Wyszukiwarka

Newsletter

Informacja ZTM o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

tel. 61 646 33 44

Telefon alarmowy Centrali Nadzoru Ruchu

tel. 19 445

Powiadamianie SMS

wyślij SMS o treści: MPK pod numer tel. 4476

aby zrezygnować wyślij SMS o treści: MPKSTOP pod numer tel. 4476

Aplikacja myMPK

pobierz z
google-play
uitp-logo-2014
Kierowca 2018
Najlepszy Kierowca MPK 2018
najlepszy-kierowca-plakatPo raz ósmy Poznaniacy będą mieli możliwość zagłosowania na swojego ulubionego kierowcę MPK Poznań. Rusza bowiem „Konkurs na Najlepszego Kierowcę MPK Poznań 2018”, który wyłania najlepszych w teorii i praktyce, a także wskazuje najsympatyczniejszego kierowcę.
Więcej…
 
Regulamin Plebiscytu na Najlepszego Kierowcę MPK Poznań oraz Aglomeracji Poznańskiej 2018 r.

1.    Wejdź na stronę internetową www.mpk.poznan.pl i oddaj głos na swojego ulubieńca wysyłając email na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . W treści napisz uzasadnienie dlaczego akurat ten kierowca zasługuje na wygraną. Prosimy również o podanie swoich danych kontaktowych (imię, nazwisko i numer telefonu - będą one wykorzystane do wyłonienia zwycięzcy i przekazania mu nagrody, a po zakończeniu plebiscytu trwale usunięte).
2.    Glosować można tylko na kierowców biorących udział w konkursie.
3.    Tylko raz możesz oddać swój głos.
4.    Najlepsze trzy uzasadnienia nagrodzimy atrakcyjnymi upominkami (bilety okresowe).
5.    Uczestnicy wyrażają zgodę na opublikowanie imienia, nazwiska uczestnika – w celu ogłoszenia wyników Konkursu.
6.    Plebiscyt trwa od 26 kwietnia do 31 maja 2018.
7.    Rozstrzygnięcie konkursu do 16 czerwca 2018.
8.    Wyniki opublikowane zostaną na stronie internetowej www.mpk.poznan.pl
9.    W przypadku nieodebrania nagrody w terminie 30 dni od dnia wskazanego przez MPK Poznań, jako dzień odbioru nagrody, prawo do nagrody wygasa. Nagroda nieodebrana w wyżej wymienionym terminie zostaje do dyspozycji Organizatorów.

 

1. Adamczyk Jarosław

jaroslaw-adamczyk Startuje w konkursie po raz pierwszy zachęcony przez instruktora i kolegów. Ma 35 lat, a od 5 lat pracuje jako kierowca miejskiego autobusu, spełniając swoje marzenia z dzieciństwa. Jak pewnie każdy mały chłopiec chciał być też sportowcem, ale nie każdy może być Kubicą, Lewandowskim czy Kamilem Stochem. Uwielbia muzykę i zależnie od nastroju słucha klasyki, popu albo disco. Poza kręgiem zainteresowań jest heavy metal i wszelkie inne ciężkie, mroczne gatunki. Lubi też dobry film i gry komputerowe. Nie ma ulubionych linii autobusowych. Dzieli je na trudne i łatwe. Do najtrudniejszych należy 71, bo ciężko przedrzeć się przez Wildę, a łatwą linią jest 65. Bacznie obserwuje pasażerów uśmiechając się do nich albo do siebie. Bardzo go ostatnio rozbawiło, że jakaś starsza para na przystanku, przy którym stanął tak aby seniorzy mogli wejść bez trudu ostatnimi drzwiami, przespacerowała przez cały przystanek, żeby wejść przednimi drzwiami a potem powędrowała na tył autobusu i zajęła tam miejsca. Wszystkie inne miejsca mijane przez seniorów były wolne.
Za największy sukces i największą wartość w życiu uważa  dom i rodzinę. Mówi, że jeśli relacje w domu są dobre, to w pracy też jest w porządku. 

