicznym w artykule „Zmiany w komunikacji od 1 września”

 

Organizacja ruchu w związku z pracami na ul. Dąbrowskiego:

W rejonie rynku Jeżyckiego zamknięta zostanie ul. Dąbrowskiego od skrzyżowania ul. Prusa-Żurawia do ul. Kraszewskiego.

Na odcinku ul. Prusa od ul. Słowackiego do ul. rynek Jeżycki odwrócony zostanie ruch jednokierunkowy (w kierunku Słowackiego).

Ul. Żurawia będzie dwukierunkowa z wjazdem i wyjazdem tylko od strony ul. Poznańskiej.

Objazd zamkniętego odcinka ul. Dąbrowskiego wyznaczono:

  • w kierunku wschodnim (w stronę centrum): ul. Poznańską i Kochanowskiego;
  • w kierunku zachodnim (od centrum): ul. Strzałkowskiego, Mylną, Jeżycką i Kościelną lub ul. Kochanowskiego, Słowackiego i Kraszewskiego.


Pobierz Schemat organizacji ruchu

Prosimy kierowców o usunięcie pojazdów z miejsc objętych czasowym zakazem parkowania.