Linie tramwajowe
  W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

  W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
  Powered by jakdojade.pl

  104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

  22.12.2022

  27 grudnia br. uczcimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tego dnia, jak co roku, tramwaje i autobusy MPK Poznań zostaną udekorowane flagami państwowymi, a o godzinie 16.40 zatrzymają się na minutę. W związku z organizacją obchodów, we wtorek, 27 grudnia nastąpią czasowe ograniczenia w ruchu w okolicy pomnika Powstańców Wielkopolskich.

  Od 19 grudnia br., dzięki współpracy MPK Poznań i Samorządu Województwa Wielkopolskiego, po poznańskich torowiskach kursuje wyjątkowy Powstańczy Tramwaj (numer boczny 416), który przypomina o zwycięskim zrywie niepodległościowym.

  W dniu 27 grudnia br. o godzinie 16.40 wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej i podmiejskiej, w tym tramwaje i autobusy MPK Poznań znajdujące się na terenie Poznania zatrzymają się na minutę (w bezpiecznym miejscu, o ile pozwoli na to sytuacja ruchowa) i zostanie w nich odtworzony okolicznościowy komunikat: „Szanowni Państwo, 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki patriotycznej postawie Wielkopolan kolebka polskiego państwa odzyskała niepodległość. Tą symboliczną chwilą nawiązujemy do obchodów pierwszych rocznic, kiedy to o godzinie 16.40 w całym mieście zatrzymywał się ruch. Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci!”.

  Również o godzinie 16.40 zostanie uruchomiona syrena alarmowa znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Powstańców Wielkopolskich, a w kościołach archidiecezji poznańskiej będzie można usłyszeć bicie dzwonów (przez minutę).

  W związku z organizacją obchodów, w dniu 27 grudnia br. nastąpią czasowe ograniczenia w ruchu w okolicy pomnika Powstańców Wielkopolskich.

  Od godziny 10.00 do około godziny 22.00 do jednego pasa ruchu zwężona zostanie jezdnia ul. Królowej Jadwigi prowadząca w kierunku ul. Górna Wilda. Zwężenie to nastąpi na odcinku od ul. Wierzbięcice do ul. Górna Wilda.

  W godzinach od 15.30 do 18.30 w związku z zamknięciem Wierzbięcic – między ulicami Matyi a ks. Jakuba Wujka – wprowadzony zostanie objazd. Prowadzić on będzie:

  • z kierunku zachodniego, północnego i wschodniego ulicami: Matyi, Przemysłową, ks. Jakuba Wujka,
  • z kierunku południowego ulicami: Niedziałkowskiego i Przemysłową.

  Od godziny 15.30 do odwołania, w związku z zamknięciem dla ruchu ulicy Wierzbięcice w rejonie pomnika Powstańców Wielkopolskich, zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji publicznej. Tramwaje linii nr 2 i 10 kursować będą w obu kierunkach objazdem przez ulice Górna Wilda i Królowej Jadwigi. Ruch tramwajowy na ulicy Królowej Jadwigi odbywać się będzie bez zakłóceń, z ograniczeniem prędkości w rejonie pomnika (od godziny 16.15 do godziny 18.15). Przywracanie stałych tras tramwajowych odbywać się będzie na bieżąco po uzgodnieniu z policją. Możliwe jest – na wniosek policji – czasowe zamknięcie przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

   

  Warto przeczytać: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – program obchodów


  Pozostałe aktualności


  WOŚP: Można jeszcze wylicytować przejażdżkę tramwajem oraz pakiety upominków od MP...

  31.01.2023
  Krzysztof Dostatni, prezes MPK Poznań przed tramwajem typu pierwszego
  31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami. Nadal jednak trwają aukcje internetowe, na których można wylicytować m.in. przejazd tramwajem prowadzonym przez prezesa Zarządu MPK Poznań o...

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy: Kwesta w historycznych tramwajach MPK Poznań

  26.01.2023
  Widok z historycznego tramwaju na torowisko
  W niedzielę, 29 stycznia br. odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji na poznańskie torowiska wyjadą historyczne tramwaje MPK Poznań (H+ND, N+ND, 102N i 102Na). Ab...

  Finał WOŚP. Weź udział w aukcji, zdobądź voucher na przejazd tramwajem z Prezesem ...

  18.01.2023
  Voucher na wynajem tramwaju prowadzonego przez Prezesa MPK Poznań, Krzysztofa Dostatniego
  Typ tramwaju – dowolny z floty MPK Poznań: można zdecydować się na historyczny wagon typu I, ale też na Moderusa Gammę. Termin - do ustalenia. Czas trwania – maksymalnie 2 godziny. Zwycięzców dwóch...