2. Błaszyk Eryk

eryk-blaszyk Jest doświadczonym kierowcą. Ma 47 lat, a w poznańskim MPK pracuje od 1 maja1995. Za sterem autobusu spotkać go można bardzo często w nocy. Lubi trasę autobusu  233, bo to szybka linia i nie trzeba kluczyć, a nudzi i usypia go  jazda linią 245, bo nie można na niej przyśpieszyć.
Uwielbia motocykle, ale sprzedał swoją Hondę C5 i  nabył  rower wysokiej klasy, bo ruch to jego pasja. Zanim kupił rower, dużo biegał, zwłaszcza przed podjęciem nocnej służby
Kiedyś pewna pasażerka mu wywróżyła, że wygra w Lotto. Do tej pory jeszcze nie zagrał, ale zamierza spróbować.
Kiedyś na linii 237 zapalił się autobus, którym kierował. Była błyskawiczna ewakuacja, ale gdy wszyscy opuścili pojazd zobaczył w  kłębach dymu śpiącego pasażera. Wytaszczył go wraz z kolegą z płonącego pojazdu z narażeniem własnego życia.
Gdyby nie był kierowcą to by był weterynarzem bo kocha zwierzęta.

3. Burdziąg Filip

filip-burdziag Nie skończył jeszcze trzydziestki, a w MPK jest dopiero drugi rok. Trafił do nas w poszukiwaniu dużej, stabilnej firmy,  w której praca daje gwarancje zachowania wysokich standardów i ludzkiej uczciwości. Twierdzi, że dobrze trafił, bo MPK spełniło te oczekiwania. Zgłosił się do konkursu, żeby stanąć do rywalizacji i sprawdzić swoje umiejętności, zwłaszcza, że lubi wyzwania, a cała jego droga życiowa służyła do podnoszenia własnych kompetencji i kwalifikacji. Ma prawie wszystkie kategorie w prawie jazdy i mógłby prowadzić nawet wojskowego Rosomaka.  Ostatnio wzbogacił się także o kategorię A, bo kupił skuter, żeby szybciej dojeżdżać do pracy.
Bardzo lubi jeździć na linii 91, bo wtedy przemierza całe miasto, a kiedy  ma kurs na 78 jest cały nieszczęśliwy. Bardzo trudno przebrnąć przez odcinek w ciągu ulicy Lechickiej.
Gdyby nie był kierowcą miejskiego autobusu, zostałby przy ciężarówkach. Uwielbia wielkie, ciężkie pojazdy. Druga jego pasja to jazda konna. Jest w Puszczykowie taka stajnia, w której trenuje młodych adeptów. Jego żona też często tam bywa bo dzieli pasję męża.
Pan Filip bardzo kocha swoją pracę dlatego ubolewa, że jego profesja jest niedoceniana, a niektórzy pasażerowie po wejściu do autobusu zachowują się tak jakby na kierowcy szukali odwetu za osobistą porażkę lub nieudany dzień.

4. Jankowiak Andrzej

andrzej-jankowiak Był najlepszym kierowcą MPK w pierwszej edycji konkursu w 2004 roku i uważa to za swój największy zawodowy sukces podczas ponad 20-letniej pracy. Ma wykształcenie rolnicze i pewnie dlatego ceni czas  spędzony we własnym ogrodzie, uwielbia kontakt z naturą, a pośród wszystkich linii autobusowych najbardziej ceni trasę autobusu 71, bo gwarantuje spokojną jazdę wśród zieleni. Dlatego gdyby nie był kierowcą bez wątpienia by był ogrodnikiem.
Skończył kurs pierwszej pomocy zdobywając uprawnienia ratownika, bo uważa je za przydatne w pracy kierowcy.

5. Klarzyński Wojciech

wojciech-klarzynski Jest kierowcą w MPK już od kilkunastu lat. Służba mundurowa chyba leży w jego naturze, bo gdyby nie był kierowcą, byłby policjantem lub strażakiem.
Jest z zawodu mechanikiem, specjalistą od budowy maszyn. Kierowca to jego drugi zawód, a po szkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy ma również uprawnienia ratownika.
Czas wolny dzieli między rodzinę  i kolegów, z którymi wędkuje i jeździ na zjazdy motocyklowe.
Z niemałym sukcesem wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Kierowców w Krakowie zajmując czwarte miejsce.
Trzy lata z rzędu, w latach 2015 – 2017 był Wielkopolskim Kierowcą Roku. W konkursie organizowanym przez Wojewódzką Inspekcję Transportu Drogowego.
Przeżył wiele przygód z pasażerami. Kiedyś jakiś pasażer zostawił w autobusie klatkę z kaczkami, ale na szczęście rychło się po nią zgłosił. Innym razem jakieś osiłki wtaszczyły szafę zastawiając drzwi do pojazdu, więc musiał im uprzejmie wytłumaczyć, że nie mogą tak przewozić tego wielkogabarytowego bagażu.
Najbardziej lubi linie 82 i 69, bo prowadzą przez całe miasto.

