Zapraszamy na przejażdżkę Kolejką Parkową Maltanka codziennie od 10.00 do 19.00 co godzinę oraz w soboty, niedziele i święta co 30 minut.
Strona Główna » #140latMPK
#140latMPK

W tym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu obchodzi swoje urodziny - to już 140 lat pracy na rzecz mieszkańców Miasta Poznania. Chcąc wprowadzić wszystkich w tą wyjątkową aurę, rozpoczynamy publikację cyklu postów z informacjami, ciekawostkami, wspominkami na temat komunikacji miejskiej w naszym mieście.

Zachęcamy również Was – nasi drodzy pasażerowie - do dzielenia się z nami swoimi historiami, wspominkami, ale również materiałami zdjęciowymi lub filmowymi - wystarczy oznaczyć swój post hashtagiem #140latMPK Gotowi? Zapnijcie pasy i zaczynamy!Czy wiesz, że w latach 1897/1898 ówczesne MPK posiadało własną elektrownię? W związku z przeistoczeniem się tramwajów konnych na elektryczne przedsiębiorstwo wybudowało elektrownię na lewym brzegu Warty, na terenach wydzierżawionych od Gminy (obecnie są to tereny Gazowni i starej elektrowni). Zasilała ona energią sieci tramwajowe.

Więcej…
 

Czy wiesz, że pierwsze trasy tramwajowe oznaczano kolorami, np. białym, czerwonym i żółtym?

Więcej…
 

Czy wiesz, że pierwsze nowe wagony silnikowe otrzymane przez Poznań po drugiej wojnie światowej były produkowane w Stoczni Północnej w Gdańsku od 1950 roku?

Więcej…
 

Czy wiesz, że pierwsze tramwaje konne łączyły Stary Rynek z Dworcem Głównym od 31 lipca 1880 roku? W ówczesnym szczytowym momencie na starówkę tramwaje docierały aż pięcioma ulicami.

Więcej…
 

Czy wiesz, że… w 1943 roku w Poznaniu uruchomiono komunikację wodną na Warcie? W 1941 roku spółka Posener Straßenbahn (obecnie MPK Poznań) kupiła 4 statki pasażerskie: Warthe (Warta), Netze (Noteć), Oder (Odra) i Weichsel (Wisła). Obsługiwano linie od przystani przy Büttelstraße (dzisiejsza ulica Woźna) do Luisenhain (Starołeka) celem dowozu pracowników do tamtejszych zakładów przemysłowych.

Więcej…
 
Początek Poprzednia 1 2 3 Następna Ostatnie