W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Komunikacja miejska oddechem dla miasta


Mamy dość stania w korkach?
Dość mamy smogu, który nas zatruwa?
Komunikacja miejska – oddechem dla miasta!

Z takimi hasłami, po raz pierwszy w historii, rzecznicy największych w kraju spółek komunikacyjnych i zarządów transportu organizują wspólny projekt, którego inauguracją jest akcja happeningowa zorganizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu tego samego dnia, o tej samej godzinie, w największych miastach Polski: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Poznaniu.
Hasło akcji – „Nie chcemy truć, chcemy zrobić trochę zadymy” kryje wiele dosłowności.
Bo nie chcemy truć o ekologii, ale za pośrednictwem wolontariuszy w maskach przeciwgazowych przemówić do świadomości mieszkańców, by korzystając z miejskiej komunikacji zadbali o własne zdrowie, komfort życia i perspektywy tego życia w przyszłości…

… Bo sytuacja jest poważna.

Liczby mówią same za siebie:

W 2005 roku w Poznaniu na 1000 mieszkańców przypadało 414 samochodów
W 2014 roku w Poznaniu na 1000 mieszkańców przypadało 758 samochodów

Jednym z najważniejszych źródeł złego stanu jakości powietrza jest emisja komunikacyjna. Stanowi 35 procent. A w niskiej emisji aż 58 procent!
Przekroczenia pyłu biorą się z tego, że jest coraz więcej samochodów na drogach.
Największe stężenie pyłu jest w Poznaniu na ul. Dąbrowskiego, Polance, Chwiałkowskiego i Szymanowskiego.

Autobus przegubowy przewozi 100 pasażerów. Tyle samo ludzi jedzie w 71 autach.
71 aut spala łącznie na 100 km 500 litrów paliwa, a autobus – 50 litrów
Jedno auto emituje 148 g/km dwutlenku węgla. Autobus emituje 11 g/km.

Komunikacja miejska jest eko.

Branżą najbardziej zaawansowaną w działania proekologiczne jest komunikacja miejska.
Obszary działań proekologicznych w MPK Poznań:

Ekologiczne autobusy
średni wiek taboru – 6,7 lat
170 na 300 (ponad połowa) autobusów spełnia najbardziej rygorystyczne normy czystości spalin powyżej EURO V: EEV i EURO VI

Ekologiczne tramwaje z rekuperacją. Rekuperacja to najprościej rzecz ujmując oddawanie energii do sieci

– 45 Solaris Tramino
– 23 Moderus Beta
– 14 Combino
– 10 Tatra
– 2 szt. 105N
to w ogólnym taborze stanowi prawie połowę

Ekomyjnie w zajezdniach

Ekodriving

Kierowcy zdający kursy kwalifikacji wstępnej na kategorię D przechodzą szkolenia z ekodrivingu. Szkolenia co 5 lat są odnawiane.
MPK Poznań restrykcyjnie przestrzega reguł szkolenia i są tego wyniki!!!
Mamy mistrzów oszczędnej jazdy.
* W tegorocznym Konkursie na Najlepszego Kierowcę Zawodowego organizowanym przez Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego (WITD) zwyciężyło dwóch naszych kierowców w ekodrivingu – przejechali w najkrótszym czasie trasę spalając najmniej paliwa. (Grzegorz Sulejewski i Wojciech Klarzyński)
* w naszych autobusach jest system zużycia paliwa oraz oceny bezpieczeństwa jazdy, który przekazuje kierowcy dynamiczną informację o zużyciu paliwa, wysokości obrotów silnika, gwałtownym przyśpieszaniu. To jest sposób na kontrolę płynności jazdy i zużycia paliwa. Dzięki niemu kierowcy mogą się szkolić w zakresie techniki jazdy i ekodrivingu.
* Nasza ekipa będzie brała udział w tym roku, w Business Economy Challenge – Mistrzostwa Ekonomicznej Jazdy.

Ograniczanie emisji pyłów w obiektach

Głównym źródłem zanieczyszczeń jest palenie węglem w piecach. Wszystkie nasze obiekty są podłączone do sieci cieplnej, (ostatni jest wlaśnie przyłączany.)
Stosujemy wszystkie te proekologiczne rozwiązania, bo wiemy jak ważna jest ich rola dla zdrowia, komfortu życia i jakości tego życia w dalszej perspektywie.
Dlatego zachęcamy – korzystajcie z miejskiej komunikacji.

Happening – „Nie chcemy truć, zrobimy tylko trochę zadymy” to początek długofalowej akcji.
Będzie jej towarzyszyć tramwaj oklejony hasłem „Komunikacja oddechem dla miasta”.
W tramwajach i autobusach będą plakaty z tym hasłem – jako elementy akcji informacyjno-edukacyjnej, które pozostaną po Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu.
Bo o środowisko trzeba dbać nie tylko w „Dniu bez samochodu” i podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. O środowisko dbać trzeba zawsze.