6. Korzyński Michał

michal-korzynski Jako zawodowy kierowca, pracuje w MPK od roku, a w konkursie bierze udział, bo po tym roku chciał sprawdzić swoje umiejętności.
Zawsze chciał nosić mundur dlatego, gdyby nie został kierowcą, pracowałby może  w policji. Do tej pory był w całkiem innej branży jako informatyk.  I w gruncie rzeczy, nigdy informatyki nie porzucił. Nadal się  rozwija w tej dziedzinie i poszerza swoje kompetencje w programowaniu.
Jego pasją jest kolarstwo przełajowe.
Najbardziej lubi linie podmiejskie obsługiwane autobusami przegubowymi. W żargonie kierowców nazywane są ogrodami na prowincji. Jest tam dużo zieleni i mnie zgiełku, który towarzyszy nam w śródmieściu.

7. Kukuła Paweł

pawel-kukula I miejsce w Konkursie „Wielkopolski Kierowca  Zawodowy” organizowany przez Wojewódzką Inspekcję Transportu Drogowego w 2014 roku w kategorii C+E. III miejsce rok później w kategorii kierowca autobusu. W tym samym, 2015 roku IX miejsce w Mistrzostwach Polski. To bardzo wiele sukcesów jak na tak młodego człowieka przed 30tką.
Zrobił licencjat ze „Stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku, a wcześniej skończył Technikum Samochodowe bo pojazdy i ich prowadzenie to największa jego pasja.. Właśnie dlatego. Gdyby nie był kierowcą autobusu, to by prowadził TIR-y albo inne, wielkie dwuślady. Lubi wszystkie długie linie, bo wtedy czas płynie szybciej i bardziej atrakcyjnie.

8. Kulczyński Przemysław

przemyslaw-kulczynski As konkursów i zawodów. Na Mistrzostwach Świata Kierowców Zawodowych w Austrii był w zwycięskiej drużynie, która zajęła I miejsce. Trzykrotny mistrz Polski Kierowców Zawodowych. W Konkursach na Najlepszego Kierowcę MPK Poznań kilkukrotnie zyskał tytuł ulubionego kierowcy, który nadali mu pasażerowie. Na kieleckim Targach Transexpo został mistrzem Eco-drivingu.
Wydawałoby się, że do  życia potrzebuje wciąż adrenaliny, tymczasem preferuje takie linie jak 71, bo obsługuje się ją bez stresu.
Z zawodu jest blacharzem samochodowym i pewnie by nim pozostał gdyby nie trafił do MPK na etat kierowcy.

9. Marciniak Krystian

krystian-marciniak Jest w MPK od marca ubiegłego roku. Przedtem pracował w transporcie międzynarodowym. Jeździł TIR-ami do Anglii i Holandii i doświadczał wówczas ekstremalnych sytuacji. Zapragnął bardziej stabilnej, „poukładanej” pracy, między ludźmi i choć inni go przestrzegali, że w MPK będzie się użerał z pasażerami, trafił za stery autobusu.
I nie żałuje. Owszem, zdarzają się jakieś incydenty, ale ludzie na ogół są mili, pogodni, sympatyczni i uprzejmi. Nie pamięta jakiś przykrych historii.
Do udziału w konkursie pchnęła go ciekawość. Chce się dowiedzieć jaki powinien być ten najlepszy kierowca. Jego zdaniem, ten najlepszy powinien jeździć defensywnie i dawać z siebie wszystko.
W wolnych chwilach biega i jeździ na rowerze ale najchętniej oddaje się literaturze. Ciekawi go samodoskonalenie. Jego ulubioną książką jest „Obudź w sobie olbrzyma” Anthony’ego Robbinsa, który uczy ludzi jak wyzbyć się lęków i przekraczać swoje własne granice.
Lubi linie 51, 71, 74 i 77.

