Dziękujemy, że jesteście z nami
Strona Główna » Tramwaj na Naramowice: Buspasy usprawnią komunikację

Komunikaty

167  248  911
30.11.2020
Przesunięcie przystanku Wilczak

167  911
24.11.2020
Remont peronu 6 na dworcu Śródka

124  154
09.11.2020
Zawieszenie kursów szkolnych

125  152  154  165  181  ...
03.11.2020
Zamknięcie wiaduktu na ul. Kurlandzkiej

159  242
02.11.2020
Zmiana organizacji ruchu na terenie Portu Lotniczego Ławica

Wszystkie linie tramwajowe
02.11.2020
Stałe zmiany w komunikacji miejskiej

201
23.10.2020
Zmiana rozkładu jazdy linii 201

22.10.2020
Górczyn: Zmiana lokalizacji przystanku końcowego

3  4  151  167  169  ...
17.10.2020
Kolejny etap budowy tramwaju na Naramowice. Zamknięcie skrzyżowania ulic Szelągowskiej, Słowiańskiej, Wilczak i Naramowickiej

124
12.10.2020
Zmiana rozkładu jazdy linii autobusowej 124

167  911
01.10.2020
Zmiana peronów odjazdowych na dworcu przy rondzie Śródka

2  11  17  18  124  ...
01.10.2020
Stałe zmiany w komunikacji miejskiej od 1 października br.

168  236  246
07.09.2020
Prace budowlane na ul. Zakopiańskiej

2  6  7  10  13  ...
17.08.2020
1 etap remontu ronda Rataje i zamknięcie ulicy Wierzbięcice

152  162  166  181  184  ...
13.07.2020
Zmiany lokalizacji przystanków na dworcu autobusowym "Rondo Rataje"

Sprawdź nasze oferty pracy!

zbieg ulic murawa i lechicka _ fot. umpPowstaje kompleksowa siatka buspasów, która usprawni transport publiczny w czasie budowy trasy tramwajowej na Naramowice. Prace związane z ich wprowadzaniem rozpoczną się 4 maja – informuje Urząd Miasta Poznania i zapowiada zmiany w komunikacji autobusowej oraz powrót tramwajów linii 3 i 4.

Naramowice i Winogrady przygotowywane są do zasadniczych zmian organizacji ruchu planowanych na czas budowy nowej trasy tramwajowej wraz z węzłem Lechicka/Naramowicka. Aby jak najlepiej poinformować mieszkańców, w tym pasażerów MPK Poznań o planowanych zmianach, poniżej przekazujemy komplet wiadomości przygotowanych przez Miasto Poznań.

- Przede wszystkim skupiamy się na komunikacji publicznej. To ona będzie najlepszym rozwiązaniem na poruszanie się w czasie prowadzonych prac. Żeby zachęcić do poruszania się autobusami na północy Poznania uruchomimy buspasy, po których będą mogli również jeździć rowerzyści - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W poniedziałek, 4 maja, rozpoczną się prace związane z wprowadzaniem buspasów, które znacznie usprawnią komunikację publiczną, gdy zamknięte będą fragmenty ul. Naramowickiej. Buspasy będą wdrażane sukcesywnie, ale już przed wprowadzeniem zmiany organizacji ruchu skorzystają z nich autobusy linii obecnie obsługujących Winogrady, Naramowice i Piątkowo.

- Zanim dojedziemy tramwajem na Naramowice i skorzystamy z nowego układu drogowego, musimy zmierzyć się z utrudnieniami. W czasie prac budowlanych, oczywiście gdy sytuacja związana z epidemią się unormuje, zachęcamy do przesiadki i poruszania się publicznym transportem zbiorowym, który zostanie znacząco uprzywilejowany. Zaplanowany wspólnie z jednostkami miejskimi system buspasów usprawni przejazdy autobusów i to nie tylko tam, gdzie poprowadzone objazdem będą linie kursujące dotychczas ulicą Naramowicką. Liczymy, że rozbudowana siatka buspasów stanowić będzie solidny kręgosłup komunikacyjny na czas inwestycji, dla którego warto będzie ograniczyć podróże samochodem - mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W trakcie prac budowlanych ruch na ul. Naramowickiej zostanie wstrzymany od ul. Słowiańskiej do zjazdu przy ul. Naramowickiej 31 oraz od ul. Serbskiej do ul. Lechickiej (odcinki będą dostępne dla pieszych i rowerzystów). Przejezdne w obu kierunkach pozostaną ulice przecinające: Serbska oraz Włodarska/Ziarnista, a na skrzyżowaniu ul. Lechickiej i Naramowickiej zmieni się organizacja ruchu.

Północ Poznania z nowymi buspasami

Buspasy zaplanowane zostały tak, by sprawny przejazd komunikacją miejską był atrakcyjną alternatywą dla samochodów w czasie objazdów. Pierwsze z nich powstaną na ul. Szelągowskiej, na odcinku od przystanku "Winogrady n/ż" do skrzyżowania Wilczak/Słowiańska (wlot południowy) oraz w kierunku centrum od ul. Winogrady do Na Stoku. W trakcie prac drogowych mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu, dlatego prosimy o zachowanie ostrożności w tym rejonie i zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie.

