Zapraszamy na przejażdżkę Kolejką Parkową Maltanka codziennie od 10.00 do 19.00 co godzinę oraz w soboty, niedziele i święta co 30 minut.
Strona Główna » Nowa lokalizacja Biura Rzeczy Znalezionych MPK Poznań

Komunikaty

834
03.08.2020
Otwarcie przejazdu kolejowego w Rokietnicy

231
01.08.2020
Likwidacja przystanku „Rondo Żegrze”

160
25.07.2020
Powrót linii 160 na stałą trasę

195
27.07.2020
16.08.2020
Zamknięcie przejazdu w Psarskim

834
20.07.2020
Zamknięcie przejazdu kolejowego w Rokietnicy

152  162  166  181  184  ...
13.07.2020
Zmiany lokalizacji przystanków na dworcu autobusowym "Rondo Rataje"

27.06.2020
31.08.2020
Letni rozkład jazdy

3  4  7  9  10  ...
27.06.2020
31.08.2020
„Siódemka” wraca na Przybyszewskiego. Zamknięte pętle Wilczak, Połabska i Piątkowska - komunikacja od 27 czerwca

239  243  251
13.06.2020
Zmiany na liniach nocnych. Funkcjonowanie komunikacji od soboty, 13 czerwca

251
01.06.2020
Tymczasowa zmiana lokalizacji przystanków „Grochowska”

146
30.05.2020
Wydłużenie linii 146 do Strzeszynka

144  146  147  151  167  ...
29.05.2020
Budowa trasy tramwajowej na Naramowice. Zmiany w komunikacji miejskiej

148  177  238  242  243
21.05.2020
Tymczasowe zmiany lokalizacji przystanków „Rolna” i „Os. Bajkowe”

237  320  321  322
 
Tymczasowa zmiana lokalizacji przystanku „Koziegłowy/Os. Karolin”

237  320  321  322  323
11.04.2020
Zmiana organizacji ruchu w związku z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Gdyńskiej i Poznańskiej w Koziegłowach

183
06.04.2020
Tymczasowe zawieszenie funkcjonowania przystanków „Dojazd Szpital”

Sprawdź nasze oferty pracy!
biuro-rzeczy-znalezionychBiuro Rzeczy Znalezionych MPK zmieniło lokalizację – znajduje się obecnie w dawnym punkcie sprzedaży biletów, w budynku przy ul. Głogowskiej 133. Jednocześnie wprowadzono nowe zasady postępowania z rzeczami znalezionymi – jasne i przejrzyste procedury mają sprawić, że zarówno pasażerowie, jak i prowadzący pojazdy nie będą mieli wątpliwości, co robić w przypadku zgubienia bądź znalezienia rzeczy w tramwaju lub autobusie.

Każdego dnia do Biura Rzeczy Znalezionych MPK trafiają pozostawiane przez nieuwagę w tramwajach i autobusach rzeczy. Najczęściej to klucze, parasolki, rękawiczki i czapki, dziecięce maskotki. Zdarza się, że ktoś zgubi telefon lub  książkę.  Nierzadko odnajdywane są także worki i torby z odzieżą sportową, narzędzia w walizkach, a czasem nawet duże torby podróżne. Od początku 2020 roku Biuro zanotowało ok. 70 przyjęć różnego rodzaju rzeczy pozostawionych w pojazdach.

W minionych dniach Biuro Rzeczy Znalezionych przenosiło się do nowej lokalizacji. Obecnie mieści się w dawnym punkcie sprzedaży biletów przy ul. Głogowskiej 133 (dojazd liniami tramwajowymi nr 3, 5, 8 i 14 – przystanek „Krauthofera”). Pasażerowie poszukujący swoich zgub lub chcący przekazać znalezioną rzecz będą mogli korzystać z dogodnego dojścia i bezpośredniego wejścia z ulicy. Obiekt jest przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych – w pobliżu (od strony zajezdni) znajduje się miejsce do parkowania dla osób niepełnosprawnych, a do samego lokalu wiedzie podjazd.

wysiadajac-zabierz-swoj-bagazMPK Poznań wprowadziło także znowelizowane procedury postępowania z rzeczami znalezionymi w tramwajach i autobusach. Powstały one w odpowiedzi na zmieniające się okoliczności oraz potrzeby – zarówno pasażerów, jak i prowadzących pojazdy.
Gdzie szukać zgubionej przez siebie rzeczy? Gdzie oddać rzecz znalezioną? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady dotyczące postępowania z rzeczami znalezionymi w pojazdach MPK Poznań.


Zasady dotyczące rzeczy znalezionych. Pytania i odpowiedzi


Gdzie szukać zgubionej w tramwaju lub autobusie rzeczy?
W pierwszej kolejności warto zwrócić się z pytaniem do Punktu Nadzoru Ruchu, który znajduje się przy pętli, na której kurs kończy pojazd, którym podróżowaliśmy. Istnieje możliwość, że po zakończeniu kursu właśnie tam trafiła odnaleziona rzecz.
Odbiór zguby w Punkcie Nadzoru Ruchu jest jednak możliwy jedynie w dniu znalezienia rzeczy, obowiązuje przy tym zasada, aby poszukujący zguby okazał dowód tożsamości i dokładnie opisał poszukiwaną przez siebie rzecz oraz okoliczności jej zgubienia.
W dalszej kolejności znalezione rzeczy przekazywane są do Biura Rzeczy Znalezionych MPK - i to jest podstawowe miejsce, w którym należy szukać swoich, pozostawionych w tramwaju bądź autobusie, rzeczy.