10. Mrowiński Michał

michal-mrowinski Ma 28 lat, ukochaną, wielkie pasje i lubianą pracę. Na podjęcie tej pracy namówił go  przyjaciel  – Krzysztof Rozmiarek. Studiowali razem geografię.  A że Krzysztof  już poprzednio zastartował w konkursie na najlepszego kierowcę,  to namówił Michała również do udziału w konkursie. I tym sposobem  rywalizować o palmę pierwszeństwa będą dwaj przyjaciele.
Jak na geografa przystało, pasją Michała jest turystyka, a konkretnie wędrówki górskie. Przeszedł wraz z ukochaną całe Beskidy, które uważają za najpiękniejsze, ale szykują się na podbój Bieszczad. Mają też drugą wspólną pasję. Kolekcjonują przygody w górach i znaczki turystyczne, których mają już kilkaset. Jedna z ciekawszych przygód przydarzyła im się w Czechach. Spadł rzęsisty deszcz a potem przyszło gwałtowne oziębienie. W oka mgnieniu zamienili się w figury lodowe i nawet wtedy gdy trafili już do schroniska, trudno im było zdjąć sztywne od lodu spodnie.W pracy przygody  przeżywa codziennie.W wolnych chwilach Michał kształci się zawodowo  przeglądając w sieci kompilacje wypadków drogowych co pomaga mu w pracy przewidzieć akcje, reakcje i konsekwencje. Może dlatego jeździ bezkolizyjnie .Najbardziej lubi linię 91. Już wie, że jest to linia technicznie bardzo trudna i wyczerpująca, ale ma do niej sentyment.  Autobusem 91 jeździł do Babci, a potem jako uczeń, do szkoły średniej.

11. Piątek Marcin

marcin-piatek W MPK jest od stycznia 2014. Ceni dobre  kino i dobre towarzystwo dlatego lubi spotykać się ze znajomymi. Z zapałem trenuje kolarstwo górskie.
Najbardziej lubi linię 58, ponieważ autobus na tej linii nie stoi w korkach i można cieszyć się drogą, punktualnością i zadowoleniem pasażerów, którzy dojadą na czas.
Pytany o swoje największe życiowe osiągnięcie, mówi „Jeszcze są przede mną”.

12. Rozmiarek Krzysztof

krzysztof-rozmiarek Za sterami autobusu zasiadł w listopadzie 2012 roku, kiedy to trafił do MPK.
Czas wolny spędza aktywnie: biega, pływa, gra w piłkę nożną w amatorskiej drużynie w lidze amatorskiej w Kórniku. Gdy ma kilka dni wolnego często jeździ z żoną po kraju i zwiedza kraj podczas pieszych rajdów. To jest bardzo naturalna pasja jak na absolwenta Wydziału Geografii.
Najbardziej lubi linię 68 ponieważ na tej linii najczęściej można spotkać najstarsze w firmie pojazdy, którymi bardzo lubi  jeździć. Poza tym, jak większość kolegów,  lubi linie długie, przebiegające przez całe miasto.   
Mówi, że każdy dzień w pracy przynosi nową przygodę, ale jedną spomina szczególnie.
:Kilka lat temu w okolicy os. Lecha letni wieczór. Coś zamigało w krzakach. Zwolniłem autobusem, ponieważ nie wiedziałem co tam jest. Nagle z krzaków wyskoczyła rodzina jeży i przeszła spokojnie przez ulicę. Musiałem je przepuścić, bo w końcu one były u siebie..
Gdyby nie był kierowcą to by był  strażakiem, miał takie marzenie.
Za swój największy życiowy sukces uważa szczęśliwe, ustabilizowane życie z żoną i lubianą pracę. Brał już udział w Konkursie na Najlepszego Kierowcę i zajął .10 miejsce w konkursie w roku 2014 r.