Większość buspasów będzie sukcesywnie wprowadzana przed rozpoczęciem zasadniczych prac budowlanych i zmiany organizacji ruchu.

- Wówczas zostaną wprowadzone zmiany na liniach obsługujących rejon Winograd, Naramowic czy Piątkowa, co jest związane z wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu. Zanim to jednak nastąpi, w momencie wykonania kolejnych buspasów, będą z nich już korzystały autobusy kursujące obecnymi trasami - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Na ul. Murawa w kierunku ul. Słowiańskiej buspas będzie między rondem Solidarności i ul. Słowiańską, natomiast w przeciwnym kierunku - między rondem Solidarności i ul. Lechicką. Autobusy zostaną także uprzywilejowane na skrzyżowaniu Murawa/Słowiańska (wlot północny) oraz na skręcie w lewo w ul. Słowiańską. Z kolei na ul. Słowiańskiej buspas pojawi się na odcinku od ul. Zagrodniczej do ul. Naramowickiej/Szelągowskiej, a w drugą stronę - od ul. Zagrodniczej do ul. Murawa. Na ul. Serbskiej pas dla autobusów planowany jest między rondem Solidarności i ul. Lechicką w kierunku mostu Lecha.

Sprawny dojazd autobusem do trasy PST ułatwią buspasy na ul. Stoińskiego i ul. Wiechowicza, między ul. Ks. Mieszka I/Szeligowskiego i ul. Łużycką - w obie strony. Pasażerowie będą mogli przesiąść się na przystanku "Kurpińskiego" na Poznański Szybki Tramwaj, który sprawnie dowiezie ich do centrum. Sieć buspasów uzupełni także ul. ks. Mieszka I. Pas dla autobusów wytyczony zostanie na odcinku między ul. Słowiańską i ul. Pułaskiego (w stronę centrum).

Nowa infrastruktura dla autobusów przewidziana jest również w rejonie węzła Lechicka/ Naramowicka. W przeciwieństwie do pozostałych pojazdów, autobusy będą mogły skręcić z ul. Lechickiej od strony mostu Lecha w lewo w ul. Murawa oraz w lewo w ul. Naramowicką z wykorzystaniem łącznika przy stacji paliw Lotos.

Planowane zmiany linii autobusowych

Autobusy linii nr 151, 167 i 911 na odcinku od Wilczaka do Naramowic kursować będą przez ulice Słowiańską i Murawa. Wyłączone z użytkowania zostaną przystanki "Naramowicka", "Włodarska" i "Naramowicka/Serbska" na ulicy Naramowickiej.

Zawieszona zostanie linia nr 147, natomiast linia nr 144 zostanie wzmocniona i zsynchronizowana z linią nr 146, która zostanie skierowana przez Kurpińskiego - łącznie autobusy będą kursować co 10 minut, tak żeby umożliwić dogodniejszy dojazd do trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Poniżej opis tras:

Linia nr 144: BORANTA - Naramowicka - Łużycka - Stoińskiego - Wiechowicza - KURPIŃSKIEGO​

Linia uzupełniać będzie linię nr 146, synchronizacja obu linii pozwoli uzyskać częstotliwość kursów co ok. 10 minut w dni robocze oraz co ok. 15 min. w soboty i co 25-30 min. w niedziele i święta

Linia nr 146: BORANTA -... - Stoińskiego - Wiechowicza - Mieszka I (wjazd na pętlę Kurpińskiego dla linii nr 144, tylko w kierunku Strzeszyna) - Szeligowskiego - Szymanowskiego -... - STRZESZYN

Autobusy zatrzymywać się będą w obu kierunkach na przystankach Szeligowskiego I n/ż

Linia nr 147 - zawieszona

Linia nr 151: OS. SOBIESKIEGO -... - Naramowicka - Lechicka - Murawa - Słowiańska - Szelągowska -... - POZNAŃ GŁÓWNY

Linie nr 167 i 911: RADOJEWO/BIEDRUSKO -... - Naramowicka - Lechicka - Murawa - Słowiańska - Szelągowska -... - RONDO ŚRÓDKA

Linia nr 234: OS BATOREGO II -... - Lechicka - Murawa - Słowiańska -... - RONDO KAPONIERA

Przejazd łącznicą pomiędzy ul. Lechicką a Naramowicką

Linia nr 248: Przejazd łącznicą pomiędzy ul. Lechicką a Naramowicką

Autobusy pozostałych linii w okolicy Winograd i Naramowic: 169, 170, 171, 182, 183, 185, 190 i 322 - kursować będą po swoich stałych trasach, a część z nich korzystać będzie z planowanych buspasów.

Powrót linii tramwajowych nr 3 i 4

- W celu ułatwienia dojazdu mieszkańcom Winograd czy Wilczaka, ale mając także na uwadze ograniczenia w poruszaniu się związane z epidemią koronawirusa, planujemy także przywrócić kursowanie linii nr 3 i 4. Tramwaje te będą kursować w godzinach szczytu co 24 minuty każda - mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM.

Dokładny termin powrotu tramwajów nr 3 i 4, jak i wprowadzenia zmian na liniach autobusowych zostanie podany w osobnym komunikacie - informuje Miasto Poznań.

Źródło: poznan.pl

Schemat planowanych buspasów