Gdzie znajduje się Biuro Rzeczy Znalezionych MPK Poznań? Na których pętlach są Punkty Nadzoru Ruchu MPK?
Biuro mieści się przy ul. Głogowskiej 133. Czynne jest we wtorki i piątki w godzinach od 10.00 do 14.00. Telefon: 61 839 60 03.
Stałe Punkty Nadzoru Ruchu (czynne zazwyczaj w godzinach od 6 do 22.30 – w zależności od Punktu) znajdują się przy pętlach/dworcach: Dębiec (tramwajowy), dworzec PKP (autobusowy), Franowo (tramwajowy), Górczyn (autobusowy i tramwajowy), Ogrody (tramwajowy), Rataje (autobusowy), Sobieskiego (autobusowy i tramwajowy), Starołęka (tramwajowy), Śródka (autobusowy).

Do kogo się zwrócić, jeśli znajdę w tramwaju lub autobusie cudzą rzecz?
Taką rzecz przyjmie prowadzący pojazd. Jeżeli jednak pasażer zażąda znaleźnego, bądź pisemnego potwierdzenia przekazania rzeczy – kierowca lub motorniczy poprosi go o odniesienie przedmiotu do Biura Rzeczy Znalezionych MPK i dopełnienie tam stosownych formalności. Zależy nam na tym, aby prowadzący pojazd mógł bez przeszkód realizować kurs.
Znalezioną rzecz można oddać również w Punktach Nadzoru Ruchu znajdujących się na pętlach: Osoba przyjmująca sporządzi protokół, a na żądnie pasażera - wyda pokwitowanie.
W przypadku odnalezienia zwierząt wzywana jest straż miejska.

A co z walizkami, plecakami? Przecież może w nich być coś niebezpiecznego!
Pozostawiony bez nadzoru bagaż (jak plecak, torba podróżna, walizka, paczka czy inny pakunek) może stanowić potencjalne zagrożenie. W przypadku znalezienia rzeczy wzbudzającej podejrzenia, kierowca bądź motorniczy powinien zatrzymać pojazd w miejscu, gdzie nie zagraża to bezpieczeństwu. Pasażerowie będą musieli wtedy wysiąść (zabierając przy tym swoje rzeczy) i odejść w bezpieczne miejsce. O możliwości kontynuacji kursu będzie – w takiej sytuacji – decydować wezwana na miejsce policja.

Czy do Biura przy Głogowskiej trafią wszystkie znalezione rzeczy?
Znaczna większość. Biuro nie przyjmie artykułów spożywczych i łatwo psujących się, a także niebezpiecznych, łatwopalnych, żrących i takich, których posiadanie wymaga pozwolenia. Nie zostaną również przyjęte rzeczy, co do których istnieje przypuszczenie, że zostały porzucone z zamiarem wyzbycia się własności oraz których nie znaleziono w środkach komunikacji miejskiej.
Warto wiedzieć, że znalezione dowody osobiste lub paszporty niezwłocznie przekazywane są do Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
Po co najmniej trzech dniach przechowywania w Biurze Rzeczy Znalezionych, dokumenty, które nie posiadają adresu zamieszkania odesłane będą do jednostek, które wydały dokument. Kosztowności, gotówka w kwocie powyżej 100 zł, rzeczy o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej przekazane oraz pozostałe rzeczy o wartości powyżej 100 zł zostaną do Miejskiego Biura Rzeczy Znalezionych.
Rzeczy, które nie zostaną przyjęte przez Miejskie Biuro Rzeczy Znalezionych będą przechowywane przez trzy miesiące, następnie będą likwidowane.

Czy ktoś się ze mną skontaktuje jeśli moje rzeczy trafią do Biura? Jak będę mógł je odebrać?
Jeśli podczas oględzin znalezionej rzeczy uda się ustalić nazwisko i adres właściciela – pracownik powiadomi o fakcie odnalezienia przedmiotu.
Pracownik Biura Rzeczy Znalezionych wyda przedmioty osobom, które należycie się wylegitymują i dokładnie opiszą wygląd zagubionego przedmiotu oraz przedstawią okoliczności towarzyszące zagubieniu.  Rzecz może zostać wydana także na podstawie okazanego powiadomienia oraz dowodu tożsamości.
Wydanie rzeczy nastąpi pod warunkiem uiszczenia opłaty manipulacyjnej - za przechowywanie, utrzymanie rzeczy w należytym stanie oraz poszukiwanie i powiadomienie właściciela - w wysokości 5 zł (opłata manipulacyjna nie dotyczy rzeczy odebranych bezpośrednio z Punktu Nadzoru Ruchu).


Apelujemy do pasażerów, aby pilnowali swoich rzeczy podczas podróży środkami komunikacji miejskiej.

Bagaż pozostawiony bez nadzoru może oznaczać nie tylko kłopoty dla właściciela,
ale także spore opóźnienia w komunikacji.