13. Sarnowski Maciej

maciej-sarnowski W tym roku mija 10 lat od chwili gdy  został pełnoprawnym kierowcą autobusu i zatrudnił się w poznańskim MPK.: 2008r,
Z zawodu jest cukiernikiem ale autobusy bardziej go  przyciągały niż słodycze. Ma rozległe i rozmaite zainteresowania. Pasjonuje go motoryzacja, bardzo lubi majsterkowanie. Bywa w teatrze ale wybiera tylko  spektakle komediowe. Chętnie wieczorem spaceruje zaznaczając że wyłącznie  w miłym towarzystwie.
Nie ma jakieś ulubionej linii, ale woli długie linie takie jak 348, 74 czy 71. Część z nich przebiega przez centrum, przez co są bardziej wymagające i trudniej popaść w rutynę, a poza tym, są obsługiwane przez autobusy przegubowe, które  preferuje.
Przeżył bardzo wiele sympatycznych i mniej sympatycznych przygód w pracy ale najcieplej wspomina  przemiłych młodych ludzi, którzy  tańczyli w autobusie w czasie jazdy podczas jednego z wieczornych kursów.

14. Sulejewski Grzegorz

grzegorz-sulejewski Podobno kierowców autobusów dzieli się na tych, którzy  uwielbiają tylko wielkie maszyny i na tych którzy wolą motocykle. Grzegorzy należy do tej drugiej grupy ale interesuje się również żużlem.
Kierowcą jest od 2007 roku
Najbardziej nie lubi linii 46 bo po porannej zmianie dociera do domu dopiero na Teleexpress.
Gdyy nie był kierowcą byłby zapewne Instruktorem nauki jazdy. Jest dobrze zorganizowany i na bieżąco realizuje kolejne życiowe plany.
Życiowy sukces to udana rodzina, a zawodowo -  zwycięstwo w konkursie organizowanym przez Wojewódzką Inspekcję Transporu Drogowego na Kierowcę Roku 2015.

15. Szaroleta Mariusz

mariusz-szaroleta Jest w firmie od  od 2011 r. i już po roku wziął udział w konkursie na najlepszego kierowcę. Potem próbował ponownie.
Skończył kurs na instruktora nauki jazdy i gdyby nie był kierowcą autobusu byłby właśnie instruktorem.
Czas wolny spędza na czytaniu książek. Jeździ na rowerze, organizuje wycieczki na łono natury, wspólnie z najbliższą rodziną.
Najbardziej lubi linię nr 81, bo jej  rozkład jazdy jest dobrze skonstruowany i trasa nie należy do skomplikowanych a także 58, bo nie ma tam korków, które uprzykrzają życie pasażerom i kierowcom.
Tak jak wszystkim jego kolegom, największą przyjemność sprawiają mu dobiegający pasażerowie, którzy potrafią  podziękować za to, że kierowca na nich poczekał.

16. Sztukiewicz Paweł

pawel-sztukiewicz W MPK  od 2004. Te 14 lat był pasmem sukcesów. Nie bez kozery ma ksywę nasz Schumacher.. W 2008 i 2012 był najlepszym kierowcą MPK. W 2009 tryumfował w Ogólnopolskim Konkursie Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W 2010 wygrał eliminacje do Mistrzostw Świata. W 2013 był najlepszy w Polsce. I przez cały czas podnosił swoje kwalifikacje i dużo się uczył.  Został inżynierem systemów logistycznych, a już wkrótce będzie bronił  pracy magisterskiej jak manager logistyki komunikacji miejskiej.
Przy tym wszystkim ma jeszcze czas na aktywny wypoczynek. Jeździ na rowerze, a zimą organizuje wypady na narty.
Najciekawsza historia, która przydarzyła mi się na trasie dotyczyła dobiegającej pasażerki. Kobieta była mu tak wdzięczna, że obdarowała go koszem owoców. Było ich tyle, że podzielił się z kolegami na końcówce
Za największe życiowe osiągnięcie uznaje zbudowanie udanej i szczęśliwej rodziny.. Ma żonę, wysokiej klasy pielęgniarkę, a wiadomo, że gdy  mąż i żona pracują na zmiany, to  trudno w domu o ład i stabilizację.

