Strona Główna » O MPK » Wyróżnienia » Wyróżnienia » Dowód przyjaźni
UWAGA!

Witryna może nie wyświetlać się poprawnie ze względu na trwające prace modernizacyjne!
Uprzejmie przepraszamy za utrudnienia.
przewoznik-przyjazny-niepelnosprawnym-01-mZapewnienie jak największej przystępności i komfortu przejazdu komunikacją miejską osobom niepełnosprawnym to jeden z priorytetów naszej misji. Dlatego z wielką satysfakcją odebraliśmy dziś tytuł „Przewoźnik przyjazny niepełnosprawnym”, który został nam przyznany za „profesjonalizm w zakresie świadczenia usług transportowych oraz dostosowanie taboru do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnością”.

Pomysłodawca ogólnopolskiego plebiscytu „Przewoźnik Przyjazny Niepełnosprawnym” – warszawski dziennikarz Bartosz Szpurek - jest osobą niepełnosprawną; w dzieciństwie przeszedł ciężkie porażenie mózgowe a mimo to, bez żadnej dla siebie taryfy ulgowej żyje i pracuje w świecie ludzi zdrowych i sprawnych, korzystając na co dzień z miejskiej komunikacji. Dlatego wyróżnienie, które zostało nam przyznane, ma  szczególne znaczenie.

Tytuł wraz z pamiątkowym grawertonem został dziś wręczony w imieniu niepełnosprawnych internautów portalu Niewidzialni.eu na ręce Wojciecha Tulibackiego - Prezesa Zarządu MPK Poznań.
- Od kilku lat śledzimy poziom świadczonych usług transportowych w zakresie obsługi pasażerów z niepełnosprawnością – mówił Bartosz Szpurek wręczając wyróżnienie – zwróciliśmy uwagę nie tylko na tabor niskopodłogowy MPK, ale także na zachowania kierowców i motorniczych zatrudnionych w poznańskiej spółce.
- Od wielu lat podejmujemy starania by zapewnić odpowiedni komfort podróży osobom niepełnosprawnym – powiedział Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań Sp. z o.o. – Cieszy nas, że te wysiłki zostały dostrzeżone i docenione. Wszystkie te udogodnienia, które zapewniamy niepełnosprawnym służą jednak również tym pasażerom, którzy podróżują z dziećmi w wózkach oraz wszystkim osobom starszym.

To już druga edycja plebiscytu, laureatem pierwszej był Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

Przyznany nam tytuł docenia pracę naszych kierowców i motorniczych, którzy w codziennej służbie pomagają podróżnym, a zwłaszcza pasażerom niepełnosprawnym. To również dowód uznania dla firmy, która w sposób szczególny dba o udogodnienia dla inwalidów wzroku, słuchu i narządów ruchu.
W naszej flocie autobusowej znajduje się 330 w pełni niskopodłogowych pojazdów. Ikarusy wycofaliśmy z eksploatacji przed kilkoma laty i teraz stanowią u nas ozdobę linii turystycznych obsługiwanych przez zabytkowe pojazdy.
Niskopodłogowe autobusy są pod względem konstrukcyjnym przystosowane do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. Mają nisko umieszczone przyciski otwierające drzwi, a kierowcy stosują przyklęk ułatwiający niepełnosprawnym wjazd do wnętrza pojazdu. Panel informacyjny z elektronicznym wyświetlaczem to ułatwienie dla niesłyszących, a system zapowiedzi głosowych informujący o nazwie przystanku to korzyść dla inwalidów wzroku.
W najbardziej dogodnym miejscu wewnątrz pojazdu znajduje się stanowisko przeznaczone dla wózków wyposażone w pasy bezwładnościowe gwarantujące bezpieczeństwo podróży. Jest też obok specjalny przycisk, którym podróżny informuje kierowcę o zamiarze opuszczenia pojazdu. A do tego oznaczone specjalnym piktogramem miejsca siedzące dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu.
Wśród 321 tramwajów podobne udogodnienia mają wszystkie nowo kupowane tramwaje z niską podłogą (14 Combino, 29 Tramino, 10 Tatr, 8 Moderusów Beta). Gdy zakończą się dostawy Tramino, co trzeci tramwaj w naszym taborze będzie z niską podłogą.
Poznańskie MPK było pierwszym przewoźnikiem w kraju, który ufundował dla niewidomych mapy układu komunikacyjnego możliwe do odczytania palcami. Mapy trafiły do rąk niewidzących dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach i do Związku Niewidomych upraszczając im poruszanie się w świecie ciemności.
Pomyśleliśmy też o dzieciach, które nie mogą poruszać się samodzielnie, a chciałyby przejechać się kolejką wąskotorową. To dla nich stworzyliśmy nowe wagoniki, pozwalające bez przeszkód wjechać na pokład wózkiem inwalidzkim.
Mamy w planach uruchomienie systemu ITS, dzięki któremu niewidomi będą mogli otrzymywać informację głosową o nadjeżdżającym pojeździe przez telefon komórkowy. System ma zagwarantować również dynamiczną informację elektroniczną o rozkładach jazdy połączoną z zapowiedzią głosową. Naszym marzeniem jest, by taki system działał na wielu naszych przystankach, jego realizacja zależy jednak od kondycji finansowej miasta.
Staramy się robić wszystko, co leży w naszych możliwościach by ułatwić niepełnosprawnym podróżowanie po ulicach Poznania. Wyróżnienie, które otrzymaliśmy to potwierdzenie skuteczności naszych starań.

Serdecznie pozdrawiam
Iwona Gajdzińska – rzecznik prasowy MPK Poznań

przewoznik-przyjazny-niepelnosprawnym-02-s