17. Szyszka Monika

monika-szyszka W styczniu minęły 3 lata, od chwili gdy została kierowcą w poznańskim MPK.. Był instruktorem nauki jazdy. Znajomi jej donieśli, że poszukujemy kierowców i stawiamy na kobiety i postanowiła się zgłosić. Ani chwili nie żałowała swojej decyzji.
W konkursie na najlepszego kierowcę startowała już 2 lata temu. Jest bardzo ambitna, lubi podnosić sobie poprzeczki i wyznaczać cele. Dlatego zgłosiła się również do tegorocznej edycji.
Uwielbia zwierzęta, a jej wielką miłością jest Bella. Bella czyli piękna. Gdy zobaczyła ją w schronisku, 4 lata temu, stanęła przy jej kojcu zahipnotyzowana. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Patrzyły sobie z  w oczy, ona i Bella, i już było wiadomo, że zostaną już razem, że Bella znalazła dom, przyjaciela i nie zostanie w schronisku.
Gdy Monika w czasie wolnym nie jest z Bellą na spacerze, to zapewne pisze artykuł do zakładowej Ga\zety „Z życia MPK”, w której ma własny kącik.  Jest lubiana jako autor, jako koleżanka  i jako kierowca.
Jest na to dobitny dowód.
Kiedyś na os. Armii Krajowej zapukał do jej kabiny, dał breloczek z emotikonem wyrażającym uśmiech i zadowolenia, podziękował za miłą podróż i  i powiedział: Jest Pani wspaniałym kierowcą, na łopatki bije Pani wszystkich innych kierowców.  Monika miała w oczach łzy wzruszenia.

18. Wachowiak Magdalena

magdalena-wachowiak Do coraz liczniejszej grupy kobiet, które są kierowcami autobusu miejskiego w poznańskim MPK, dołączyła 6 lat temu. Jest instruktorem nauki jazdy i świetnie potrafi zastąpić planistę, który zajmuje się organizacją kursów. Uwielbia prace ogrodowe na swojej działce i dobrą muzykę. Najchętniej jeździ linią 320, bo dziwnym trafem nigdy nie spotkała na tej linii nieuprzejmych pasażerów, za to często słyszy pochwały pod swoim adresem. Każdą z tych pochwał bardzo sobie ceni i miło wspomina.

19. Wielowiejski Łukasz

lukasz-wielowiejski Ma 34 lata, a dekadę swojego życia spędził w poznańskim MPK. O pracy kierowcy autobusu miejskiego marzył od dziecka. W wolnych chwilach pływa i słucha muzyki. Oprócz metalu i disco polo lubi wszystko. Jak większość jego kolegów najchętniej jeździ na liniach podmiejskich, z dala od zgiełku, daleko od korków wszechobecnych w centrum. Można tam nacieszyć oczy zielenią. Nie lubi jeździć przez poznańskie Ogrody, dlatego jest nieszczęśliwy gdy przyjdzie mu prowadzić autobus na liniach 82 i 91.

20. Wylegała Marcin

marcin-wylegala Jest w MPK kierowcą już od kilkunastu lat. Ponieważ lubi obcować z naturą, a czas najchętniej spędza we własnym ogrodzie, to jego ulubioną linią jest 62, która wybiega poza centrum Poznania. Na peryferiach można pooddychać świeżym powietrzem i poobserwować jak toczą się prace polowe. Gorzej, gdy ma usiąść za sterem autobusu  linii 71 i ciągle tkwić w korkach oraz uważać na objazdach.
Drugim miejscem, poza ogrodem, w którym chętnie bywa jest kuchnia, bo lubi poeksperymentować przy nowych potrawach. I pewnie gdyby nie był kierowcą, zostałby kucharzem, bo w jego przypadku pasja kulinarna nie została ukształtowana przez modę na gotowanie, która dzięki mediom właśnie nastała.

opracowała: p. Iwona Gajdzińska


 


Do poprawnego wyświetlania strony niezbędne jest posiadanie zainstalowanej w systemie operacyjnym jednej z przeglądarek: Internet Explorer 7, FireFox 2, Opera 9.5, Safari 3 lub nowszych.

 

Na tej stronie używamy cookies (tzw. ciasteczka), aby zapamiętać Twoje ulubione ustawienia i szybciej wyświetlać Ci je podczas kolejnych wizyt tutaj. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia cookies w Twojej przeglądarce i uniemożliwić zapisywanie ich na Twoim dysku.

Designed By Soul & Mind